Bożonarodzeniowy jarmark w centrum będzie jeszcze większy. Gdzie pojawią się kolejne stoiska?

Michał Perzanowski
Urzędnicy mieli koncepcję, aby kolejni handlarze pojawiali się m.in. na placu Nowy Targ lub przy ul. Kuźniczej. W ogłoszonym niedawno konkursie pojawiła się jeszcze jedna lokalizacja - plac Wolności.
Urzędnicy mieli koncepcję, aby kolejni handlarze pojawiali się m.in. na placu Nowy Targ lub przy ul. Kuźniczej. W ogłoszonym niedawno konkursie pojawiła się jeszcze jedna lokalizacja - plac Wolności. Pawel Relikowski / Polska Press
Do 8 lipca firmy mogą zgłaszać się w konkursie na organizację wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Tym razem, poza Rynkiem, placem Solnym i ulicami Świdnicką oraz Oławską, stoiska pojawią się jeszcze w jednym miejscu. Wrocław ma również otrzymać więcej pieniędzy za udostępnienie powierzchni.

Spis treści

Wrocław szuka miejsca na powiększenie jarmarku

Teren wrocławskiego jarmarku na Boże Narodzenie już w poprzednich latach miał być powiększony. Urzędnicy mieli koncepcję, aby kolejni handlarze pojawiali się m.in. na placu Nowy Targ lub przy ul. Kuźniczej. W ogłoszonym niedawno konkursie pojawiła się jeszcze jedna lokalizacja - plac Wolności.

- Chcemy rozszerzyć działalność Jarmarku Bożonarodzeniowego o Plac Wolności, bo widzimy, że w Rynku i okolicach robi się ciasno. Jarmark zdobywa popularność. Potwierdzają to nie tylko branżowe rankingi i recenzje, ale też badania. Ludzie chcą oglądać Wrocław w okolicach Bożego Narodzenia. Widać wyraźny skok liczby turystów w porównaniu np. do listopada. Liczba wykupionych noclegów we Wrocławiu w grudniu 2023 była już taka, jak w czerwcu 2023, a więc w tym okresie, gdy powoli zaczynał się okres urlopowy - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Turyści coraz chętniej odwiedzają Wrocław po lockdownie, dlatego też urzędnicy szukają odpowiedzi na rosnące tłumy m.in. w Rynku. Na placu Wolności prawdopodobnie nie pojawią się duże konstrukcje, natomiast stoiska mają nie być jedyną atrakcją.

- Oczekujemy, że oferenci przedstawią w swoich propozycjach ciekawe pomysły na wykorzystanie do Jarmarku placu Wolności - oczywiście z jego ograniczeniem, którym jest dopuszczalne obciążenie powierzchni do 15 kN/m2. Uwzględnienie w koncepcji placu Wolności to wymóg kompletności oferty na cały Jarmark - dodaje nasz rozmówca.

Wrocław zarobi więcej na Jarmarku? Jest nowa stawka

Miasto będzie pobierało co najmniej 2 złote za mkw. powierzchni za każdy dzień trwania Jarmarku. Jest to stawka minimalna, a urzędnicy podkreślają, że im więcej zaproponuje oferent, tym jego oferta będzie atrakcyjniejsza. Dodatkowo opłata będzie aktualizowana o inflację wg wskaźników GUS.

- Liczymy tylko powierzchnie komercyjne, a więc te, które przynoszą operatorowi zysk. Realnie oznacza to, że jeśli np. na ulicy Świdnickiej od przejścia podziemnego do rynku na całej długości stoją domki, w których jest sprzedaż, to opłata nie jest pobierana za cała powierzchnię Świdnickiej na tym odcinku, a od powierzchni, którą realnie zajmują domki - mówi Michał Guz.

Wybrany przez Miasto operator będzie teraz dzielił się przychodami ze sprzedaży miejsc handlowych, gastronomicznych i wystawienniczych:

  • w pierwszym roku trwania umowy Wrocław będzie miał prawo do 5 proc. przychodu netto,
  • w drugim 7 procent,
  • w trzecim roku trwania umowy - już 10 proc.

- Chcemy, by Miasto było współudziałowcem profitów z Jarmarku. To naturalny etap rozwojowy marki, którą ta impreza już się stała dzięki konsekwentnej, wieloletniej pracy - dodaje Michał Guz.

Do tej pory operatorem Jarmarku Bożonarodzeniowego była firma Pianoforte, która wygrała publiczny konkurs w 2020 roku na organizację trzech edycji (2020-2022). Z powodu pandemii i odwołania jednej z edycji, Pianoforte zorganizowało również imprezę w 2023 roku. W konkursie w 2020 roku, oprócz Pianoforte, uczestniczyła także firma Barapol.

Letni jarmark również organizowany jest przez Pianoforte z siedzibą przy ul. Krawieckiej we Wrocławiu. Przetarg także rozstrzygnięto na najbliższe trzy lata (2024-2026).

Tej zimy jarmark ma być większy o teren placu Wolności:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bożonarodzeniowy jarmark w centrum będzie jeszcze większy. Gdzie pojawią się kolejne stoiska? - Gazeta Wrocławska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska