Od 2012 roku, zgodnie z artykułem 1302 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, a przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Dla pracownika oznacza to, że ma prawo do dodatkowego dnia wolnego.
Wolne za 15 sierpnia 2020. Komu przysługuje, a kto go nie otrzyma
Prawo do dnia wolnego za dzień świąteczny przysługuje tylko:
- osobom zatrudnionym na umowę o pracę,
- mianowania
- w ramach stosunku służbowego.
Do dnia wolnego za 15 sierpnia 2020 nie mają prawa:
- osoby pracujące na zlecenie,
- osoby pracujące na umowę o dzieło
- osoby samozatrudnione.
O dzień wolny nie mogą również upominać się pracownicy (zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę) przebywający w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Wynika to z przepisów. Zasiłki chorobowy i macierzyński przysługują za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Dodatkowe wolne nie przysługuje również pracownikom, którzy wykonują obowiązki służbowe również w sobotę. Z tytułu święta ta sobota będzie dla nich bowiem dniem wolnym.
Jeśli zaś w ramach tygodnia pracy, na przykład wtorek jest dla pracowników dniem wolnym, a w ten dzień wypadnie święto, to przysługuje im dzień wolny w inny dzień do końca okresu rozliczeniowego.
Wolne za 15 sierpnia 2020. Jaki dzień wolny?
Wolne za 15 sierpnia 2020 ustala pracodawca. Nie ma on obowiązku konsultować tego terminu z pracownikami. Pracodawca nie ma też nakazu, aby dzień wolny wyznaczyć w jednakowym terminie dla wszystkich zatrudnionych. Może jednak wziąć pod uwagę zdanie pracowników, a nawet poprosić o wskazanie terminu, w którym chcą odebrać przysługujące wolne.
Dzień ten nie musi następować po święcie, równie dobrze może zostać wyznaczony na dzień poprzedzający święto.
Pracownicy odbierający dzień wolny za święto przypadające w sobotę nie muszą składać wniosków.