Wojsko zabroniło organizacji Igrzysk Rockowych na Górze św. Anny - nie użyczy amfiteatru ze względu na jego zły stan

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Ostatnie Igrzyska Rockowe w amfiteatrze na Górze św. Anny odbyły się 5 lat temu. Teraz wojskowi nie zgodzili się na taką imprezę.
Ostatnie Igrzyska Rockowe w amfiteatrze na Górze św. Anny odbyły się 5 lat temu. Teraz wojskowi nie zgodzili się na taką imprezę. R. Dimitrow / archiwum
Powodem jest zły stan zabytkowego amfiteatru. Organizatorzy „Igrzysk Rockowych” szukają więc nowej lokalizacji - ale już poza Opolszczyzną.

Igrzyska Rockowe to klimatyczny festiwal z udziałem gwiazd mocnego brzmienia. W poprzednich edycjach imprezy występowali m.in. zespół Dżem, Golden Life, Acid Drinkers, Big Cyc i Oberschlesien. Na koncertach, które organizowane były w amfiteatrze na Górze św. Anny bawiło się tysiące fanów rocka.

W 2018 roku, z powodu planowanego remontu kamiennego obiektu, Igrzyska Rockowe nie mogły się odbyć na Górze św. Anny (zostały przeniesione jednorazowo do amfiteatru w Opolu). Ostatecznie remont nie doszedł do skutku, a plany organizatorów pokrzyżowała dodatkowo epidemia koronawirusa.

„Igrzyska Rockowe” miały ostatecznie wrócić na Górę św. Anny. W planach były m.in. koncerty Dżemu, Cree, Krzysztofa Zalewskiego, Tomasza Organka i Lady Pank. By zorganizować imprezę, agencja „Voices”, zwróciła się do Rejonowego Zarządu Infrastruktury we Wrocławiu, który jest jednostką Ministerstwa Obrony Narodowej, z wnioskiem o użyczenie amfiteatru (od 2021 r. obiekt jest zarządzany przez wojskowych). Agencja dostała jednak odmowę.

„Zgodnie z przeprowadzoną oceną techniczną, amfiteatr może być jedynie atrakcją turystyczną na trasie wycieczek leśnymi szlakami. Nie może natomiast pełnić funkcji amfiteatru dla masowych imprez, gdyż nie spełnia wymogów w odniesieniu do przepisów przeciwpożarowych i bezpiecznego korzystania z obiektu” - napisał płk Robert Wójcicki, szef Rejonowego Zarządu.

Michał Borowiec, z agencji „Voices” mówi, że zależało mu na tym, by Igrzyska Rockowe wróciły do amfiteatru na Górze św. Anny, bo to miejsce ma wyjątkowy charakter. Jest zdumiony decyzją wojskowych.

- Kiedy kilka lat temu organizowaliśmy w amfiteatrze pierwszą i drugą edycję Igrzysk, to warunki w amfiteatrze były bardzo podobne do obecnych - zauważa Michał Borowiec. - Wiemy jak bezpiecznie zorganizować w tym miejscu imprezę masową, bo mamy w tym doświadczenie. Zresztą, to na nas spoczywałaby odpowiedzialność za uczestników. Odmowa przekreśliła jednak nasze plany.

Jak dodaje Michał Borowiec Igrzyska Rockowe odbędą się w przyszłym roku poza Opolszczyzną. Agencja prowadzi obecnie rozmowy z przedstawicielami dwóch innych miejsc w województwie śląskim.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska