reklama

Wójt Dobrzenia Wielkiego wzywa mieszkańców do walki

Artur  Janowski
Artur Janowski
Zaktualizowano 
Wójt przypomina, że gdy w latach 70. XX wieku zaczęła się budowa Elektrowni Opole, to wówczas nie pytano mieszkańców gminy o zgodę. Była to decyzja władz, wywłaszczano ich grunty za niewielką cenę i na co dzień musieli się borykać z niedogodnościami.<br>
Wójt przypomina, że gdy w latach 70. XX wieku zaczęła się budowa Elektrowni Opole, to wówczas nie pytano mieszkańców gminy o zgodę. Była to decyzja władz, wywłaszczano ich grunty za niewielką cenę i na co dzień musieli się borykać z niedogodnościami. Archiwum
Gmina zniknie, jeśli plan powiększenia miasta zrealizuje Opole. Dlatego wójt wystosował osobisty apel do mieszkańców Dobrzenia Wielkiego.

"Jestem oburzony postępowaniem Pana Prezydenta, to jest skok na kasę, pogwałcenie praw mieszkańców i zamach na samorządność. W podobnej sytuacji znalazło się parę opolskich gmin, którym chce się zabrać, to co najważniejsze, źródło ich utrzymania. Nie chodzi tu o poszerzenie swojego terytorium, bo w takiej sytuacji zabrano by jednakowo sołectwa wszystkim gminom ościennym, a tak nie jest. Działanie jest wymierzone w konkretne strategiczne dla gmin punkty. Nazwijmy to po imieniu, miasto nie potrafi sobie poradzić ze swoimi problemami i brakiem pieniędzy dlatego, zabiera tym którzy je posiadają. To oburzający egoizm i autorytarność" - pisze Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego na stronie internetowej gminy.

Wójt przypomina, że gdy w latach 70. XX wieku zaczęła się budowa Elektrowni Opole, to wówczas nie pytano mieszkańców gminy o zgodę. Była to decyzja władz, wywłaszczano ich grunty za niewielką cenę i na co dzień musieli się borykać z niedogodnościami.

"Teraz gdy wszystko jest już gotowe, to właśnie wpływy z podatku mają zrekompensować mieszkańcom wszystkie niedogodności" - przekonuje wójt i przyznaje, że gmina ma spore dochody, ale dzieli się nimi poprzez płacenie tzw. janosikowego, czyli wpłat do budżetu państwa z tytułu wysokich dochodów budżetowych i w 2014 r. przekazała do budżetu państwa kwotę: 3,5 miliona złotych.

W ocenie Wróbla gmina Dobrzeń Wielki, to nie tylko terytorium i infrastruktura ale i jej mieszkańcy, kultura, zwyczaje i wewnętrzna integracja.

"Nie pozwólmy innym pozbawić nas swojej ojczyzny. Zwracam się do wszystkich mieszkańców Gminy i proszę o czynne wsparcie i pomoc, w walce o zachowanie naszej gminy" - apeluje wójt.
Przypomnijmy, że specjalny zespół urzędników, urbanistów, ekonomistów i demografów pod wodzą prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego pracował od kilku miesięcy nad koncepcją rozszerzenia Opola.

Poparcie dla inicjatywy dała szefowi miasta m.in. doradzająca mu Rada Biznesu i Nauki. Prezydent chce jeszcze w tym roku zgłosić projekt Radzie Miasta Opola, a potem rozpocząć szeroko zakrojone konsultacje społeczne.

- W każdym z sołectw, które będziemy chcieli zintegrować z Opolem, będę przekonywał mieszkańców do korzyści płynących z bycia obywatelem miasta - twierdzi Arkadiusz Wiśniewski. - Większe i bogatsze Opole to najlepsza gwarancja zachowania samodzielności regionu.

Decyzję o zmianie granic gmin podejmuje Rada Ministrów. Prezydent chce złożyć stosowny wniosek na wiosnę. Rząd może się przejmować protestami mieszkańców okolicznych gmin, ale nie musi.

Na początek Opole chce przyłączyć sporą część gminy Dobrzeń Wielki, a w granicach stolicy województwa ma się znaleźć elektrownia. W praktyce oznacza to, że gmina sąsiadująca z Opolem straci rację bytu.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja

PODATKI z elektrowni do budżetu województwa i PO PROBLEMIE.

d
dw

Wedlug twojej elementarnej  sprawiedliwosci jesli sasiad zarabia i wybuduje sobie dom to tobie sie cos z tego nalezy.

a
arek
W dniu 30.11.2015 o 20:43, jestem z Dobrznia Wlk. napisał:

Dobrzeń i jego mieszkańcy widzą tylko koniec własnego nosa.  Łatwo rządzić gminą jak się ma 67 mln kasy, a mieszkańców tyle co np. Popielów. Zobaczyć należy ile kasy ma Popielów i porównać. Ja bym też mordę darł gdybym miał prawie wszystko za friko. Ale tak dalej być nie może. Najwyższy czas na elementarną sprawiedliwość wobec innych mieszkańców Opolszczyzny. Ludzie nie dajcie się podpuszczać temu wróbelkowi, bo jemu chodzi tylko o posadkę i profity z tej funkcji. Mam nadzieję, że obecny rząd stanie na wysokości zadania i wyrówna te niesprawiedliwości ekonomiczne. Popieram Opole, bo co robi to dla dobra regionu, mimo że mieszkam w Dobrzeniu.

Widać żeś bardzo zatroskany o los innych . ale dlaczego kasa tylko dla bankruta Opola??? a może trzeba by doinwestować np.gminy z południa województwa o których Opole zupełnie zapomniało że istnieją???

j
jestem z Dobrznia Wlk.

Dobrzeń i jego mieszkańcy widzą tylko koniec własnego nosa.  Łatwo rządzić gminą jak się ma 67 mln kasy, a mieszkańców tyle co np. Popielów. Zobaczyć należy ile kasy ma Popielów i porównać. Ja bym też mordę darł gdybym miał prawie wszystko za friko. Ale tak dalej być nie może. Najwyższy czas na elementarną sprawiedliwość wobec innych mieszkańców Opolszczyzny. Ludzie nie dajcie się podpuszczać temu wróbelkowi, bo jemu chodzi tylko o posadkę i profity z tej funkcji. Mam nadzieję, że obecny rząd stanie na wysokości zadania i wyrówna te niesprawiedliwości ekonomiczne. Popieram Opole, bo co robi to dla dobra regionu, mimo że mieszkam w Dobrzeniu.

m
mieszkaniec Dąbrowy

jestem z panem panie wójcie! podobnie powinni się zachować mieszkańcy pozostałych gmin aby dać odpór próbie zniszczenia gmin i zepchnięcia ich w niebyt, tylko po to by pan Wiśniewski miał kasę dla swoich koleżków i wydumanych pomysłów. sam nie zarobił tych pieniędzy, wystarczy popatrzeć jak wygląda Metalchem, Grudzice, Malina - to wszystko jest Opole, tylko jakby baaaardzo zapomniane i zamiast tam inwestować budować zmieniać - sięga po nieswoje  

B
Brzezie

Będziemy się bronić!!!!! Niech się Opole od nas od..rdoli!!!!

A
AK
W dniu 27.11.2015 o 13:27, AK napisał:

 Kubusiu, jesteś zwykłym ignorantem. Przez większą część swojego życia było mi dane być "miastowym", teraz jestem "wieśniakiem" i nie przeszkadza mi  to, wręcz przeciwnie, widzę więcej zalet niż wad. Jestem po stronie Wujta, który broni m.in. moich praw. 

Oczywiście przez "ó".

A
AK

Kubusiu, jesteś zwykłym ignorantem. Przez większą część swojego życia było mi dane być "miastowym", teraz jestem "wieśniakiem" i nie przeszkadza mi  to, wręcz przeciwnie, widzę więcej zalet niż wad. Jestem po stronie Wujta, który broni m.in. moich praw.


 

 

P
Pytający

A może tak włączyć  Dobrzeń Wielki też do Opola,  gminę zlikwidować,  a Kup dać pod gminę Murów? 

R
Rudi

Gmina Dobrzeń Wielki dysponuje budżetem większym od Powiatu Opolskiego. Można zadać pytanie, co się stało z tak dużymi pieniędzmi? Te wszystkie   achy i ochy na temat gminnych "inwestycji" jest niepoważne. Gminy biedniejsze jak np. Popielów niczym nie ustępują Dobrzeniowi.

G
Gość

Ale Dobrzyń ma lokalnych patriotów niech ich donder ściśnie a tego mieszkańca Dobrzenia niech pierwszy śnieg zasypie. To jest robota komuchów tereny wpływów się zmniejszają dlatego poszerzają o gminy. Tylko durnie nie wiedzą że to się wiąże z nowymi wyborami.

m
mieszkaniec dobrzenia
W dniu 24.11.2015 o 13:22, Mieszkaniec Dobrzenia napisał:

Wójt wzywa do walki?Gmina zostanie jedynie okrojona, zostanie Dobrzeń Wielki, Chróścice i Kup to dlaczego Pan Wójt mówi że gmina Dobrzeń Wielki zostanie zlikwidowana? To przekłamanie.Proszę stawić czoła wyzwaniu i pokazać jacy jesteście przedsiębiorczy. Z takim dochodami jakie macie obecnie łatwo się rządzi i zarządza gminą. Funkcjonują gminy które doskonale dają sobie radę z wiele mniejszymi środkami.A Pan przy proponowanym założeniu na wstępnie skreśla gminę na straty, przekreśla wszystko co do tej pory udało się zrobić.Panie Wójcie jest Pan reprezentantem społeczności, to proszę walczyć, a nie wysługiwać się społeczeństwem którego na co dzień nie dostrzegacie.Mówi Pan o jedności, o pozbawianiu naszej ojczyzny.Ojczyzna to proszę Pana Polska i niestety dla dobra ogółu czasem należy podejmować niewygodne decyzje.A gmina zostanie tyle, że mniejsza. Co to oznacza? mniejsze wpływy i mniejsze wydatki i tyle. Co naprawdę nie interesuje zwykłego Kowalskiego, który i tak w większości pracuje poza terenem Dobrzenia Wielkiego i z domniemanego dobrobytu gminy nie korzysta i pewnie nie zauważa że jako taki jest.Po Pana wypowiedział wyłania się jedynie widoczne zaniepokojenie sytuacją materialną rządzących gminą i utratą sfery wpływów. 

i ty jesteś mieszkańcem Dobrzenia i nie korzystasz z inwestycji? to powiedz gdzie cie zamurowali i jak dawno!Człowieku to jest gorsze od bandytyzmu to co chcą zrobić, wezmą tego nie oddadzą  a co przejmą to zajada. 

 

G
Gość

Należy spytać posła Jakiego czy aby nie obiecał załatwić tej kwestii. Pieniądze z elektrowni to łakomy kąsek dla miernot nie umiejących gospodarzyć.  PO idzie w odstawkę trzeba mieć kasę dla swoich stąd pomysł skoku na ościenne gminy. To samo zrobiono z Zieloną Górą. Cóż miernoty nic dwa razy się nie zdarza. Będzie okazja do zarządu komisarycznego jak dojdą nowe Gminy mam nadzieję że PiS to wykorzysta odstawiając na boczny tor Jakich, Kłosowskich etc.  Trzeba oczyścić atmosferę opolską z układów i układzików.

b
bolo

Zrealizować Trasę Odrzańską do Dobrzenia - trasa szybkiego ruchu - dwupasmowa - jak było w planach z lat 80-tych XXw.

G
Gość
W dniu 25.11.2015 o 13:42, q napisał:

Przez pryzmat partykularnych interesów poszczególnych wójtów próbuje się wmówić mieszkańcom, że przyłączenie do Opola to coś złego. Gmina Dobrzeń Wielki przy takim budżecie jest jedną z najgorzej zarządzanych w Polsce. Co takiego zrobiono w tej gminie? kilka dróg rowerowych, budowa ciepłociągu do wybranych lokalizacji i ... coś pominąłem? Opole musi być miastem rozwojowym i nowoczesnym, a to wymaga między innymi ekspansji. Pomysł rozwoju miasta Opola powinien być dalej realizowany z poszanowaniem wszystkich stron postępowania.

Tak wiele pominąłeś
W Kup wystartowała teraz największa przebudowa drogi, dziewczyny w wieku gimnazjalnym są szczepione przeciwko wirusowi HPV, modernizowano ośrodek zdrowia w Dobrzeniu Wielkim, przeniesiono placówkę publicznego przedszkola w Chróścicach i nastąpiły rożnego rodzaju przebudowy, inne inwestycje:  droga w Brzeziu, dofinansowanie zakupu samochodu specjalnego dla komendy powiatowej Straży Pożarnej, remont szkoły w Czarnowąsach i co ważne młodzież i dzieci mają szansę na rozwijanie swoich umiejętności za darmo w GOKu i klubach sportowych (czym raczej się nie pochwali Opole)

Przykładów można wypisać na setki stron, ale to te co przychodzą na myśl w pierwszym momencie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3