World Press Photo 2019. Wystawę zobaczysz tylko w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Samira Damato prezentuje zdjęcie Johna Moore'a "Dziewczynka płacząca na granicy" uznane za zdjęcie roku.
Samira Damato prezentuje zdjęcie Johna Moore'a "Dziewczynka płacząca na granicy" uznane za zdjęcie roku. Krzysztof Ogiolda
Opole jest jedynym miastem w Polsce i jednym ze stu na świecie, gdzie można zobaczyć blisko 200 zdjęć nagrodzonych lub wyróżnionych podczas tegorocznego World Press Photo.

- To efekt naszego wielkiego zaparcia i dużego serca sponsorów – mówi Anna Potocka, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. - Bez ich pomocy byśmy tej ekspozycji nie udźwignęli. Opole musi spełnić takie same warunki jak Paryż czy Szanghaj, by te zdjęcia pokazać.

- To jest wystawa, która od lat cieszy się dużą popularnością – podkreśla Anna Łęgowik z działu promocji Galerii Sztuki Współczesnej. - Zapraszamy nie tylko mieszkańców Opola i regionu, ale także gości z ościennych województw. Mamy nadzieję, że podobnie jak w minionych latach przyjadą do nas Czesi i goście z Niemiec oraz Słowacji. W każdej kategorii są fotografie mające ogromną siłę. Ja z przyjemnością oglądam zdjęcia dla „National Geographic” opowiadające historię ze świata natury. Jedno z nich pokazuje flaminga Boba oglądającego skarpety, które mają uzdrowić jego stopy. Bardzo poruszające są zdjęcia z kategorii sport. Pokazują one kobiety, które w 2018 roku zostały wpuszczone na mecz piłkarski w Iraku.

Nasza fundacja pokazuje i nagradza fotografie prasowe od 1955 roku – mówiła na konferencji poprzedzającej wernisaż wystawy Samira Damato z Fundacji World Press Photo. - W tym roku nadesłano ponad 78 tysięcy zdjęć wykonanych przez około 5 tysięcy autorów. Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione przez międzynarodowe jury zostaną pokazanie w 100 miastach, w 45 krajach świata. Jest to kolekcja najwybitniejszych zdjęć prasowych z ostatniego roku.

Samira Damato zwróciła uwagę, że od kilku lat ważnym tematem tej wystawy jest problem migracji. Do tej tematyki należy zdjęcie roku - fotografia Johna Moore’a „Dziewczynka płacząca na granicy”. Jej bohaterką jest 3-letnia Yanela. Płacze, bo razem z matką została zatrzymana na granicy USA w Teksasie w ramach postawy "zero tolerancji" stosowanej przez administrację prezydenta Trumpa. Także najlepszy reportaż roku dotyczy migracji i przesiedleń.

- Karawana migrantów jest pokazywana zupełnie inaczej, niż jesteśmy przyzwyczajeni. Nie widzimy mas ludzi i strachu – podkreśla Samira Damato. - Raczej małą grupę i klimat spokoju, a na niektórych zdjęciach nawet radości.

Ekspozycję można będzie oglądać od 23 listopada do 15 grudnia 2019 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (pl. Teatralny 12).

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska