WOŚP 2021 w województwie opolskim. Ile pieniędzy zebrały sztaby? Niektóre biły rekordy mimo pandemii

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
WOŚP 2021 na Opolszczyźnie.
WOŚP 2021 na Opolszczyźnie.
Udostępnij:
29 sztabów grało w województwie opolskim w 29. Finale WOŚP, który zorganizowano w niedzielę 31 stycznia. Niektóre już podsumowały akcję, inne do końca tygodnia prowadzą jeszcze licytacje i zbiórki do e-skarbonek. Wiadomo też, gdzie trafi pierwszy sprzęt kupiony z tej zbiórki.

Mniej wolontariuszy na ulicach, mniej wydarzeń, z których większość odbywało się w wirtualnej przestrzeni, a niektórym sztabom udało się pobić ubiegłoroczne wyniki. Ale też - w skali ogólnopolskiej - najdłuższa w historii WOŚP transmisja na żywo (27 godzin realizowanych przez kręcioła.tv w Internecie) - takie jest krótkie podsumowanie 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W województwie opolskim na potrzeby 29. finału akcji zawiązało się 29 sztabów, większość w miastach powiatowych, przy ośrodkach i domach kultury, ale nie tylko. WOŚP grało też w mniejszych opolskich miejscowościach, w sztabach ulokowanych w szkołach czy prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Z dotychczasowego podsumowania nto zebranego z 18 na 29 opolskich sztabów wynika, że łączna kwota, która trafi z naszego regionu na kupno urządzeń medycznych dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii oraz diagnostyki głowy to co najmniej 1,3 mln zł.

Nie wszystkie sztaby zakończyły już liczenie, bo m.in. trwają jeszcze licytacje na Allegro i zbiórka do e-skarbonek. Niektóre już pochwaliły się pobiciem lokalnych rekordów.

Wyniki opolskich sztabów w 29. Finale WOŚP

WOŚP Opole - ponad 395 tys. zł

- Na tę chwilę mamy 342.807,44 zł z puszek, 23.615,29 z Allegro i 29.008 zł z e-skarbonek. Zostało nam jeszcze kilka puszek oraz trwające jeszcze około 10 dni licytacje na Allegro. Łączna kwota, która jest obliczona na godzinę 23:00 to 395.430,73 zł - podała Agnieszka Wiosna, rzeczniczka opolskiego sztabu w niedzielę przed północą.

Opolski sztab - podobnie jak w poprzednich latach - wspierany był przez ekipę z Głubczyc i Zawady. W tym roku większość wydarzeń zorganizowano przez Facebooka. W "realu" odbył się 9. Opolski Bieg "Policz się z cukrzycą", jednak zawodnicy pokonywali trasę samodzielnie. Namiastką "Światełka do Nieba" było z kolei odpalenie rac przed siedzibą MDK w Opolu przez członków sztabu i obecnych tam o godz. 20.00 wolontariuszy.

Przed rokiem opolski sztab zebrał rekordową sumę ponad 570 tys. zł, ale w tym roku na ulice wyszło ok. 100 kwestujących mniej, nie było koncertów i licytacji na żywo.

Najdroższymi obecnie przedmiotami wystawionymi na Allegro opolskiego sztabu są suknia Justyny Steczkowskiej z opolskiego festiwalu i komplet biletów dla dwóch osób na tegoroczny festiwal, dodatkowo z figurką Karolinki.

WOŚP Nysa i Głuchołazy - ponad 50 tys. zł

Sztab z Głuchołaz, który w tym roku kwestował także w Nysie, zebrał rekordową kwotę[/b]. W niedzielę wieczorem wyjęto z puszek 50 287 złotych i 53 grosze, a do tego 100 dolarów, 40 euro i ponad 2 tysiące czeskich koron.

WOŚP Prudnik, Głogówek - ponad 84 tys. zł

W Prudniku kwestujący przynieśli w puszkach 48 tysięcy 624 złote i 16 groszy, nie licząc obcej waluty. Mimo dużego zaangażowania wolontariuszy nie udało się zebrać więcej niż przed rokiem (68,3 tys. zł).

W Głogówku z puszek wyjęto 27 352 zł i 25 gr. To rekord, bowiem w 2020 r. zebrano 18,7 tys. zł. Do tego trzeba będzie dodać jeszcze pieniądze wrzucone aż do 13 puszek stacjonarnych oraz i pieniądze uzyskane na licytacjach gadżetów orkiestry na Allegro, które potrwają jeszcze do przyszłej soboty.

W Białej i sąsiednich wioskach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w tym roku 9 tysięcy 18 złotych i 96 groszy. To mniej niż w ubiegłym roku, kiedy zebrano prawie 16 tysięcy, ale kwestujących było o połowę mniej niż przed rokiem.

WOŚP Olesno, Praszka, Dobrodzień - ponad 161 tys. zł

- Miałam nadzieję, że w tym trudnym roku zbierzemy chociaż 30 tysięcy zł, a okazało się, że jest prawie dwa razy tyle! - cieszyła się Marta Pięch, szefowa sztabu WOŚP w Oleśnie. - U nas liczenie jeszcze trwa. Na razie mamy 55 tys. zł, ale będzie jeszcze więcej.

29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Praszce

WOŚP 2021 Olesno i powiat oleski. Mimo pandemii aż dwa sztab...

W aukcjach charytatywnych w Oleśnie nowa książka Katarzyny Nosowskiej „Powrót z Bambuko" z autografem artystki został zlicytowany za 732 zł, pierścionek zaręczynowy z diamentem za 730 zł, książka „Jestem Isia. Rozmowa z Agnieszką Radwańską" wraz piłką tenisową z autografem tenisistki za 395 zł, a kufel z niedawno zlikwidowanego kultowego oleskiego pubu Nirvana za 210 zł.

- Na tę chwilę mamy 42.104 zł z kwesty i z e-Skarbonki - poinformowała w poniedziałek Danuta Czemielewska-Cholak, szefowa sztabu WOŚP w Praszce. Nadal trwają tu aukcje internetowe. Wylicytować można m.in. filiżankę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, przejażdżkę zabytkową Syreną czy dzień ze strażakiem Marcinem Toporem w OSP Gaszyn, twórcą słynnej wiralowej akcji charytatywnej #GaszynChallenge.

- W puszkach wolontariuszy było 31.055 złotych i 8 groszy, a w e-Skarbonce 1228 złotych! - mówił z kolei Arkadiusz Spodymek, szef sztabu WOŚP w Rudnikach. Dla porównania, przed rokiem Rudniki zebrały ponad 28 tysięcy zł, a dwa lata temu 23 tysiące zł. Miejscowy sztab w tym roku przyciągnął darczyńców marszem pod hasłem „Wytuptaj serca” i wspólnym morsowaniem nad zalewem w Młynach.

Rekord już jest także w Dobrodzieniu, chociaż liczenie dalej trwa! - Z puszek i skarbonek zebraliśmy kwotę 31.783 zł. Do tego z licytacji mamy na chwilę obecną 7200 zł, ale licytacje internetowe potrwają u nas aż do 14 lutego - mówi Klaudia Danielczuk, szefowa sztabu WOŚP w Dobrodzieniu.

Wylicytować można m.in. podwieczorek z burmistrzem Andrzejem Jasińskim, przecięcie wstęgi przy uroczystym otwarciu żłobka w Dobrodzieniu oraz spacer po mieście z Królową Karolą!

Dla porównania, trzy lata temu Dobrodzień zebrał ponad 18 tysięcy zł, dwa lata temu - 25 tysięcy zł, rok temu - 32 tysiące zł, a w tym roku jest szansa, że zebrana suma przekroczy granicę 40 tysięcy zł!

WOŚP Kluczbork i powiat kluczborski - ponad 125 tys. zł

- No i jest przepięknie! Na kluczborskim liczniku Wielkiej Orkiestry mamy już kwotę 90.717,12 zł, a trwają jeszcze nasze aukcje na Allegro oraz zbiórki do e-skarbonek. Jesteście wspaniali, kochamy Was! - mówił Jarosław Paluch, szef sztabu WOŚP w Kluczborku.

Nadal trwają tu licytacje na Allegro, gdzie "do wzięcia" są: oprawki okularów Jurka Owsiaka, kolacja z marszałkiem Andrzejem Bułą na zamku w Mosznej, gra w chińczyka z zarządem powiatu kluczborskiego.

W Wołczynie w ostatni weekend nie trzeba było piec ciast, bo najlepsze wypieki można było dostać za darowiznę do puszki z serduszkiem na Kiermaszu Ciast w wołczyńskim sztabie WOŚP. Tutejszy sztab zebrał 14.361,30 zł.

W Byczynie z powodu koronawirusa w tym roku kwestowało tylko 14 wolontariuszy. Spisali się koncertowo! - Policzyliśmy już tegoroczną zbiórkę. Zebraliśmy w sumie 19.728 zł - informowała Iwona Sarnowska, szefowa sztabu WOŚP w Byczynie.

WOŚP Strzelce Opolskie - ponad 57 tys. zł

Sztab w Strzelcach Opolskich zebrał w niedzielę 57 112 zł. Ta kwota cały czas jednak rośnie, bo wciąż można wpłacać datki poprzez e-skarbonkę. Na ten wynik pracowało na ulicach 34 wolontariuszy. Jeden z darczyńców, przekazał wolontariuszce kwestującej pod strzeleckim Kauflandem, cały worek z pieniędzmi. - Zbierałem monety przez rok. W tym worku powinno być ok. 500 złotych - tłumaczył.

Rekordowa aukcja w Strzelcach Opolskich dotyczyła natomiast tortu z emblematem WOŚP. Słodki smakołyk, ufundowany przez piekarnię "Łubowski" został sprzedany za 1850 zł. Kupili go samorządowcy z gminy Strzelce Opolskie. - Zgodnie z wolą samorządowców, tort został podzielony pomiędzy wolontariuszy - mówi Violetta Zalejska, która kieruje sztabem WOŚP w Strzelcach Opolskich.

WOŚP Krapkowice - ponad 185 tys. zł

W sztabie WOŚP w Krapkowicach liczenie datków trwało w niedzielę do późnych godzin nocnych. Tam mieszkańcy wrzucili do puszek ponad 44 tys. złotych.

Lokalny rekord padł natomiast w sztabie mieszczącym się na torze wyścigowym "Silesia Ring" w Kamieniu Śląskim. Miłośnicy sportów motorowych przekazali na rzecz fundacji zawrotną sumę 141 402 zł - najwięcej poprzez aukcje internetowe, na których można było wylicytować m.in. kurs doskonalenia jazdy z Januszem Dudkiem, czy też jazdę Lamborghini na torze w Kamieniu Śląskim w towarzystwie najlepszych instruktorów.

WOŚP Namysłów - 71,5 tys. zł

Krzysztof Kaźmierczak, szef sztabu WOŚP w Namysłowie (grał w całym powiecie) podsumował dotychczasową zbiórkę na 71,5 tys. zł. - Do tego dojdą jeszcze datki z czterech e-Skarbonek - ok. 3 tys. zł i trwających licytacji - obecnie sięgających w sumie ok. 4 tys. zł - mówił. Najwięcej na licytacji zapłacono za oprawki okularów Jurka Owsiaka. Jeden z miejscowych złotników podarował namysłowskiemu sztabowi na licytację złote serduszko. Równie wyjątkowym przedmiotem była lalka - postać Jurka Owsiaka wykonana przez jedną z mieszkanek.

WOŚP Brzeg - ponad 71 tys. zł

Brzeski sztab, koordynowany przez Fundację Moc i Siła uzbierał w niedzielę ponad 71 tys. zł. To wynik z kwesty prowadzonej przez 85 wolontariuszy oraz licytacji. - Główna atrakcją na licytacji była postać Jurka Owsiak wykonana na szydełku, wylicytowana przez Kamila Bednarka, który odwiedził nasz sztab, a na licytację podarował bluzy i płyty z autografem - mówił szef sztabu Łukasz Mardas.

WOŚP Kędzierzyn-Koźle - 44,5 tys. zł

W sztabie w Kędzierzynie-Koźlu wg stanu konta z niedzieli z godziny 22:15 zebrano 44,5 tys. zł. W akcję zaangażowanych było ok. 100 wolontariuszy, a najwyżej wylicytowanym przedmiotem była koszulka ZAKSY (1600 zł).

Oprócz tego w województwie grały sztaby:

  • w powiecie głubczyckim: w Urzędzie Miejskim w Baborowie
  • w powiecie opolskim: w PSP w Brynicy; Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Dąbrowie; Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Łambinowicach, Zespole Szkół w Ozimku, Tułowickim Ośrodku Kultury
  • w powiecie brzeskim: w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim
  • w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim: w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie
  • w powiecie namysłowskim: w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Towarzystwa RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ
  • w powiecie nyskim: w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie
  • w powiecie krapkowickim: w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Zdzieszowicach

Deklarowana kwota 29. finału w kraju to 127 495 626 zł. Za te pieniądze zostaną zakupione m.in.: zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe, lampy operacyjne, polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.

WOŚP podał, że już wiadomo, gdzie trafią pierwsze sprzęty przekazane w czasie 29. finału. Na liście są: Poznań, Szczecin, Kraków, Warszawa, Ostrów Wielkopolski, Częstochowa, Oświęcim, Koszalin, Rybnik, Bydgoszcz oraz Opole.

Współpraca: Radosław Dimitrow, Mirosław Dragon, Krzysztof Strauchamann

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie