Wójt Zębowic Waldemar Cz. skazany za poświadczenie nieprawdy. Odwołał się od wyroku sądowego

Mirosław Dragon
Wójt Zębowic Waldemar Cz. odniósł się do sprawy w wydawanej przez siebie gazecie gminnej. Kazał tam... modlić się za swoich prześladowców.
Wójt Zębowic Waldemar Cz. odniósł się do sprawy w wydawanej przez siebie gazecie gminnej. Kazał tam... modlić się za swoich prześladowców. Milena Zatylna
Z jednego zarzutu dotyczącego inwestycji gminnej Sąd Rejonowy w Oleśnie uniewinnił wójta Waldemara Cz., ale z drugiego skazał. Karą jest wprawdzie tylko grzywna, ale jeśli sąd drugiej instancji utrzyma wyrok w mocy, wójt Waldemar Cz. straci władzę po 23 latach!

Proces wójta Zębowic ciągnie się od 2019 roku. Waldemar Cz. usłyszał dwa zarzuty karne, dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienie obowiązków, a także o poświadczenie nieprawdy. Zarzuty związane są z dwiema inwestycjami gminnymi:

  1. postawieniem kontenera na boisku w Radawiu,
  2. budową drogi w Kadłubie Wolnym.
  • W 2017 roku gmina Zębowice wyasfaltowała drogę do gospodarstwa agroturystycznego w Kadłubie Wolnym. Inwestycja kosztowała 48.449 złotych. Problem w tym, że nie była to droga gminna. Należała do nadleśnictwa, więc zdaniem śledczych zadanie to nie mogło zostać sfinansowane z budżetu gminy.
  • W 2016 roku gmina kupiła i zamontowała kontener na boisku LZS-u Radawie. 22 grudnia 2016 r. wójt Waldemar Cz. zatwierdził zapłatę kwotę 12.989 złotych za dokończenie tej inwestycji. Kierownik Hubert B. wraz z wójtem potwierdzili wykonanie tego zadania, a wójt zlecił zapłacenie faktury. Jednak inwestycja nie była wtedy jeszcze wcale gotowa. Faktyczny odbiór nastąpił dopiero w lutym 2017 r.

Obie sprawy ujawnił i opisał dziennikarz obywatelski Daniel Możwiłło, prowadzący portal „Zębowice Informacje”.

Prokuratura uważa, że w obu inwestycjach w gminie Zębowice doszło do działania na szkodę interesu publicznego.

Sąd Rejonowy w Oleśnie wydał wyrok pierwszej instancji.

W sprawie remontu drogi leśnej w Kadłubie Wolnym sędzia Wojciech Dorożyński uniewinnił wójta Waldemara Cz.

W sprawie kontenera w Radawiu sąd uznał jednak, że doszło do umyślnego przestępstwa. Wójt Waldemar Cz. nie dopełnił swoich obowiązków, które polegają przecież na dbaniu o stan finansów gminy. Faktura była wystawiona na zakup i montaż kontenera sanitarnego, podczas gdy kontener nie został dostarczony na boisko w Radawiu.

Sąd skazał wójta Zębowic na grzywnę w wysokości 5000 zł oraz nakazał mu zapłacić 500 zł kosztów sądowych.

W tym samym procesie był jeszcze drugi oskarżony: urzędnik Hubert B. Sąd uznał jego winę, ale warunkowo umorzył postępowanie karne wobec niego.

Wyrok jest nieprawomocny, ponieważ pełnomocnik wójta Zębowic złożył odwołanie. Sprawę rozstrzygnie w drugiej instancji Sąd Okręgowy w Opolu.

Jeśli sąd drugiej instancji utrzyma wyrok w mocy, wójt Waldemar Cz. straci władzę po 23 latach! Rządzi gminą Zębowice od 2002 r.

Wielka wojna polityczna w małych Zębowicach

Zębowice to mała śląska gmina w powiecie oleskim, w której od 1990 r. rządzi Mniejszość Niemiecka. W wyborach w 2018 roku mniejszość wycofała poparcie dla Waldemara Cz. Jednak wójt założył własny komitet i ponownie wygrał wybory!

W radzie gminy jednak nadal większość ma Mniejszość Niemieckiej, będąca obecnie w opozycji. Na początku kadencji radni obniżyli wójtowi Waldemarowi Cz. pensję o ponad 3 tysiące zł. Wprawdzie potem wójt na mocy rozporządzenia rządowego dostał ogromną, prawie dwukrotną podwyżkę (do 15.576 zł brutto), ale nie uśmierzyło to jego żalu.

Wójt Zębowic domagał się odszkodowania za swoje straty finansowe, wywołane obniżką. Wyliczył skrupulatnie, że razem z odsetkami gmina powinna mu zapłacić prawie 100 tysięcy złotych. Tę sprawę jednak również przegrał w sądzie.

Próbowaliśmy wczoraj skontaktować się z wójtem Waldemarem Cz., ale nie odbierał telefonu. W urzędzie gminy w Zębowicach powiedziano nam, że wójt przebywa na urlopie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska