Wrzosola 2019, czyli warsztaty dla scholi liturgicznych z diecezji opolskiej odbyły się w sobotę po raz 17. w kościele we Wrzoskach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Warsztaty dla 180 osób poprowadziła Anna Sikora z DIKM w Opolu.
Warsztaty dla 180 osób poprowadziła Anna Sikora z DIKM w Opolu. Krzysztof Ogiolda
Około 180 młodych śpiewaków uczestniczyło w warsztatach pod kierunkiem pani Anny Sikory, by na koniec zaśpiewać podczas nabożeństwa drogi krzyżowej.

Razem z dziećmi i młodzieżą ze scholi wystąpiła orkiestra smyczkowa działająca przy parafii św. Antoniego w Zdzieszowicach. Zaprezentował się także chór chłopięcy Pueri Cantores Opolienses działający w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu.

- Według informacji, jakie mamy od dziekanów w parafiach, diecezji opolskiej działa około 100 scholi – mówi ks. Piotr Kierpal, duszpasterz muzyków kościelnych. - Dzisiaj do Wrzosek przyjechało ich osiem: „Soli Deo”z parafii w Podlesiu, schola z Olesna, „Gaudium” z parafii w Dąbrowie, „Callunae Domini” z tutejszej parafii Wrzoski, schola z Brożca, „Cantus Mirabilis” ze Starych Budkowic, „Cantare Cordis” z Domecka oraz schola parafii Zdzieszowice - wylicza.

Warsztaty ze śpiewakami poprowadziła pani Anna Sikora z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

- Ćwiczymy repertuar związany z tematyką Męki Pańskiej – mówi ks. Kierpal. - Autorami tych utworów jest pan Piotr Pałka. Spotykamy się, by w wielkim poście razem chwalić Pana Boga. Ale ważne jest także, by młodzież śpiewająca na co dzień w swoich parafiach, zobaczyła i przeżyła coś nowego, spotkać się z dyrygentem, który ćwiczy inaczej. Zaprosiliśmy także chór chłopięcy, żeby pokazać i przypomnieć, że chłopcy też mogą śpiewać. To ważne przypomnienie, bo w scholach zwykle są przede wszystkim dziewczyny, a chłopcy choć potrafią śpiewać, są trochę wycofani - opisuje.

[polecamy]16341071;1[/polecamy]

Pani Karolina Tomaszewska przyjechała ze śpiewakami z parafii Podlesie (należy do niej także Konradów) oraz z Głuchołaz. Należą one do scholi „Soli Deo” i do chóru „Jedynka”.

- Do Wrzosek przyjechała grupa 34-osobowa. Na co dzień śpiewa nas nawet więcej. Między utwory kościelne i klasykę wprowadzam także utwory współczesne i to razem przyciąga do śpiewania. Towarzyszą nam uczniowie instrumentaliści. Dzieci lubią występować i się pokazywać. W kościele w Konradowie śpiewamy co tydzień na mszy szkolnej. Dzieciaki ze scholi przychodzą też na próby chóru i na warsztaty w soboty. Są bardzo zajęte, ale i bardzo chętne – opowiada.

Ze scholą ze Starych Budkowic przyjechała pani Bernadeta Malik. - Mamy 30 osób od przedszkolaków do gimnazjalistów. W zmienianym składzie śpiewamy od 1999 roku. Warsztaty są frajdą dla dzieci. Pokazują, że śpiewanie w kościele to nie jest żaden obciach, inni też to robią: młodsi i starsi, dziewczyny i chłopcy. W parafii śpiewamy dwa razy w miesiącu. Mamy specjalny koncert z chórem i orkiestrą na dzień św. Cecylii. No i częściej śpiewa się w okresie świątecznym kolędy - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska