WORD w Opolu: Nie oblewamy kursantów dla zarobku

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
10.02.15 opole egzamin na prawo jazdy n z niestruj ewelina z bialej  fot. pawel stauffer / nowa trybuna opolska
10.02.15 opole egzamin na prawo jazdy n z niestruj ewelina z bialej fot. pawel stauffer / nowa trybuna opolska brak
NIK twierdzi, że zaostrzenie egzaminów na prawo jazdy ma na celu nabijanie kieszeni WORD-ów. Policjanci są innego zdania.

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, a konkretnie zdawalność egzaminów na prawo jazdy. Najważniejsza konkluzja jest taka: wprowadzane w ostatnich latach zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców nie wpłynęły znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a WORD-y z przeprowadzania kolejnych egzaminów zrobiły sobie doskonałe źródło finansowania. Średnia zda­walność egzaminów na prawo jazdy w Polsce w ub.r. wynosiła 34,5 proc. (w 2013 r. - 31,5 proc.).

Dla porównania, w Wielkiej Brytanii zdawalność wynosiła 47 proc., a w Niemczech aż 74 proc. przy znacznie niższej liczbie zabitych w wypadkach w tych krajach. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zabitych na 100 wypadków - 9,4. To osiem razy więcej niż np. Wielkiej Brytanii (1,2) czy w Niemczech (1,1, najmniej w Europie). Młodzi kierowcy - do 24 lat i stażem do 2 lat - są w Polsce sprawcami co piątego wypadku drogowego.

- Oczywiście, żyjemy z opłat za egzaminy, ale nikogo nie oblewamy dlatego, że chcemy od niego wyciągnąć pieniądze za kolejne podejście do nich - mówi Edward Kinder, dyrektor WORD w Opolu. - W listopadzie egzamin teoretyczny zdało u nas za pierwszym podejściem prawie 54 procent kursantów. To bardzo dużo. To pokazuje, że są osoby, które mogą nauczyć się przepisów i jeszcze do tego je rozumieją. Ale są też tacy, którzy do egzaminów podchodzą trzy, cztery i więcej razy, bo albo im się nie chce uczyć, albo po prostu nie rozumieją tego, czego się uczą. Chyba nikt nie chce, byśmy jednych i drugich wypuszczali na drogi?

Podobne przemyślenia ma podinspektor Maciej Milewski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Nowe zasady egzaminów teoretycznych zmuszają ludzi do czytania kodeksu drogowego i przede wszystkim myślenia, bo ono jest najważniejsze za kierownicą - mówi policjant. - Tylko pod tymi warunkami zdadzą egzamin. Wcześniej wystarczyło wykuć na pamięć testy i szansa na zaliczenie była niemal pewna.

Do 20 stycznia 2013 r. kandydat na kierowcę odpowiadał na egzaminie na 18 z 400 pytań losowo wybranych przez komputer. Teraz musi odpowiedzieć na 32 pytania z puli ponad 2000. 20 pierwszych to filmiki symulujące ruch drogowy, gdzie bez zrozumienia przepisów nie ma co marzyć o zdaniu.

NIK wskazuje również na niską jakość przygotowania kursantów do egzaminu przez szkoły nauki jazdy. Potwierdza to pokaźna liczba przerwanych egzaminów praktycznych w ruchu miejskim. Takich przypadków było 120 tys. na 690 tys. egzaminów. Egzaminatorzy najczęściej przerywali je z tak istotnych powodów, jak nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub pieszemu (34 proc. ) i niezastosowanie się do znaków i sygnałów świetlnych (21 proc.). Zdarzało się, że zdający zachowywali się w sposób zagrażający życiu i zdrowiu uczestników ruchu (14 proc.).

Prawo
Ze statystyk Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu wynika, że w pierwszym kwartale br. egzaminy na kategorię B zdało 26,43 proc. podchodzących do praktycznej części i 37,39 do teoretycznej. W pierwszym półroczu było to odpowiednio 26,6 proc. oraz 37,45 proc. Natomiast w okresie od 1 do 26 listopada zdawalność wyniosła 30,28 proc. z praktyki i 50,23 proc. z teorii.

Na opolskich drogach jest coraz bezpieczniej. To wynika z kolei ze statystyk policyjnych. Od stycznia do końca października 2015 r. w 576 wypadkach zginęły 82 osoby, a 671 zostało rannych. W 2014 r. w 738 wypadkach zginęły 104 osoby, a 858 zostało rannych, w 2013 roku w 791 wypadkach zginęło 97 osób, a 923 zostały ranne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska