Wpisanie do rejestru wyborców 2020 przez internet. Jak głosować poza miejscem zameldowania i dopisać się do rejestru na stałe?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Wpisanie do rejestru wyborców zpowoduje, że zostaniemy przypisani do nowej komisji wyborczej na stałe, w każdych wyborach (nie tylko tych prezydenckich, zarządzonych na 28 czerwca 2020 roku).
Wpisanie do rejestru wyborców zpowoduje, że zostaniemy przypisani do nowej komisji wyborczej na stałe, w każdych wyborach (nie tylko tych prezydenckich, zarządzonych na 28 czerwca 2020 roku). Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, wyborca nie musi głosować tam, gdzie jest zameldowany. Może wpisać się na stałe do spisu wyborców w miejscu zamieszkania. To oznacza, że wyborca od momentu wpisania zawsze będzie głosował w nowej komisji wyborczej. Wpisanie się do rejestru wyborców jest na stałe i tym różni się od dopisania do spisu wyborców (to jednorazowe działanie). Dopisanie się do spisu wyborców dotyczy osób, które chcą jednorazowo zagłosować poza miejscem zameldowana, na przykład wyjeżdżają w niedzielę wyborczą, ale chcą spełnić obywatelski obowiązek. Dopisanie się do spisu wyborców w 2020 roku możliwe jest przez Internet. Jak się dopisać online?

Wpisanie do rejestru wyborców, dopisanie do spisu wyborców - czym to się różni?

Zacznijmy od tego, co nie dla wszystkich jest jasne: czym się różni dopisanie do spisu wyborców od wpisania do rejestru wyborców? Już tłumaczymy.

 • Jeśli wyborca chce na stałe zmienić miejsce głosowania, czyli od teraz głosować tam, gdzie mieszka, a nie gdzie jest zameldowany i to nie tylko ten jeden raz, ale także w innych, przyszłych wyborach – wtedy wyborca powinien wpisać się do rejestru wyborców.
 • Jeśli wyborca wie, że tylko tego jednego dnia - w dzień wyborów - nie będzie go w miejscu zamieszkania, ale poczucie obywatelskiego obowiązku mówi mu, że powinien zagłosować – wtedy może dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym akurat wtedy będzie.

Dopisanie się do spisu wyborców to działanie jednorazowe, czyli dotyczy tylko wyborów prezydenckich 2020. W następnych wyborach zagłosuje już u siebie.

Obie sprawy można załatwić przez internet. W tym artykule wyjaśnimy jak dokonać wpisu do rejestru wyborców na stałe.

Wpisanie do rejestru wyborców w wyborach prezydenckich 2020

Jeśli wyborca chce na stałe zmienić miejsce głosowania, wtedy może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

W tym przypadku kluczowe jest działanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Wpis nie następuję bowiem automatycznie, wymaga rozpatrzenia wniosku, a później decyzji urzędnika. Przed wydaniem decyzji urzędnicy muszą zweryfikować, czy mieszkamy tam, gdzie deklarujemy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co przygotować?

 • Profil zaufany,
 • skan lub zdjęcie dowodu osobistego
 • elektroniczną wersję innego dokumentu, który potwierdza miejsce naszego stałego zamieszkania. Taki załącznik ułatwi urzędnikowi podjęcie decyzji i może przyspieszyć rozpatrzenie wniosku. Takim dodatkowym dokumentem może być np. umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela (najemcy) mieszkania, w którym mieszkamy, rachunek za prąd, na którym są nasze dane; umowa o pracę; karta mieszkańca.

Aby skorzystać z tej e-usługi konieczny jest profil zaufany. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go.

Wszystkie dokumenty przygotowane. Co dalej?

 1. Na GOV.pl wybierz e-usługę Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 2. Kliknij przycisk Złóż wniosek i zaloguj się profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz).
 3. Wybierz obywatelstwo.
 4. Zaadresuj wniosek – wybierz urząd gminy, w której mieszkasz lub przebywasz na stałe.
 5. Podaj dane dowodu osobistego (nazwę i numer) – dołącz skan lub zdjęcie tego dokumentu.
 6. Dołącz dodatkowe załączniki, które pozwolą zweryfikować miejsce Twojego stałego zamieszkania.
 7. Podaj adres stałego miejsca zamieszkania/przebywania i zaznacz oświadczenie, że pod nim mieszkasz.
 8. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie profilem zaufanym (lub e-dowodem, jeśli go masz). Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (www.GOV.pl) i podany we wniosku adres e-mail.

Czekaj na odpowiedź z urzędu. Samo wysłanie wniosku nie oznacza wpisania do rejestru wyborców i możliwości głosowania w wyborach prezydenckich 2020 w nowym miejscu.

Urzędnik może skontaktować się z wyborcą pocztą tradycyjną, e-mailem, telefonicznie lub przez skrzynkę na koncie Mój GOV. Sprawdzaj swoją skrzynkę - jeśli odpowiesz na wiadomość urzędnika, przyspieszy to załatwienie sprawy. Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urzędnik podejmie w ciągu 5 dni od złożenia wniosku. Jeżeli w ciągu 5 dni wyborca nie otrzyma korespondencji, powinien skontaktować się z urzędem.

Bez tej decyzji lub gdy decyzja będzie odmowna, nie znajdziesz się w rejestrze wyborców. Oznacza to, że nie zagłosujesz w gminie, do której wysyłasz wniosek.

PAMIĘTAJ

 • Dopisanie się do spisu wyborców jest bezpłatne.
 • E-usługa jest wyłączana na pięć dni przed wyborami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska