Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

10 grudnia jest 290. dniem wojny na Ukrainie. W ciągu ostatniej doby Rosjanie prowadzili intensywny ostrzał pozycji ukraińskich na wschodzie i południu Ukrainy. Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych informuje w porannym komunikacie, że szczególnie mocno atakowane są osiedla i obiekty cywilne. Wczoraj okupanci przeprowadzili 20 nalotów bombowych i ponad 60 razy ostrzeliwali Ukrainę z systemów artylerii rakietowej.

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

MAEA przeprowadziła czwartą zmianę ekspertów w elektrowni jądrowej Zaporoże.
08:4110.12.2022

Armia Ukrainy zestrzeliła ostatniej nocy dziesięć z piętnastu irańskich dronów Shahed-131 i 136, którymi Rosja zaatakowała ukraińskie obwody na południu kraju – poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich wojsk lotniczych.

„Jednostki dowództwa powietrznego Południe wojsk lotniczych Sił Zbrojnych Ukrainy strąciły dziesięć wrogich dronów kamikaze nad obwodami chersońskim, mikołajowskim i odeskim” – przekazano w komunikacie na Telegramie. 

Jak uściślono, zestrzelonych zostało dziesięć z 15 dronów, które atakowały tereny południowej Ukrainy.

07:4710.12.2022

Ukraińcy są znacznie lepiej przygotowani do walki w zimie, a warunki pogodowe nie muszą oznaczać mniejszej intensywności walk - mówi PAP Phil Wasielewski, były oficer Korpusu Piechoty Morskiej USA i analityk ośrodka Foreign Policy Research Institute (FPRI). Jak przewiduje, zima w połączeniu ze słabym przywództwem w rosyjskiej armii może okazać się dla Rosjan zabójcza.

Po tym, jak ukraińskie siły wyzwoliły Chersoń, sytuacja na frontach wojny na Ukrainie pozostała bez większych zmian, mimo ciągle ponawianych ataków Rosjan na Bachmut w Donbasie. W obliczu tego braku sukcesów, Rosjanie skupili się na systematycznym niszczeniu chcąc - jak powiedział sekretarz generalny NATO - użyć zimy jako broni przeciwko ukraińskim cywilom.

Jednak zdaniem Philipa Wasielewskiego, byłego oficera Korpusu Piechoty Morskiej USA i eksperta FPRI, zima może okazać się trudniejsza dla Rosjan.

"Mamy w wojsku powiedzienie, że kiedy pada, to pada na obie strony. Co oznacza, że owszem, pogoda jest neutralna, taka sama dla obu stron. Ale pytanie brzmi: która ze stron jest lepiej do niej przygotowana? Która lepiej sobie z nią poradzi?" - mówi Wasielewski. Jak ocenia, większość argumentów przemawia za Ukraińcami. Wskazuje, że rosyjski ostrzał może nie tylko nie skłonić Ukraińców do poddania się, ale wręcz wzmocnić ich determinację, zaś skutki bombardowań mogą być niwelowane przez zachodnią pomoc dla ukraińskiej sieci energetycznej.

Co więcej - mówi ekspert - państwa takie jak Kanada, Norwegia i USA wyposażyły ukraińskich żołnierzy w zimowy sprzęt, który pozwoli im łatwiej przetrwać zimę.

06:5610.12.2022

MAEA przeprowadziła czwartą zmianę ekspertów w elektrowni jądrowej Zaporoże. Naprawa uszkodzeń spowodowanych ostrzałem w dniach 19-20 listopada została zakończona, z wyjątkiem drobnych uszkodzeń, które nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa.

20:4709.12.2022

Prezydent Biden wydał zgodę na kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy wart 275 mln dolarów

Prezydent USA Joe Biden wydał w piątek zgodę na przekazanie Ukrainie wartego 275 mln dolarów pakietu pomocy militarnej. W tej kolejnej partii amerykańskiej pomocy znajdą się m.in. systemy wzmacniające obronę powietrzną oraz do walki z dronami, a także amunicja.

Nowy pakiet obejmuje nieokreśloną liczbę dodatkowych rakiet do wyrzutni HIMARS, a także 80 tys. pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, około 150 generatorów i pojazdy wojskowe Humvee - czytamy w zestawieniu opublikowanym na stronie amerykańskiego ministerstwa obrony.

Ten sprzęt jest już drodze na Ukrainę - przekazał dziennikarzom w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

To 27. transza pomocy dla Ukrainy w ramach procedury Presidential Drawdown Authority (PDA). Pozwala ona prezydentowi USA na szybkie wysłanie zmagazynowanego sprzętu w sytuacji awaryjnej, bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Od rozpoczęcia prowadzonej na pełną skalę wojny Rosji przeciwko Ukrainę 24 lutego br., Waszyngton zobowiązał się do przekazania Kijowowi pomoc militarną o wartości ponad 19,3 mld dolarów.

Pakiet zawiera:

  • Amunicję do artyleryjskich systemów rakietowych (HIMARS);
  • 80 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm;
  • Sprzęt do zwalczania dronów;
  • Środki obrony przeciwlotniczej;
  • Wielozadaniowe pojazdy kołowe o dużej mobilności (HMMWV), karetki pogotowia i sprzęt medyczny;
  • Około 150 generatorów prądotwórczych;
  • Sprzęt terenowy.

(PAP/Ukraińska Prawda)

20:1909.12.2022

Minister Rau po rozmowach z sekretarzem Blinkenem: obrona powietrzna Ukrainy priorytetem

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

  • Ustaliliśmy, że priorytetem teraz musi być obrona powietrzna nad ukraińskim niebem. Sekretarz stanu bardzo interesował się możliwością +uruchomienia+ niestety nowej fali uchodźców z Ukrainy i w tym kontekście omawialiśmy kwestie bezpiecznego nieba nad Ukrainą - powiedział Rau w odpowiedzi na pytanie PAP po spotkaniu z Blinkenem w siedzibie Departamentu Stanu.

Rau przekazał też, że amerykańska dyplomacja "interesowała się" kwestią niemieckiej propozycji rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce, lecz Blinken był zdziwiony, że sprawa była przedmiotem publicznej wymiany zdań.

  • Razem zgodziliśmy się, że tego typu ustalenia (...) powinny być dokonywane za zamkniętymi drzwiami - powiedział Rau podczas spotkania z dziennikarzami, pytany o sprawę propozycji rozmieszczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce.

Stwierdził przy tym, że to strona niemiecka "przeniosła tą kwestię do dyskursu publicznego".

Rau poinformował, że rozmowy z Blinkenem dotyczyły "obecnej i przyszłej" obecności żołnierzy USA na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. Dodał, że nie można wykluczyć zwiększenia sił USA w naszym kraju.

Pytany o perspektywy kontynuacji pomocy USA dla Ukrainy w kontekście przejęcia kontroli nad Izbą Reprezentantów przez Partię Republikańską, szef polskiego MSZ podkreślił, że wszyscy jego rozmówcy w Waszyngtonie, z obu partii, zapewniali go o tym, że pomoc nie zostanie przerwana. (PAP)

19:1609.12.2022

Stoltenberg ostrzega: wojna na Ukrainie może przemienić się w wojnę Rosji z NATO

Straszliwa wojna na Ukrainie może rozprzestrzenić się na inne państwa i przemienić w pełną wojnę między NATO a Rosją; pracujemy ze wszystkich sił, by tak się nie stało - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w piątek w wywiadzie dla publicznego norweskiego nadawcy NRK.

  • Jeżeli sprawy pójdą nie tak, mogą potoczyć się okropnie źle" - ostrzegł Stoltenberg. "Ta straszliwa wojna na Ukrainie to również wojna, która może stać się pełnowymiarową wojną, przerodzić w dużą wojnę między NATO i Rosją - dodał.

"Nie ma wątpliwości, że pełna wojna jest możliwa" - powiedział sekretarz generalny NATO i zaakcentował, że należy uniknąć konfliktu, który "obejmuje więcej państw europejskich i stanie się pełnowymiarową wojną prowadzoną w Europie". - Pracujemy każdego dnia, by jej zapobiec - podkreślił. (PAP)

17:4609.12.2022

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla: Putin zostanie osądzony za zbrodnie wojenne

Jesteśmy przekonani, że prezydent Rosji Władimir Putin zostanie w końcu osądzony za zbrodnie wojenne w Ukrainie - podkreślili w piątek na wspólnej konferencji w Oslo laureaci Pokojowej Nagrody Nobla z Ukrainy oraz Rosji.

Szefowa ukraińskiej organizacji Centrum Wolności Obywatelskich Ołeksandra Matwijczuk wezwała do ustanowienia odrębnego międzynarodowego trybunału, który pociągnie do odpowiedzialności sprawców ludobójstwa w Ukrainie. "Należy osądzić Putina, resztę kierownictwa politycznego i wojskowego, a także popełniających te czyny własnymi rękami Rosjan. Prędzej czy później tak się stanie" - podkreśliła.

Z Matwijczuk zgodził się prezes rosyjskiej organizacji dokumentującej zbrodnie stalinowskie Memoriał Jan Raczyński, opowiadając się za szybkim przebiegiem procesu. "Kara powinna zostać wymierzona natychmiast. Wiele razy byliśmy świadkami sytuacji, gdy zbrodniarze nie zostali od razu postawieni przed wymiar sprawiedliwości, a później umierali bezpiecznie we własnych łóżkach" - mówił Raczyński. (PAP)

15:4809.12.2022

W Charkowie pożegnano polskich żołnierzy Legionu Międzynarodowego

W Charkowie pożegnano w piątek Janusza Szeremetę i Krzysztofa Tyfla, dwóch polskich ochotników Legionu Międzynarodowego, którzy polegli, walcząc po stronie ukraińskiej w wojnie z Rosją. Wraz z nimi pożegnano Amerykanina Claytona Hightowera.

„Janusz Szeremeta, Krzysztof Tyfel, Clayton Hightower. Dziś w #Charków pożegnaliśmy żołnierzy Legionu Międzynarodowego walczących w obronie Ukrainy i nie tylko jej. Informacje o pogrzebach będą w późniejszym terminie” – poinformowała na Facebooku dziennikarka „Wprost” Karolina Baca-Pogorzelska, która utrzymuje stały kontakt z Polakami z Legionu.

Opublikowała zdjęcie trzech trumien, stojących na cmentarzu. Dwie z nich owinięte były flagami Polski i Ukrainy. Na trzeciej była flaga Stanów Zjednoczonych i ukraińska.

Wiadomość o śmierci Polaków nadeszła w poniedziałek. Janusz Szeremeta, pseudonim „Kozak”, pochodził z Dynowa w Podkarpackiem. Do składającego się z cudzoziemców Legionu Międzynarodowego zgłosił się na ochotnika.

Korespondent PAP rozmawiał z Szeremetą przez telefon 11 listopada. „Uwierz mi, że jeszcze będzie o nas głośno” – powiedział wówczas Polak.

„Ja wiem, że my już stamtąd nie wrócimy. Chyba, że zerwiemy kontrakt. Tam jest taki młyn, że ja wiem, że jedyną opcją przeżycia dla mnie jest wrócić do domu. Ale ja nie wrócę do domu, bo ja jestem częścią tego i ja tam muszę być. Wiem jednak, że w końcu mnie trafi” – mówił Szeremeta.

Drugi poległy na wschodzie Ukrainy to pochodzący z Częstochowy Krzysztof Tyfel. On również walczył w szeregach Legionu Międzynarodowego. Przed laty działał w harcerstwie i Związku Strzeleckim.

Przed wyjazdem na wojnę Krzysztof mówił, że musi tam być, bo ludziom dzieje się krzywda. Był idealistą, uosobieniem uczciwości, szczerości i honoru, nigdy nie odmawiał pomocy – wspominają go znajomi i przyjaciele. (PAP)

13:4109.12.2022

Na Ukrainie wciąż trwają przerwy w dostawach prądu po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną. Ostatni atak miał miejsce w poniedziałek. Spowodował on deficyt energii elektrycznej w sieciach przesyłowych.

Koncern Ukrenerho określał wczoraj poziom deficytu energii elektrycznej jako znaczny. Sytuacja dziś się nie zmieniła. Jak informują ukraińscy energetycy, z powodu przekroczeń w poborze prądu w Kijowie i obwodzie kijowskim, ale też obwodzie odeskim i dniepropietrowskim wprowadzone będą nadzwyczajne przerwy w dostawach prądu. Oprócz tego w tych i wielu innych regionach trwają planowe, zapowiedziane przerwy w dostawach.

W związku z deficytem energii elektrycznej wiele przedsiębiorstw, ale też prywatnych odbiorców zaopatruje się w spalinowe generatory prądu. W niektórych miastach wprowadzane są programy częściowych rekompensat kosztów zakupu takich generatorów.

12:4409.12.2022

Kiedy zwycięża wolność, a tyrania upada, ludzie na całym świecie uśmiechają się tak samo – powiedział prezydent Ukrainy podczas ogłoszenia Człowieka Roku magazynu „Time”. Amerykański tygodnik uhonorował w tym roku Wołodymyra Zełenskiego i „ducha Ukrainy”.

„To duch wolności, który rezonuje w duszach tylu ludzi na całym świecie. Historie bohaterów, którzy walczą o niepodległość – to także wasze historie” – powiedział Zełenski w wystąpieniu, które było transmitowane przez łącze wideo.

Jak wskazał, reprezentują oni cechy i wartości od wieków ważne dla ludzi na całym świecie – odwagę, pragnienie wolności, solidarność, kreatywność i oddanie.

10:5309.12.2022

Od początku prowadzonej w pełnej skali inwazji na Ukrainę zginęło 93 tysiące 390 rosyjskich żołnierzy. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Ukraińcy zniszczyli 2937 czołgów i 5912 wozów opancerzonych. Ukraińska armia zestrzeliła 1603 rosyjskie drony, 592 rakiety, 281 samolotów i 264 helikoptery. Ponadto zatopiła 16 okrętów. Ukraińcy zniszczyli 1926 rosyjskich systemów artyleryjskich, 395 wieloprowadnicowych systemów rakietowych oraz 211 systemów obrony przeciwlotniczej, a także 4531 pojazdów wojskowych i cystern.

09:3709.12.2022

Ukraiński MSZ przekazał, że na adresy pocztowe obywateli niemieckich zaczęły napływać fałszywe listy, rzekomo w imieniu Konsulatu Generalnego Ukrainy w Dusseldorfie, z propozycją wstąpienia do Legii Cudzoziemskiej za wynagrodzeniem pieniężnym.

08:2209.12.2022

Pomimo sprzecznych sygnałów na temat celów „specjalnej operacji wojskowej” władze Rosji nie rezygnują z maksymalistycznych celów wojny przeciwko Ukrainie, czyli zmiany władzy i pozbawienia tego kraju możliwości obrony – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Kreml nie porzucił swoich głównych celów na Ukrainie, chociaż rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow po raz pierwszy oświadczył, że obecnym celem terytorialnym Rosji jest zajęcie całości okupowanych częściowo czterech obwodów Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego – pisze amerykański ośrodek analityczny. 

Rzecznik Władimira Putina mówił również, że celem Rosji nie jest przyłączanie nowych terytoriów.

Jednocześnie Pieskow, jak zwraca uwagę ISW, powtórzył rosyjskie stwierdzenia o dążeniu do „denazyfikacji” i „demilitaryzacji” Ukrainy. „Innymi słowy, cele Kremla pozostają niezmienne” – ocenił think tank.

Eksperci przypomnieli „imperialistyczne” deklaracje Putina ze środy (w których mówił o Morzu Azowskim jako wewnętrznym akwenie Rosji i porównywał się do cara Piotra I) oraz jego wypowiedź na temat roli Rosji jako jedynego „gwaranta suwerenności Ukrainy”.

Według ISW „celowo niespójny przekaz Kremla jest częścią operacji informacyjnej, która ma zmylić Zachód i skłonić go, by popychał Kijów do negocjacji i ustępstw”.

07:4509.12.2022

Ukraińcy odpierają szturmy Rosjan w Donbasie. Ataki wspomagane są przez artylerię i lotnictwo. Na odcinku Swatowe - Kreminna to ukraińska armia prowadzi ofensywę. Tam, jak mówi szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, Rosjanie wzmacniają linię obrony, tworzą okopy, przygotowują się do kontrataku. Skoncentrowali tam znaczną liczbę sprzętu i żołnierzy. Starają się ograniczyć przesuwanie się ukraińskich wojsk. Na ten odcinek frontu Rosjanie przerzucili między innymi wojska powietrzno-desantowe wycofane z Chersonia.

Dużą część swoich strat na wszystkich odcinkach frontu Rosjanie uzupełniają nowo zmobilizowanymi żołnierzami. Jak podkreśla Fedir Wenisławski z komisji obrony ukraińskiego parlamentu, straty są na tyle duże, że Rosjanom nie wystarcza już regularnego wojska, a następna fala mobilizacji to kwestia najbliższego czasu. Rosjanie ogłoszą ją, jak prognozuje Fedir Wenisławski, w tym miesiącu lub na początku nowego roku.

06:5709.12.2022

Sztab Generalny: Zniszczono trzy rosyjskie składy amunicji i około 20 jednostek sprzętu wojskowego różnego typu. Szpital w Tokmak zapełnia się rannymi żołnierzami rosyjskich wojsk okupacyjnych.

22:1908.12.2022

Specjalny trybunał, który osądzi władze Rosji za agresję na Ukrainę, powinien mieć siedzibę w Jałcie, na wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Krymie - napisał w czwartek w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Rosja musi wycofać swoje wojska z (okupowanych) terytoriów. Elity (na Kremlu) muszą przejść transformację. I (dopiero) wówczas odbędą się negocjacje pokojowe - konstruktywny dialog, który potwierdzi powrót Rosji do (przestrzegania) prawa międzynarodowego, (a także) ustali wysokość reparacji i harmonogram posiedzeń specjalnego trybunału w Jałcie" - zaproponował polityk na Twitterze.

21:5908.12.2022

Więźniowie z zakładów karnych w Rosji, werbowani na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, są straszeni nagraniami egzekucji innych więźniów, rozstrzelanych lub powieszonych za dezercję z pola walki - poinformowało w czwartek Radio Swoboda za rosyjskojęzyczną sekcją BBC.

Skazańców, którzy zgodzili się na służbę w szeregach wagnerowców, wyprowadza się do specjalnego pomieszczenia i pokazuje im się tam na tablecie nagrania egzekucji. 

"Dezerterzy mówią (na tych nagraniach), że są zdrajcami, ponieważ porzucili swoich towarzyszy broni na pierwszej linii frontu. Potem strzelają im w tył głowy" - relacjonował jeden z więźniów-żołnierzy z grupy Wagnera, cytowany przez niezależne media.

Rozmówcy BBC z grupy Wagnera potwierdzili, że znane im są co najmniej trzy przypadki zabójstw dezerterów. Wcześniej, w listopadzie, rosyjski opozycyjny portal Meduza nagłośnił morderstwo więźnia-najemnika, który oddał się na Ukrainie do niewoli, a następnie został pojmany przez wagnerowców. Mężczyzna miał zostać bestialsko zabity młotem kowalskim.

21:1108.12.2022

Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka. Nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała w czwartek przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.

Jak podkreślono, chersońscy lekarze starali się wszelkimi sposobami uratować dzieci przed wywózką do Rosji. W tym celu fałszowano historie chorób, wpisując do dokumentów np. krwawienie z płuc lub inne ciężkie dolegliwości, wykluczające możliwość wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Wiedząc, jaki los czeka pensjonariuszy domów dziecka, lekarze unikali też oddawania małoletnich pod opiekę do tych placówek.

"Baliśmy się przekazać sieroty do domów dziecka i zatrzymaliśmy je wszystkie u siebie. Wszyscy, którzy byli leczeni, pozostali u nas. (...) I dobrze zrobiliśmy, ponieważ cały dom dziecka wywieźli do Rosji. (...) Staraliśmy się tych (naszych) dzieci nie pokazywać, chronić je wszelkimi sposobami" - powiedziała jedna z pracowniczek chersońskiego szpitala dziecięcego, cytowana przez Nastojaszczeje Wriemia.

W ocenie Łuhowej rosyjscy okupanci mogli wywieźć z Chersonia około 1000 dzieci, ale dokładne liczby są bardzo trudne do ustalenia. "To była prawdziwa deportacja (w celu) zniszczenia narodu ukraińskiego" - podkreśliła szefowa miejskich władz.

20:5408.12.2022

Słowaccy ministrowie obrony, gospodarki i spraw zagranicznych poinformowali w Kijowie o kolejnym pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Bratysława planuje przekazać do końca roku między innymi generatory prądu. Przedstawiciele słowackiego rządu zapewnili w ukraińskiej stolicy, że nie ustaną w udzielaniu pomocy.

"Nie przyjechaliśmy do Kijowa z pustymi rękami" - oznajmił słowacki minister spraw zagranicznych Rastislav Kaczer. Oprócz 300 generatorów prądu, które mają trafić do ukraińskich szkół i szpitali, tak zwany zimowy pakiet pomocy o wartości 800 tysięcy euro obejmie nagrzewnice powietrza, koce, apteczki oraz materiały do naprawy zniszczonej przez Rosjan infrastruktury energetycznej. "Również w ten sposób będziemy nadal wspierać suwerenną Ukrainę w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową" - powiedział szef słowackiej dyplomacji.

W trakcie spotkań z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami rządu w Kijowie, słowacki minister obrony Jaroslav Nadź poinformował o przyjętym niedawno przez Bratysławę kolejnym pakiecie pomocy wojskowej. Słowacy przekażą ukraińskiej armii między innymi urządzenia do rozminowywania i kamizelki kuloodporne o łącznej wartości ponad 9 milionów euro.

20:0908.12.2022

Potężna eksplozja na lotnisku w Melitopolu

Kilka godzin po serii eksplozji, do których doszło w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku, odnotowano potężny wybuch na lotnisku w nieodległym Melitopolu, również kontrolowanym przez siły agresora - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

"Weryfikujemy informacje na temat strat wroga" - napisał Fedorow na Telegramie.

20:0308.12.2022

W Kijowie zmieniono ponad 30 nazw ulic związanych z rosyjską geografią i kulturą, a także nawiązujących do radzieckiej tradycji. To kolejne tego typu przemianowanie nazw ulic w ukraińskiej stolicy.

Kijowska rada miasta zatwierdziła zmianę nazw 32 ulic, w tym nazwę jednej z głównych arterii - bulwaru Przyjaźni Narodów. Zmienił on nazwę na bulwar imienia Mykoły Michnowskiego - ukraińskiego działacza niepodległościowego, twórcy wojska Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Jak napisał mer Kijowa Witalij Kliczko, proces derusyfikacji trwa i jest ważny zwłaszcza w obliczu barbarzyńskiej wojny, którą Rosja chce zniszczyć Ukrainę. Przypomniał, że w tym roku w Kijowie ponad 200 ulic zmieniło nazwy wcześniej związane z Rosją. W ramach tych zmian z centrum miasta zniknęła między innymi ulica imienia rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina. Podobne procesy derusyfikacji nazw ulic dokonywane są także w innych ukraińskich miastach.

19:5108.12.2022

Rosyjskie władze wojskowe przygotowują się do objęcia mobilizacją nawet 17-latków z podbitych terenów na Ukrainie; niepełnoletni chłopcy otrzymali zakaz wyjazdu za granicę - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

"Ta wojna dotknie wszystkich w Rosji. (Mieszkańcy tego kraju) muszą zrozumieć, że nie da się jej uniknąć bez obalenia reżimu i wycofania się z okupowanych terytoriów" - oznajmił Jusow na antenie telewizji Apostrof.

Jak dodał, władze na Kremlu nie zamierzają porzucać planów dalszej mobilizacji, lecz z drugiej strony, mając świadomość strat ponoszonych na froncie, "szykują się już na przyszłą porażkę".

19:1408.12.2022

Co się dzieje z żołnierzami, którzy nie chcą walczyć na Ukrainie?

Kreml ukrywa informacje o stratach poniesionych na wojnie w Ukrainie i represjonuje żołnierzy, którzy odmawiają wyjazdu na front. Według rosyjskich mediów niezależnych, w trakcie inwazji na Ukrainę zginęło, trafiło do niewoli lub zostało rannych około 100 tysięcy żołnierzy armii Putina. Ci, którzy uciekają z frontu są przetrzymywani w specjalnych obozach. Rosyjskie serwisy internetowe informują także o przypadkach strzelania do dezerterów.

Sąd w Petersburgu zablokował dostęp do 10 portali, które publikowały informacje o stratach ponoszonych przez armię Putina na wojnie w Ukrainie. Na liście cenzorów znalazł się między innymi serwis antywojenny „Zatrzymać Wojnę”, który informował o akcjach dywersyjnych w Rosji. Zablokowane zostały także kanały internetowe: „Obrzydliwi Raszyści”, publikujący zdjęcia rosyjskich żołnierzy walczących w Ukrainie i serwis informacyjny „Ukraina teraz: nowości, wojna, Rosja”.

Portal Meduza podał, że do rosyjskiej prokuratury wojskowej wpłynął wniosek pskowskiej administracji o wyjaśnienie losów około 300 żołnierzy, którzy odmówili udziału w wojnie. Według ich krewnych i kolegów są oni przetrzymywani w specjalnych obozach na terenie Donbasu.

18:3708.12.2022

Nowe informacje o eksplozjach w okupowanym Berdiańsku. W rosyjskiej bazie doszło do trzech potężnych wybuchów, a następnie 15 eksplozji o mniejszej sile. Na miejscu zdarzenia wybuchł duży pożar - podaje portal Suspilne za lojalną wobec Kijowa przewodniczącą administracji Berdiańska Wiktorią Haliciną. W kierunku bazy wyjechały niemal wszystkie dostępne w mieście karetki pogotowia i wozy straży pożarnej .

"U sąsiadów (z Berdiańska - red.) jest głośno już drugi dzień z rzędu. Według doniesień miejscowych okupantom coś nie wyszło w okolicach lotniska, gdzie rozmieścili wcześniej swój sprzęt wojskowy i drony. (...) Wybuchy słyszało całe miasto" - napisał na Telegramie proukraiński mer kontrolowanego przez Rosjan Melitopola Iwan Fedorow.

18:1908.12.2022

Eksplozje słychać teraz w Odessie i Chersoniu. Pracuje obrona przeciwrakietowa.

18:1608.12.2022

Administracja prezydenta USA Joe Bidena, odpowiadając na apele władz Ukrainy, rozważa przekazanie Kijowowi amunicji kasetowej - poinformowała w czwartek stacja CNN.

Ukraińscy urzędnicy i politycy apelowali w ostatnich miesiącach do amerykańskiego przywódcy i członków Kongresu o dostarczenie ukraińskiej armii amunicji kasetowej - broni zakazanej w ponad 100 krajach, której podczas wojny na Ukrainie używają obie strony - poinformowała CNN. Najwyżsi rangą urzędnicy administracji Bidena rozważają ukraińskie apele od miesięcy i jak dotąd nie zostały one odrzucone - podała amerykańska stacja. 

"Nie zrezygnowano z tej opcji i może być ona wykorzystana, jeśli zapasy innej amunicji zaczną się niebezpiecznie zmniejszać. Źródła podają, że propozycja nie została jeszcze poważnie rozważona, w dużej mierze ze względu na ustawowe ograniczenia, które Kongres nałożył na transfery amunicji kasetowej" - wyjaśniła CNN.

Ograniczenia te dotyczą amunicji, której wskaźnik niewybuchów przekracza jeden procent, co stwarza perspektywę długoterminowego zagrożenia dla ludności cywilnej. Prezydent Joe Biden mógłby je obejść, ale administracja dała Ukraińcom do zrozumienia, że jest to mało prawdopodobne w najbliższym czasie - zaznaczyła stacja.

Wysocy urzędnicy amerykańscy publicznie oświadczyli, że planują udzielić Ukraińcom takiego wsparcia, jakiego potrzebują, aby dać im przewagę przy stole negocjacyjnym z Rosją, gdyby do negocjacji ostatecznie doszło. Zapasy zachodniego sprzętu wojskowego nie są nieograniczone i ze względu na ich wyczerpywanie - wskazują Ukraińcy - wykorzystane mogłyby zostać składy amunicji kasetowej.

Amunicja kasetowa mogłaby rozwiązać dwa główne problemy Ukrainy: potrzebę większej ilości amunicji do systemów artyleryjskich i rakietowych dostarczonych przez Stany Zjednoczone i inne kraje oraz konieczność przełamania przewagi liczebnej Rosji w artylerii. "Wątpliwości USA dotyczą ewentualnych szkód ubocznych, ale my chcemy tej amunicji używać przeciwko rosyjskiemu wojsku, nie cywilom" - powiedział CNN ukraiński urzędnik.

17:5308.12.2022

Tragedia w obwodzie żytomierskim. Samochód wjechał na minę, na miejscu zginęli 38-letni mężczyzna i jego 32-letnia żona, którzy podróżowali pojazdem. Osierocili ósemkę dzieci.

17:4808.12.2022

W mediach społecznościowych ukazało się nagranie, na którym pijany Władimir Putin "wyjaśnia", dlaczego Rosjanie atakują obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie. "Dużo się teraz mówi o naszych uderzeniach w infrastrukturę energetyczną na terytorium naszego sąsiada. Tak robimy to, ale kto zaczął? Kto uderzył w Most Krymski?" - mówił prezydent Rosji, trzymając w ręku kieliszek.

17:2908.12.2022

Na okupowanym przez Rosję Krymie wstrzymano budowę wszelkich obiektów infrastruktury społecznej; przyczyną takiego stanu rzeczy są trudności z dostawami betonu, wykorzystywanego obecnie głównie do wznoszenia umocnień wojskowych na północy półwyspu - powiadomiła w czwartek przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa.

Dobrze byłoby wiedzieć, gdzie podział się beton na Krymie. Z tego, co nam wiadomo, zakłady produkujące beton z Bakczysaraju w pierwszej kolejności mają zabezpieczać potrzeby tzw. priorytetowego klienta, czyli rosyjskiego ministerstwa obrony. (...) Pod Symferopolem rozpoczęła się (z kolei) produkcja betonowych umocnień przeciwczołgowych, tzw. "zębów smoka". Ciężarówki przywożą na północ Krymu konstrukcje do budowy (tych zapór) - oznajmiła Taszewa, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Jak dodała, półwysep boryka się również z poważnym niedoborem personelu medycznego. Obecnie ma tam brakować około 2 tys. specjalistów w tej dziedzinie.

17:0208.12.2022

Zakłady maszynowe z Winnicy, miasta w centralnej części Ukrainy, eksportowały do Rosji podzespoły wykorzystywane do napraw sprzętu wojskowego państwa-agresora. Przedsiębiorstwo kontynuowało tę współpracę nawet po inwazji Kremla na sąsiedni kraj - powiadomiła w czwartek ukraińska Prokuratura Generalna.

Do Rosji wysyłano m.in. silniki hydrauliczne, przekładnie i pompy. W celu obejścia ograniczeń nałożonych na kontakty handlowe z Moskwą, firma wykorzystywała nielegalne kanały eksportu przez Rumunię, Turcję i Kazachstan, a także konta bankowe zarejestrowane w państwach Unii Europejskiej.

W ten sposób tylko w 2022 roku wyeksportowano podzespoły o łącznej wartości ponad 51 mln hrywien, czyli ponad 6 mln zł - oznajmiła prokuratura na Telegramie.

Funkcjonariusze dokonali rewizji w pomieszczeniach firmy oraz mieszkaniach osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Odnaleziono dokumenty finansowe potwierdzające nielegalny handel z Rosją - dodano w komunikacie.

Prokuratura nie podała nazwy przedsiębiorstwa, lecz z naszych informacji wynika, że firmą współpracującą z wrogiem są Winnickie Zakłady Budowy Maszyn - ujawniła agencja Interfax-Ukraina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak unikać informacyjnego przeładowania? Zobacz program 3 sposoby NA

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 85

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
Kijowscy sataniści dostali się do

kanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Szukając powiązań ze światem rosyjskim. Zabierają cerkiewny majątek. Duchowni i parafianie są bici. Jednak prześladowania UPC zaczęły się dużo wcześniej. UPC i Mińsk porozumiały się w sprawie jego nieudanej reelekcji. Prezydenci Ukrainy nie wyróżniali się jednak wcześniej siłą wiary. Modlili się tylko do pieniędzy.

Nie o nich chodzi, ale o fundamentalne prawa ustanowione przez ich rzekomo demokratyczną konstytucję, są deptane, a wierzący w obawie przed różnymi obrzydliwościami zmuszani do uczęszczania do „właściwych” kościołów.

Dlatego obecne władze ukraińskie jawnie stały się wrogami Chrystusa i prawosławia. Tak powinien być traktowany przez cały chrześcijański świat.

I oczywiście kijowscy zdrajcy Chrystusa powinni pamiętać o słowach Pisma Świętego: „Nie spojrzę na was z litością, nie oszczędzę was. Odpłacę

wam za wasze postępowanie i obrzydliwe praktyki wśród was.

poznacie, że to Ja, Pan, uderzam was

(Ezech. 7:9).
O
Onuca Putina
2 grudnia, 13:52, Gość:

Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??

Bo USrael nie podlega niestety ZADNYM prawom i robia, morduja gdzie chca, kogo chca i kiedy chca. "Nasz rzad niestety rowniez zrobil z nas niewolnikow tego bandyckiego imerium oddajac im NAWET tajemnice bankowe i wiele innych.

O
Onuca Putina
2 grudnia, 14:06, Gość:

Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,

Nie tracmy nadzieii. Wladimir da rade.

O
Onuca Putina
Moze tak przy okazji faszysci UPAinscy zajma sie morderstwami i zbrodniami na Polakach. W koncu wymordowali nas 60 tys.
G
Gość
Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,
G
Gość
Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??
G
Gość
Jest wojna, takie sytuacje się zdarzają. Czyż nie?
s
seba
Dwa lata covid i jedna jedyna prawda najprawdziwsza która była w mediach czyli zbawienny płyn dożylny i maseczki a teraz taka sama jedna jedyna prawda najprawdziwsza to co piszą i mówią o tej wojnie ukraincy ... Jak cos przeciw szczepieniom to foliarz i szur a jak coś przeciw ukrainie to ruska onuca i muzyka gra na nowo ...
a
ab
28 listopada, 12:18, PI Grembowicz:

Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.

Chodziło o to, że to sami Ukraińcy powinni położyć kres kijowskiej, nazibanderowskiej juncie wspieranej i inspirowanej przez USA/NATO a obecne działania rosyjskich sił alianckich polegające na niszczeniu czułych punktów ukraińskiej infrastruktury energetycznej właśnie mają ich do tego zachęcić.

P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
G
Gość
25 listopada, 6:26, ab:

Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:

👍

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie