Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Waldemar Ulanowski
Waldemar Ulanowski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premier Danii, 30 stycznia 2023 r. w Odessie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premier Danii, 30 stycznia 2023 r. w Odessie. PAP/Alena Solomonova
30 stycznia 2023 r. jest 341. dniem wojny. Francja i Australia zgodziły się na współpracę przy produkcji 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Tymczasem minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie chce się angażować w debatę na temat przekazania myśliwców Ukrainie po decyzji o dostarczeniu czołgów - napisała w poniedziałek agencja dpa.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
22:0730.01.2023

Dania otwarta na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2

Premier Danii Mette Frederiksen, która w poniedziałek odwiedziła Mikołajów, na wspólnej konferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oświadczyła, że "jest otwarta" na przekazanie Ukrainie również czołgów Leopard 2.

"Oczywiście czołgi to jest coś, o czym dziś rozmawialiśmy. Właśnie przekazaliśmy nasz system artyleryjski, ale oczywiście czołgi też są potrzebne" - podkreśliła Frederiksen.

Pytana później przez dziennikarza duńskiej telewizji TV 2 Frederiksen uściśliła, że wśród kolejnych darowizn mogą znaleźć się czołgi.

(PAP)

22:0130.01.2023

Ukraina w 2023 roku wyda 550 mln dolarów na drony

Ukraina planuje w 2023 roku przeznaczyć 550 mln dolarów na drony - powiedział w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Reutera.

Z ukraińskimi producentami podpisano już 16 umów na dostawy - powiedział szef ukraińskiego resortu obrony.

W wojnie, którą 11 miesięcy temu rozpętała Rosja, najeżdżając sąsiednią Ukrainę, siły zbrojne obu państw wykorzystują szeroki wachlarz bezzałogowych statków powietrznych do celów rozpoznawczych i bojowych - napisała agencja Reutera.

Agencja przypomniała, że Ukraina otrzymała dużo dronów od zagranicznych partnerów, od wyposażonego w rakiety tureckiego Bayraktar TB2 do wyprodukowanego w Norwegii drona zwiadowczego Black Hornet, który waży mniej niż 33 gramy.

21:3130.01.2023

Bundeswehra poszukuje rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy

Bundeswehra poszukuje około 50 rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, wynika z prośby Dowództwa Operacyjnego skierowanej do Związku Rezerwistów - pisze w poniedziałek portal tygodnika "Spiegel".

"Poszukiwani są rezerwiści ze znajomością języka ukraińskiego lub rosyjskiego", wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej reservisten-brandenburg.de. Ponadto Dowództwo Operacyjne szczególnie poszukuje rezerwistów, którzy byli lub są rozmieszczeni na bojowym wozie piechoty Marder.

21:2930.01.2023

Obrazy zniszczeń na Ukrainie. Ale naród się nie poddaje

21:0730.01.2023

Stoltenberg: Putin szykuje nowe ataki na Ukrainę, a jego cel pozostaje niezmienny

Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny - powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Nikt nie jest w stanie dzisiaj powiedzieć, kiedy ta wojna się skończy. (...) Putin może dziś zakończyć tę wojnę. Widzimy jednak, że (Rosjanie - PAP) przygotowują się do większej wojny, że mobilizują więcej żołnierzy, ponad 200 tysięcy, a potencjalnie nawet więcej. Aktywnie pozyskują nową broń, więcej amunicji, zwiększając własną produkcję, ale także pozyskując więcej broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Instytucie CHEY w Seulu.

(PAP)

20:1630.01.2023

Rosyjscy agenci skazani na 8 i 10 lat więzienia za przekazywanie informacji o dyslokacji wojsk ukraińskich

Wyroki 8 i 10 lat więzienia otrzymali agenci, którzy przekazywali Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskiego wojska w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Przestępcy zbierali i przekazywali agresorowi informacje wywiadowcze na temat lokalizacji i ruchu jednostek armii ukraińskiej na terenach frontowych obwodu donieckiego. Interesowały ich przede wszystkim pozycje ukraińskich obrońców w Słowiańsku i Kramatorsku. Ponadto przekazywali przeciwnikowi lokalizacje i informacje o stanie technicznym obiektów infrastruktury krytycznej w regionie, a Rosjanie wykorzystywali te informacje do przeprowadzania celnych ataków rakietowych na ukraińskie miasta - napisała SBU.

(PAP)

20:1530.01.2023

Wielka Brytania: czołgi dla Ukrainy trafią na front przed latem

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

"To będzie przed latem, albo w maju - to będzie w pobliżu okresu wielkanocnego" - mówił Wallace, zapytany w Izbie Gmin, kiedy 14 czołgów, których przekazanie ogłosił w połowie stycznia premier Rishi Sunak, trafi na Ukrainę. Wyjaśnił też, że ze względów bezpieczeństwa nie może przedstawić harmonogramu szkoleń ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi i serwisu.

(PAP)

20:0030.01.2023

Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie

Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą przekazywać broni Ukrainie i odrzucają w tej kwestii zarówno propozycje Stanów Zjednoczonych, jak i namowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który odbywa podróż po Argentynie, Chile i Brazylii - podaje w poniedziałek agencja Reutera.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, tak jak wcześniej przywódcy Kolumbii i Brazylii, odrzucił propozycję przekazania rosyjskiej broni Ukrainie, jaką złożyły mu USA, które obiecały zastąpić to uzbrojenie sprzętem amerykańskim - pisze w poniedziałek ukraiński portal Militarnyj.

(PAP)

19:3830.01.2023

30 proc. terytorium Ukrainy jest pokryte minami i materiałami wybuchowymi

Około 30 proc. terytorium Ukrainy jest pokryte minami i materiałami wybuchowymi, a nieusunięcie ich może wywołać "efekt domina" w Europie i Afryce, powiedziała deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Łesia Wasylenko w wystąpieniu skierowanym do Rady Europy, zrelacjonowanym w poniedziałek przez ukraiński parlament na Twitterze.

Wasylenko, która jest członkiem stałej delegacji ukraińskiej Rady Najwyższej do tej instytucji powiedziała, że miny są na polach uprawnych, w lasach, a także w miastach i wsiach.

"Największe zagrożenie jest na terytoriach wyzwolonych spod okupacji" - powiedziała Wasylenko. Dodała, że do szpitali codziennie przyjmowani są pacjenci z ranami od materiałów wybuchowych, a dużą część poszkodowanych stanowią dzieci.

(PAP)

19:1930.01.2023

- Te kraje starają się być kręgosłupem wszelkich antyrosyjskich przedsięwzięć Zachodu - powiedział szef MSZ Rosji

18:5130.01.2023

Zełenski: Dziękuję Danii za przyłączenie się do naszej inicjatywy "Ziarno z Ukrainy"

18:0530.01.2023

Raport: rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą

Rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą, szczególnie w kwestii postaw dotyczących Rosji i wojny w Ukrainie - wynika z raportu opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute. "Wojna nie toczy się tylko na polu bitwy, ale także w ludzkich umysłach" - wskazują eksperci.

"Kryzys czy propaganda? Postawy Polaków wobec wojny w Ukrainie" to druga edycja badania przeprowadzonego przez firmę Maison&Partners dla Warsaw Enterprise Institute.

We wrześniu 2022 r. i w styczniu 2023 r. firma badawcza poprosiła Polaków o określenie swojego stosunku do ośmiu wybranych tez, które uznano za spójne z ogólnym celem narracji eksportowanych przez Kreml za granicę. Jak podkreślają autorzy badania, narracja ta ma osłabić poparcie dla pomocy Ukrainie w zachodnich społeczeństwach oraz wywołać napięcia społeczne w państwach, do których napłynęli uchodźcy wojenni. Część z tych tez - jak zauważono - wprost pojawia się w wypowiedziach rosyjskich propagandystów.

(PAP)

17:2030.01.2023

Francja i Australia wspólnie będą produkować 155-milimetrowe pociski dla Ukrainy

Francja i Australia zgodziły się na współpracę przy produkcji 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Francuski minister obrony Sebastien Lecornu powiedział w poniedziałek po spotkaniu ze swoim australijskim odpowiednikiem Richardem Marlesem, że Francja i Australia zgodziły się na współpracę w celu wyprodukowania "kilku tysięcy" 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - napisała agencja.

Były to pierwsze rozmowy dotyczące współpracy wojskowej na tak wysokim szczeblu od czasu, gdy dwa lata temu Canberra odstąpiła od porozumienia obronnego z Paryżem na rzecz umowy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

(PAP)

17:0830.01.2023

Zastępczyni sekretarza stanu USA przyjedzie do Polski, by rozmawiać o Ukrainie

Asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Karen Donfried odwiedzi 2 lutego Warszawę i weźmie udział w rozmowach w ramach polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego - podał w poniedziałek Departament Stanu. Rozmowy będą dotyczyć współpracy w sprawach bezpieczeństwa, pomocy Ukrainie oraz energetyki jądrowej.

"Dialog wzmocni nasze dwustronne bezpieczeństwo i cywilną współpracę jądrową, zakorzenione we wspólnym zobowiązaniu do demokratycznych wartości" - napisano w komunikacie zapowiadającym wizytę. Będą to pierwsze rozmowy w ramach dialogu strategicznego od lutego 2022 r., kiedy miały miejsce w Waszyngtonie z udziałem szefów dyplomacji obu państw.

W Warszawie czołowa przedstawicielka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę ma odbyć też szereg spotkań z polskimi oficjelami, by omówić wsparcie dla Ukrainy.

(PAP)

16:5230.01.2023

Żaryn: fałszywe tezy kremlowskiej propagandy o rzekomych przygotowaniach do inwazji na Rosję

16:0630.01.2023

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: MKOl jest promotorem wojny, morderstw i destrukcji

15:1330.01.2023

Zdaniem profesora Grigorija Judina, celem Putina jest "wielka wojna". Dyktator chce przywrócić "żelazną kurtynę"

14:5330.01.2023

Szef MSZ Ukrainy krytykuje MKOl ws. udziału Rosjan w olimpiadzie: ich armia zabija i gwałci

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ponownie skrytykował plany dopuszczenia do udziału w olimpiadzie sportowców z Rosji. Większość rosyjskich medalistów ostatnich igrzysk reprezentowała armię, która zabija Ukraińców w prowadzonej przez Rosję wojnie – oświadczył w poniedziałek.

„Rosja zdobyła 71 medali na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 45 z nich zdobyli sportowcy, którzy byli jednocześnie członkami Centralnego Klubu Sportowego Armii Rosyjskiej” – napisał Kułeba na Twitterze.

(PAP)

14:4830.01.2023

Prezydent Zełenski i premier Danii odwiedzili Mikołajów; miasto ma być odbudowane z pomocą Duńczyków

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Danii Mette Frederiksen odwiedzili w poniedziałek rannych żołnierzy w szpitalu w Mikołajowie. Latem ubiegłego roku Dania zadeklarowała swój udział w odbudowie tego portowego miasta na południu Ukrainy.

„Razem z premier Danii Mette Frederiksen odwiedziłem rannych ukraińskich żołnierzy w jednym ze szpitali w Mikołajowie” – powiadomił Zełenski na Telegramie.

(PAP)

14:1830.01.2023

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ - jego zdaniem - to jedynie przedłuża wojnę z Rosją.

"Jaki jest tego cel? Rozpad Rosji, zmiana tamtejszej władzy? Mówi się nawet o rozczłonkowaniu Rosji; to szaleństwo" - oświadczył chorwacki prezydent, komentując plan wysłania Ukrainie czołgów produkcji zachodniej.

"Od 2014 roku do roku 2022 obserwowaliśmy, jak ktoś stale prowokował Rosję, żeby doszło do wybuchu tej wojny. I wojna wybuchła. Minął rok, a dopiero teraz rozmawiamy o czołgach. Żaden z czołgów amerykańskich nie trafi na Ukrainę w ciągu najbliższego roku, a wyślemy tam wszystkie czołgi niemieckie. Kto płaci cenę za wojnę? Europa, USA płacą najmniej" - ocenił Milanović cytowany w poniedziałek przez portal index.hr.

Prezydent dodał, że "Ukraińcy patologicznie nienawidzą Rosjan". "Nawet Chorwaci nie nienawidzili Serbów tak, jak tam nienawidzi się Rosjan" - stwierdził.

Milanović odniósł się również do stanu chorwackich magazynów broni, mówiąc, że jest on "żenujący, na poziomie II wojny światowej".

"My w ogóle nie mamy wozów opancerzonych, dopiero teraz rozpoczęli jakieś zakupy, ale efekty zobaczymy za ponad dwa lata" - dodał. "Kto za to odpowiada? Rząd. Plenković (premier Chorwacji Andrej Plenković - red.)" - wskazał prezydent.

13:5030.01.2023

Więźniowie białoruskich łagrów szyją mundury dla armii rosyjskiej, informuje Radio Swaboda. Antena powołuje się na świadectwa więźniów zwolnionych po odbyciu kary. Wśród prac przymusowych ta ma charakter priorytetowy. Wykonują ją także więźniowie polityczni.

13:4430.01.2023

Zdaniem profesora Grigorija Judina, celem Putina jest "wielka wojna". Dyktator chce przywrócić "żelazną kurtynę". Szykuje też "niespodziankę" przed rocznicą ataku na Kijów.

13:3430.01.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedza obwód mikolajowski.

"Wyjazd roboczy do obwodu mikołajowskiego. Region bohatersko opiera się wszelkim atakom terrorystów. Podczas wizyty odbyłem spotkanie na temat aktualnej sytuacji w regionie"- napisał na Facebooku prezydent.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że tematem jego rozmów była sytuacja operacyjna na południu Ukrainy, konsekwencje rosyjskich ataków rakietowych i dronów.

"Dokonaliśmy również przeglądu stanu infrastruktury energetycznej regionu, sposobów jej ochrony oraz tempa odbudowy. Rozmawialiśmy także o odbudowie instytucji edukacyjnych w obwodzie mikołajowskim, długoterminowej odbudowie gospodarki regionu i tworzeniu nowych miejsc pracy" - napisał Wołodymyr Zełenski.

13:0830.01.2023

Pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji, do których przeciwnik przygotowuje się około 10-12 dni, możliwe są pojedyncze uderzenia – powiedziała rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

„Obecnie, nawet pomiędzy zmasowanymi atakami, gdy wszyscy już przywykliśmy, że można liczyć na pewną przerwę 10-12 dni, gdy oni się przygotowują, wróg nie śpi i zaczął terroryzować nas takimi niewielkimi atakami powietrznymi” – powiedziała Humeniuk na antenie telewizji ukraińskiej. Cytuje ją portal RBK-Ukraina.

Rzeczniczka zwróciła m.in. uwagę, że na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje okręty, mogące przenosić pociski manewrujące Kalibr.

„Obecnie jest tam 11 okrętów, ale liczba okrętów przenoszących rakiety jest stała – trzy jednostki i 20 rakiet Kalibr. To mówi o tym, że oni utrzymują presję na ludność (Ukrainy) i absolutnie nie są wykluczone punktowe ataki rakietowe” – zaznaczyła Humeniuk.

Dodała, że pogoda nie sprzyja wykorzystaniu dronów, „ale nie można tracić czujności, bo czasami w nocy wiatr słabnie i właśnie noc oni (Rosjanie) wykorzystują do ataków Szahedami (irańskimi dronami kamikadze)”.

Ponadto, jak wskazała Humeniuk, armia agresora wykorzystuje ataki dronami do rozpoznania i osłabienia ukraińskiej obrony powietrznej. Dlatego ataki bezzałogowców poprzedzają ostrzały rakietowe.

„Szukają taktyki, która pozwoli obniżyć skuteczność naszej obrony powietrznej. Tańsze Shahedy wysyłają na początku, żeby zlokalizować i zniszczyć zasoby obrony powietrznej i obciążyć systemy wykrywania, a dopiero potem rozpoczynają ataki rakietowe” – mówiła rzeczniczka.

12:4730.01.2023

Baterie obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej rozstawiono niedaleko rezydencji Putina. Chronią satrapę i jego kochankę przed uderzeniem pocisków i dronów.

11:5930.01.2023

Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych w obwodzie zaporoskim; najeźdźcy wysyłają tam cywilów, by przechodzili przez pola minowe i sprawdzają w ten sposób możliwości poruszania się po zaminowanym terenie - poinformował w poniedziałek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Wróg wysyła lokalnych mieszkańców, by przedostawali się na pozycje zajmowane przez ukraińskich wojskowych i przekazywali im rzekome rosyjskie propozycje negocjacji w sprawie zabrania ciał poległych żołnierzy. Jest to podstęp i cyniczne wykorzystywanie ludności cywilnej do własnych celów, ponieważ siły wroga nie zamierzają podejmować w tej sprawie żadnych rozmów - ostrzegł rządowy serwis.

Portal przypomniał, że podobne, choć mniej drastyczne praktyki odnotowywano już na początku grudnia na pograniczu Ukrainy z Białorusią. Władze w Mińsku miały wtedy wysyłać na granicę nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć "słabe miejsca" w ochronie granicy.

11:2930.01.2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego agenta, który przekazywał agresorowi dane do korygowania ataków rakietowych na Charków.

11:0830.01.2023

Kończący się styczeń był dla Rosji najgorszym miesiącem inwazji na Ukrainę, jeśli chodzi o liczbę zabitych i rannych żołnierzy. Od początku 2023 roku zginęło ponad 20 tys. najeźdźców, a łącznie z rannymi i wziętymi do niewoli straty wroga wynoszą około 60 tys. - ocenił w poniedziałek ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.

Taki stan rzeczy jest uwarunkowany trzema głównymi czynnikami: nadejściem mrozów, co umożliwiło zwiększenie intensywności działań na froncie; dużą liczbą słabo wyszkolonych rezerwistów i więźniów z zakładów karnych, walczących w rosyjskich oddziałach oraz niewystarczającym wyposażeniem sił wroga w lekkie i średnie pojazdy opancerzone - wyjaśnił Kowałenko na Telegramie.

Jego opinię przytoczyła też w poniedziałek agencja UNIAN.

"Stracić w styczniu 60 tys. żołnierzy i przynieść Putinowi na tacy tylko jakiś Sołedar (niewielkie miasteczko w Donbasie, opanowane w połowie miesiąca przez rosyjskie wojska - red.)... Za coś takiego Stalin rozstrzelałby kilku generałów, a może nawet więcej. Ale jeśli chodzi o taktykę i strategię, (rosyjski) strach i brak myślenia i tak niczego by (wówczas) nie zmieniły" - ocenił Kowałenko.

10:2530.01.2023

Jedna osoba została ranna w wyniku ostrzelania przez Rosjan miasta Czasiw Jar - przekazał szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Nie ucierpiał nikt z mieszkańców innych atakowanych miejscowości na kierunku wołnowaskim. W Kurachowem uszkodzonych zostało pięć domów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Fitbit

Fitbit Sense Beżowy

799,00 zł

kup najtaniej

Haylou

Haylou LS02 Czarny

127,99 zł

kup najtaniej

Garmin

GARMIN Fenix 7S Srebrno-szary (100253901)

2 619,00 zł

kup najtaniej

Hama

Hama Fit Watch 6900 czarny GPS (178607)

229,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę ch@@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
15 października, 11:26, Artur:

Obawiam się, że aby zapobiec nadciągającym aferą, związanym z pseudo pandemią, pseudo szczepionkami,

globalistom pozostaje wywołane jakiejś większej wojny,

lub sprowokowanie Rosji do bestialskiego ataku nuklearnego na Ukrainę

lub " awarii" jakiejś ukraińskiej elektrowni atomowej, czyli spowodowane dużego opadu radioaktywnego na Europę

aby przykryć temat.

PS: Ciekawe, co faktycznie jest w tych "tabletkach potasu "

Więcej na

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/128-warto-poczytac-11-20-pazdziernik-2022

Obawiam się, że jesteś kre.tynem i dlatego nie umiesz pisać w języku ojczystym.

G
Gość
10 października, 17:46, Gość:

Stephan Bandera tez poszukiwany?

Znudzony debil prowokuje. On wcale nie jest prorosyjski, on jest po prostu głupi i samotny. Uwielbia się kłócić, dlatego prowokuje. Bo to debil.

G
Gość
wstrętna, odrażająca dzicz ruska
G
Gość
1 października, 16:04, Gość:

Wkroczycie chlopcy do d... a nie na Krym. Nawet USraelskie NATO wam nie pomoze.

leć im pomagac ruski, jakiej cholery taki bohater tu siedzi w Polszy?

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie