Wójt Zębowic popełnił przestępstwo. Teraz w gminnym informatorze obarcza winą urzędników i media

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wójt do sprawy odniósł się na pierwszej stronie wydawanego przez siebie „Informatora Gminy Zębowice".
Wójt do sprawy odniósł się na pierwszej stronie wydawanego przez siebie „Informatora Gminy Zębowice". Mirosław Dragon
Wójt Zębowic Waldemar Cz. ani razu nie odniósł się w mediach do zarzutów nieprawidłowości w przetargach gminnych. Teraz za to po wyroku obarcza winą pracowników, atakuje media i „przebacza oszczercom".

W lutym 2023 r. Sąd Okręgowy w Opolu rozpoznał odwołanie obrońcy wójta Zębowic od wyroku skazującego, jaki zapadł w Sądzie Rejonowym w Oleśnie.

Wyrok dotyczył nieprawidłowości przy gminnej inwestycji. W 2016 roku gmina Zębowice kupiła kontener na boisko LZS-u Radawie. Wójt Waldemar Cz. zatwierdził zapłatę kwoty 12.989 złotych za dokończenie tej inwestycji i zlecił zapłacenie faktury.

Jednak inwestycja nie była wtedy jeszcze wcale gotowa. Kontener nie został dostarczony zgodnie z umową. Faktyczny odbiór nastąpił dopiero w lutym 2017 r. Sąd uznał zatem, że wójt Zębowic jako funkcjonariusz publiczny nie dopełnił obowiązków i działał na szkodę interesu publicznego.

W pierwszej instancji Sąd Rejonowy w Oleśnie wydał wyrok skazujący. Skazał wójta wprawdzie tylko na karę grzywny w wysokości 5000 zł, ale konsekwencje dla wójta mogły być bardzo poważne. Za popełnienie przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego trafiłby bowiem do Krajowego Rejestru Karnego, co wiązałoby się z utratą posady wójta.

Sąd Okręgowy w Opolu potwierdził, że wójt popełnił przestępstwo, ale w swoim wyroku był bardziej wyrozumiały wobec włodarza.

- Wyrok odwoławczy zmienił częściowo wyrok I instancji. Warunkowo umorzył postępowanie wobec Waldemara Cz. na okres 1 roku, a także zasądził świadczenie w kwocie 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonemu i Pomocy Postpenitencjarnej - informuje Karolina Pleskot z biura rzecznika prasowego w Sądzie Okręgowym w Opolu.

Czyli wójt musi nadal zapłacić 5 tysięcy zł, ale jednocześnie sąd warunkowo umorzył sprawę.

Waldemar Cz. ani razu nie odpowiedział na nasze pytania podczas tego postępowania, które trwało kilka lat.

Do sprawy odniósł się obszernie na pierwszej stronie „Informatora Gminy Zębowice". Jest to darmowy miesięcznik, którego wydawcą jest urząd gminy, redaktorem jest wójt, a fotoreporterem zastępca wójta.

Wójt Waldemar Cz. w artykule stwierdził, że Sąd Okręgowy w Opolu uchylił wyrok, co nie jest prawdą, ponieważ sąd II instancji tylko częściowo zmienił wyrok. Sad potwierdził, że wójt popełnił zarzucany mu czyn, jednak ze względu na szczególne okoliczności sprawca nie zostanie ukarany.

W swoim artykule wójt Zębowic obarcza winą wszystkich wokół:

  • prokuraturę, że „bez precedensu uznała go za sprawcę czynów";
  • „NTO", że „ze szczególną gorliwością zajęła się tą sprawą";
  • odpowiedzialnością za popełnione przestępstwo obarczył „szereg odpowiedzialnych za tę dostawę urzędników".

- Tym wszystkim zaś, którzy mnie pomawiali, oczerniali, śmiali się ze mnie oraz bezpodstawnie i w złej wierze oskarżali, wybaczam - wielkodusznie zakończył swój artykuł Waldemar Cz.

Zgodnie z prawem przez kilka lat trwania tego postępowania nie mogliśmy podawać nazwiska ani wizerunku wójta Waldemara Cz., ponieważ nie wyraził na to zgody, a jako oskarżony, a teraz winny popełnienia przestępstwa musiałby najpierw wyrazić na to zgodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska