Targi nto - nowe

Wojsko: nie rezygnujemy z remontu amfiteatru na Górze św. Anny. Trwa przygotowanie projektu

Radosław Dimitrow
Wojskowi zapewniają, że plany remontu zabytkowego kompleksu wciąż są aktualne.
Wojskowi zapewniają, że plany remontu zabytkowego kompleksu wciąż są aktualne. Radosław Dimitrow
Rejonowy Zarząd Infrastruktury we Wrocławiu zapewnia, że nie rezygnuje z planów remontowych amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Wyraźnie przedłużają się jednak prace projektowe.

Amfiteatr na Górze św. Anny przykuwa w ostatnim czasie uwagę turystów z powodu szybko pogarszającego się stanu. Po wejściu do zabytkowego obiektu w oczy rzuca się m.in. zniszczony postument, na którym stoi metalowa iglica - prowadzą do niej kamienne schody, które po prostu się rozpadły. Zawalił się także fragment ściany postumentu.

W niewiele lepszym stanie są także kamienne siedziska i schody - leży na nich mnóstwo luźnych kamieni pomiędzy którymi rosną chwasty.

W związku z zagrożeniami turystów ostrzegają liczne tabliczki informacyjne:

  • „Uwaga! Brak przejścia”,
  • „Schody w złym stanie technicznym”,
  • „Spadające kamienie!”.

Ponadto na terenie amfiteatru obowiązuje obecnie regulamin, z którego wynika, że „każdy użytkownik dorosły korzysta z terenu kompleksu na własną odpowiedzialność”.

Właścicielem amfiteatru jest Skarbu Państwa, a od 2021 r. zarządza nim Ministerstwo Obrony Narodowej. Z dokumentów zamieszczonych na stronach Rejonowego Zarząd Infrastruktury we Wrocławiu, który podlega MON wynika, że wojskowi zlecili przygotowanie dokumentacji projektowej, by przeprowadzić generalny remont amfiteatru.

Te dokumenty powinny być już gotowe, ale pomimo tego remont wciąż nie ruszył. Zwróciliśmy się więc do wojskowych z pytaniem co dalej z zabytkowym kompleksem. Wojskowi przekonują, że nie rezygnują z inwestycji.

Termin realizacji uległ wydłużeniu z uwagi na przedłużające się procedury administracyjne.

- Przewidywany termin uzyskania dokumentacji projektowej określony jest na 1 października 2024 r. - informuje płk Robert Wójcik, szef zarządu i jednocześnie zastrzega, że październikowy termin także może ulec wydłużeniu ze względu na procedury. - Po uzyskaniu dokumentacji projektowej zostanie wszczęta procedura przetargowa wyłonienia wykonawcy przebudowy amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego - zapewnia płk Wójcik.

Ile może kosztować remont zabytkowego kompleksu? Wyceny z 2018 r. sięgały 18-20 mln zł. Biorąc pod uwagę skumulowaną inflację w sektorze budowlanym, a także wzrost płac, dziś kwota może być nawet dwa razy wyższa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska