Wójt gminy Rudniki w powiecie oleskim oraz szef tamtejszej rady gminy usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Grzegorz Domański na sesji rady powiatu w Oleśnie w kadencji 2010-14. Oleska prokuratura zarzuca obecnemu wójtowi Rudnik, że pobierał wynagrodzenie za lekcje w czasie sesji.
Grzegorz Domański na sesji rady powiatu w Oleśnie w kadencji 2010-14. Oleska prokuratura zarzuca obecnemu wójtowi Rudnik, że pobierał wynagrodzenie za lekcje w czasie sesji. fot. Mirosław Dragon
Kryzys w Rudnikach: najpierw przewodniczący rady gminy Jarosław M., a teraz wójt Grzegorz Domański usłyszeli zarzuty za pobranie wynagrodzenia za lekcje, których nie prowadzili. To efekt konfliktu w szkole im. Andrzeja Wajdy.

Ponad 20 spraw w sądzie i prokuraturze, 5 ukaranych nauczycieli, dwóch podejrzanych i jeden oskarżony - oto dotychczasowy efekt konfliktu w szkole im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach.

Zaczęło się w 2017 roku od zwolnienia twórcy renomy szkoły, wieloletniego dyrektora Dariusza Niedrygosia. Wywołało to protesty oraz - czego efekt teraz obserwujemy - zalew donosów do prokuratury!

Do szkoły wkroczyli śledczy.

Nowy dyrektor Andrzej K. został oskarżony o to, że wielokrotnie poświadczał nieprawdę w dokumentach szkolnych, uzyskując korzyść majątkową. Jego proces w sądzie trwa.

Na fali afery w szkole im. Andrzeja Wajdy wybory na wójta przegrał Andrzej Pyziak, który rządził przez 28 lat!

Władzę w Rudnikach przejęli nauczyciele.

Wójtem został były dyrektor szkoły podstawowej w Dalachowie Grzegorz Domański (chce, żeby publikować jego pełne nazwisko i wizerunek), a przewodniczącym rady gminy nauczyciel szkoły w Rudnikach Jarosław M.

Na nich również wysłano donosy do prokuratury.
O to, że pobierali wynagrodzenie za lekcje, których nie prowadzili, ponieważ byli na sesjach. Grzegorz Domański był radnym powiatu, a Jarosław M. od 1990 r. jest radnym gminy.

Najpierw Jarosław M. usłyszał 5 zarzutów o oszustwo. Akt oskarżenia w jego sprawie wpłynął pod koniec grudnia do Sądu Rejonowego w Oleśnie.

Teraz 3 zarzuty dostał wójt Grzegorz Domański. Prokuratura Rejonowa w Oleśnie zarzuciła mu oszustwo i poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Sprawa sięga lat 2012-14. Śledczy ustalili, że Grzegorz Domański w tym okresie trzy razy jako dyrektor szkoły w Dalachowie przydzielił sobie godziny doraźnego zastępstwa, ale lekcji nie zrealizował, ponieważ był na sesji w Oleśnie.

Korzyść majątkowa wyniosła w sumie 124 złotych i 35 groszy.

Nie przyznaję się do winy. Na tę chwilę nie chcę więcej komentować tej sprawy- mówi wójt Grzegorz Domański.

Oleska prokuratura po donosach prowadzi też sprawy 2 kolejnych nauczycieli z Rudnik. Śledztwo jest w toku.

Kodeks karny

Art. 271. Poświadczenie nieprawdy
§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 286. Oszustwo
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Andrzej Wajda na uroczystości nadania jego imienia szkole w Rudnikach w 2009 roku.

Szkoła w Rudnikach jako jedyna w Polsce dostała imię Andrzej...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska