Wręczono odznaczenia za zasługi dla regionu. Zobacz, kto dostał

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Na wtorkowej (27.09) sesji sejmiku wręczono honorowe Odznaki "Za zasługi dla województwa opolskiego"
Na wtorkowej (27.09) sesji sejmiku wręczono honorowe Odznaki "Za zasługi dla województwa opolskiego" Urząd Marszałkowski w Opolu
We wtorek 27 września podczas sesji sejmiku województwa marszałek Andrzej Buła wręczył honorowe Odznaki „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Otrzymało je siedem osób od lat związanych z regionem, zaangażowanych w działalność opozycji antykomunistycznej w latach osiemdziesiątych.
Oto oni:

  • Eugeniusz Gawłowski, członek NSZZ Solidarność od powstania związku, po 13 grudnia 1981 roku podtrzymał kontakty związkowe. Był aktywny w czasie stanu wojennego, kontynuował działalność związkową na Ziemi Brzeskiej po 1989 roku.
  • Mirosław Jabczyk, członek NSZZ Solidarność od powstania związku, współtworzył Solidarność w brzeskiej Gabarni, aktywny w stanie wojennym, trafił do wojskowego obozu internowania.
  • Jerzy Dycfeld, aktywny związkowiec w latach stanu wojennego, internowany w obozie w Uhercach, aktywnie działający po reaktywacji Solidarności w 1989 roku.
  • Józef Howsa, organizator pierwszych struktur brzeskiej Solidarności, w stanie wojennym jako kurier przewoził podziemne wydawnictwa, aktywnie działał także po reaktywacji Solidarności w 1989 roku.
  • Edward Lupa, członek NSZZ Solidarność od powstania związku w brzeskiej Garbarni, aktywny w czasie stanu wojennego, trafił do wojskowego obozu internowania.
  • Andrzej Labocha, współtwórca Solidarności w kozielskiej Kofamie, internowany w stanie wojennym w Nysie, w 1989 roku zaangażowany w prace Komitetu Obywatelskiego Solidarności.

Odznakę otrzymały też – na wniosek przewodniczącego sejmikowej Komisji Rodziny, Zdrowia, Środowiska i Spraw Społecznych Norberta Krajczego Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Na terenie województwa opolskiego działają od 18 lat - w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu - na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców regionu w zakresie kardiologii inwazyjnej.
PAKS to bardzo wysoka jakość leczenia, od diagnostyki i kardiochirurgii aż po rehabilitację.

- Rzadko się zdarza, że w naszej rzeczywistości podmiot niepubliczny w ochronie zdrowia współdziała z publicznym szpitalem, a taka dobra współpraca miała miejsce zwłaszcza w okresie pandemii. W użyczonym nam przez klinikę obiekcie mogliśmy uruchomić dodatkowe łóżka. Działając obok siebie nie rywalizujemy, a współpracujemy – mówił dr Norbert Krajczy, wnioskodawca i jednocześnie dyrektor szpitala powiatowego w Nysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska