Wójt Zębowic Waldemar Czaja: "Bogactwo natury, czysta woda i powietrze, to nasze atuty"

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Milena Zatylna
W ramach naszej akcji "70 gmin na 70-lecie" rozmawiamy z Waldemarem Czają, wójtem Zębowic

Samorządy oceniane są przez mieszkańców przede wszystkim przez pryzmat inwestycji. Czym może się pochwalić gmina Zębowice?

W tym roku zrealizowaliśmy działania inwestycyjne, które wzbogacają gminę i przynoszą obfite korzyści. Udało nam się wcześniej wybudować 100 procent dróg gminnych, ale niektóre odcinki już trzeba remontować. I właśnie będziemy zaczynać przebudowę drogi w Kadłubie Wolnym. Koszt zadania po przetargu to 1,3 mln zł. Przeznaczymy na to środki własne. Składaliśmy wnioski o dofinansowanie tego przedsięwzięcia do programów rządowych, ale ich nie dostaliśmy, więc będziemy je realizować ze środków własnych, bo społeczeństwo czekało już od dawna na tę inwestycję. Droga będzie poszerzona, będą zrobione pobocza, nowe zjazdy i przepusty, aby była bardziej funkcjonalna i spełniała współczesne standardy.

Natomiast w sąsiednim sołectwie, w Siedliskach, będziemy remontowali dwa przepusty, z których korzystają przede wszystkim rolnicy. W ramach funduszu sołeckiego na to zadanie przeznaczyliśmy 12,8 tys. zł, a po przetargu wyszło około 60 tys. zł.
Kolejne przedsięwzięcie to budowa wiaty przystankowej w Radawiu wraz z utwardzeniem kostką, żeby dzieci, które czekają na busa, mogły z wiaty korzystać.

Zakończyliśmy termomodernizację świetlicy wiejskiej sołectwa Łąka, co kosztowało 275 tys. zł.

W ramach tego samego przetargu remontujemy drugi budynek, w Zębowicach przy ul. Opolskiej 48. Prace obejmują termomodernizację i naprawę pokrycia dachowego, z uwagi na to, że dach bardzo przeciekał, co groziło dalszym niszczeniem budynku. Koszt zadania to prawie 161 tys. zł.

Kupujemy też samochód strażacki dla OSP Kadłub Wolny, najstarszej jednostki w naszej gminie i jednej z najstarszych w Polsce. Przetarg już został rozstrzygnięty, więc na przełomie września i października zakup zostanie sfinalizowany. Koszt to prawie 900 tys. zł. Jako gmina dołożyliśmy 500 tys. zł, 320 tys. są to rządowe środki, a 79 900 zł musi wygospodarować ze swoich pieniędzy jednostka.

Co oprócz tego, co pan wójt już wymienił?

Trwa modernizacja Domu Spotkań w Zębowicach. Wcześniej robiliśmy w nim wymianę okien i drzwi, a teraz będzie w środku przebudowa dla lepszego funkcjonowania obiektu. Podstawowa zmiana będzie taka, że biblioteka zostanie przeniesiona na parter, żeby nie było barier architektonicznych w dostępie do niej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Koszt przedsięwzięcia to 3 mln zł, rozłożone na 2 lata. Na ten cel dostaliśmy 2 mln zł dofinansowania, 1 mln jest z budżetu gminy.

Będziemy budować oświetlenie uliczne w Kadłubie Wolnym, czego bardzo oczekiwali mieszkańcy, bo na wjeździe do wioski jest ciemno i trudno zorientować się, że miejscowość już się zaczęła. Przeznaczyliśmy na to zadanie prawie 60 tys. zł.

Przymierzamy się do zakupu serwera i macierzy, żeby odnowić sprzęt w urzędzie. Zaplanowaliśmy również zakup syreny elektronicznej do powiadamiania OSP w Radawiu. Żeby to zrealizować, musimy przebudować dach wieży, bo przez drgania ciągle mamy przecieki wody do wnętrza syreny i sprzęt szybko się niszczy.

Realizujemy też szereg zadań w ramach funduszu sołeckiego. Są one zgłaszane przez mieszkańców. Każde sołectwo ma po dwa-trzy przedsięwzięcia.

Gdyby tak podsumować wszystkie zadania inwestycyjne, to jaka byłaby to suma na ten rok?

Łącznie na zadania inwestycyjne mamy prawie 5 mln zł. Jak na nasze możliwości, to jest bardzo dużo. Można powiedzieć, że rok w rok 30 procent środków budżetowych przeznaczamy na inwestycje. A gdybyśmy patrzyli tylko na te, którymi dysponuje wójt, to jest to ponad 50 procent.

Co gmina Zębowice robi dla środowiska naturalnego?

Faktycznie i my, i społeczeństwo większy nacisk kładziemy na ochronę środowiska, bo jest ono naszym wielkim bogactwem. Do tej pory borykaliśmy się z budową przydomowych oczyszczalni ścieków, a teraz powoli wchodzimy w program Czyste Powietrze oraz chcemy aplikować do programu Ciepłe Mieszkanie. Mamy budynki wielorodzinne i ten program, który rząd zaproponował, poprzez NFOŚ i WFOŚ, jest właśnie dla budynków wielorodzinnych. Staramy się zgłębić jakie gmina musi spełnić warunki, by dostać dotację i żeby mieszkańcy mogli z niej skorzystać.

A czy gmina Zębowice to dobre miejsce do życia?

Mieszkam tu od urodzenia, czyli prawie 59 lat i zdecydowanie powiem, że tak. Jest wprawdzie daleko do miast, ale mamy za to piękne lasy i inne wartościowe przyrodniczo tereny, a także czyste powietrze. Naszym atutem jest też czysta woda, a nawet źródlana, na tyle dobra, że jest tłoczona bezpośrednio do sieci już ponad 30 lat i nie zmienia swoich parametrów. To świadczy o tym, że naprawdę żyjemy w czystym środowisku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska