WSA wstrzymał połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku

DJA/szym
Muzeum II Wojny Światowej jeszcze nie zostało otwarte, a już jego sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie
Muzeum II Wojny Światowej jeszcze nie zostało otwarte, a już jego sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie Karolina Misztal
Niespodziewany zwrot w sprawie gdańskich muzeów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję ministerstwa kultury.

Ministerstwo złoży zażalenie w sprawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Treść oświadczenia:

" W związku z informacjami o nieprawomocnym postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oświadcza, że do 31 stycznia, tj. w przeddzień planowanego połączenia gdańskich muzeów, nie doręczono mu odpisu postanowienia, które wstrzymać ma wykonanie zarządzenia o połączeniu. Mimo tak niefortunnego, z punktu widzenia reguł praworządności, trybu działania sądu, który powielił postanowienie wcześniej uchylone, minister informuje, że wstrzymuje wykonanie zarządzenia o połączeniu muzeów. Niezwłocznie złoży również do Naczelnego Sądu Administracyjnego kolejne zażalenie na nieprawomocne postanowienie WSA i będzie oczekiwać na jego rozpatrzenie.

W trosce o interes publiczny oraz sytuację pracowników Muzeum II Wojny Światowej minister kultury oczekuje na możliwie szybkie rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie, w czym upewnia go dotychczasowe błyskawiczne podejmowanie czynności procesowych przez WSA.

Obecne postanowienie WSA jest już drugim w tej sprawie i wydane zostało w następstwie złożenia przez Ministra zażalenia na poprzednie i jego pozytywnego rozpatrzenia przez Naczelny Sąd Administracyjny niespełna tydzień wcześniej.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymuje zamiar i wolę połączenia gdańskich placówek. Za takim rozwiązaniem przemawiają względy organizacyjne, finansowe i merytoryczne. Obydwa muzea mają zbliżony profil działalności, a ich połączenie pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata.

MKiDN z niepokojem obserwuje stan przygotowania publicznej inwestycji wartej 450 mln złotych, jaką jest Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum miało zostać otwarte w 2014 r. Ma już 3 lata opóźnienia. Otwarcie placówki jest uzależnione od uzyskania pozwoleń odpowiednich organów, za co odpowiedzialna jest dyrekcja muzeum, podobnie jak za skuteczną realizację procesu inwestycyjnego. Ponadto, na wniosek dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, ubiegłoroczny termin połączenia, pierwotnie planowany na 1 grudnia 2016 r., został przez Ministra KiDN przesunięty na 1 lutego 2017 r. Dyrektor Paweł Machcewicz deklarował wówczas, że taka zmiana jest niezbędna, aby sprawnie dokończyć inwestycję i otworzyć wystawę. Poprzednio prof. Paweł Machcewicz zapowiedział zakończenie budowy Muzeum do 30 listopada ubiegłego roku oraz montaż wystawy stałej do 20 grudnia 2016 roku. Żaden z deklarowanych terminów nie został dotrzymany. Mimo składanych publicznie przez dyrektora Muzeum deklaracji oraz już blisko trzyletniego opóźnienia, muzeum budowane od ponad ośmiu lat, nadal nie jest dostępne dla zwiedzających. Opóźnienia w inwestycji to jej rosnące koszty, które ponosi polski podatnik.

W opinii MKiDN publikowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy wypowiedzi dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Pawła Machcewicza wykraczają poza standardy komunikacji dyrektora państwowej placówki z nadzorującym ją ministerstwem. Jednocześnie MKiDN jest w obowiązku poinformować opinię publiczną o nieprawidłowościach, jakie miały miejsce w czasie budowy Muzeum II Wojny Światowej. Przeprowadzona latem 2016 r. kontrola ministerstwa w Muzeum II Wojny Światowej negatywnie oceniła przygotowanie i realizację inwestycji budowy siedziby Muzeum II Wojny Światowej w latach 2008 - 2016. Wpływ na to miały liczne nieprawidłowości, które wystąpiły w toku procesu inwestycyjnego, począwszy od przygotowania inwestycji i prowadzonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego do niewystarczającego nadzoru ze strony Muzeum nad realizowanymi przez wykonawców robotami budowlanymi. Niewłaściwa realizacja inwestycji, w tym zwiększenie powierzchni budynku i wystawy stałej spowodowało naruszenia ustawy o finansach publicznych m.in. przez podejmowanie zobowiązań przekraczających kwotę zagwarantowaną w programie wieloletnim. Muzeum jako inwestor nie sprawowało skutecznego nadzoru nad realizowaną inwestycją, który umożliwiłby prowadzenie prac przygotowawczych i projektowych, a następnie wykonanie obiektu w sposób wolny od wad."

***
W poniedziałek WSA w Warszawie ponownie rozpatrzył sprawę połączenia muzeów. Wcześniej sąd rozpatrzył jedynie zażalenie dyrekcji MIIWŚ na decyzję ministra Glińskiego. Obecnie wziął także pod uwagę zażalenie rzecznika praw obywatelskich, które uwzględniało wiele innych aspektów związanych z połączeniem placówek, m.in. protest gminy Gdańsk jako właściciela terenu podarowanego pod budowę muzeum.

Na razie muzeum będzie funkcjonować bez zmian, do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy przez WSA.

Władze Gdańska nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy.

Paweł Adamowicz skomentował decyzję sądu ws. Muzeum II Wojny Światowej

"Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego 26 stycznia Gmina Miasta Gdańska złożyła wniosek o przyspieszenie wydania postanowienia w przedmiocie wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia - czytamy w komunikacie z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - W imieniu Gdańska wniosek złożyła kancelaria Nowosielski i Partnerzy. Sprawa dotyczy zaskarżenia zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 6 września 2016 roku „w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”. Miasto wniosło o wydanie nowego postanowienia dotyczącego wstrzymania zaskarżonego zarządzenia w terminie do 31 stycznia 2017 r.
W związku z niedawno wydanym postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego Gdańsk uznał, że zachodzi potrzeba ponownego rozpatrzenia wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonego zarządzenia, złożonego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Ponieważ połączenie wymienionych wyżej instytucji kultury zaplanowano na 1 lutego, wniosek złożono w trybie pilnym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny wziął pod uwagę naglące okoliczności czasowe i wczoraj wydał decyzję o przyspieszeniu wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia."

Przypomnijmy. Tydzień temu, 24.01.2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że połączenie placówek jest możliwe. 1 lutego miała funkcjonować już nowa instytucja.

Czytaj więcej na ten temat: NSA zezwolił na łączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte

Wczorajsza decyzja WSA to kolejny zwrot w tej sprawie.

- To jest zaskakująca, bo wydana w szybkim tempie decyzja, ale bardzo dobra decyzja, która pokazuje, że warto wywierać tę presję i warto walczyć o muzeum, żeby ono funkcjonowało na takich zasadach, na jakich było to zaplanowane - powiedziała nam posłanka PO Agnieszka Pomaska. - Będziemy monitorować sytuację wokół muzeum. Widać, że pan minister trochę się w tym wszystkim chyba pogubił, bo zapowiadał że 1 lutego dojdzie do połączenia muzeum, a decyzja sądu oznacza, że do tego połączenia nie dojdzie - stwierdziła Pomaska.

Posłanka podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek po godz. 14 dodała: - Jeśli czegoś potrzeba w polskiej polityce historycznej, w polskim muzeum, to jest spokój i pozwolenie na wykonywanie pracy historykom, dyrektorom.

Zapowiedziała też, że planowana na godzinę 18 pikieta przed muzeum, odbędzie się.

Przeczytaj Komunikat WSA w Warszawie w sprawie Gdańskich muzeów


Zobacz również: Dni otwarte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ogromne zainteresowanie wystawą stałą [ZDJĘCIA]


Komunikat WSA w Warszawie w sprawie Gdańskich muzeów:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał ponownie wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego zarządzenia złożony przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Postanowieniem z 30 stycznia 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 2411/16 Sąd wstrzymał wykonanie zaskarżonego zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy.

Rozstrzygnięcie to jest nieprawomocne. Od wydanego postanowienia strony postępowania mogą złożyć zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem.

Odnosząc się do wytycznych zawartych w uzasadnieniu postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 stycznia 2017 r. (II OZ 1432/16) Sąd zwrócił uwagę, że rozpoznając wniosek o wstrzymanie wykonania zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 6 września 2016 r., postanowieniem z 16 listopada 2016 r., dokonał oceny dopuszczalności drogi sądowej, uznając własną kognicję. Rozważania w tym względzie nie znalazły odzwierciedlenia w uzasadnieniu tego postanowienia, bowiem dopuszczalność drogi sądowej nie została zakwestionowana w odpowiedzi na skargę organu.

Zdaniem Sądu, zaskarżone zarządzenie jest aktem indywidualnym, konkretnym oraz zewnętrznym, co z kolei przesądza, iż mieści się ono w kategorii aktów kontrolowanych przez sądy administracyjne na podstawie 3 § 2 pkt 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) zwanej dalej p.p.s.a.

Odnosząc się do kwestii oceny, czy Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku posiada legitymację do zaskarżenia zarządzenia we własnym imieniu, Sąd zauważył, iż na tym etapie postępowania jest to niemożliwe, bowiem brak legitymacji skargowej jako przesłanka materialnoprawna podlega ocenie przy wyrokowaniu.

Uzasadniając powody uwzględnienia wniosków o wstrzymanie wykonania zarządzenia Sąd wskazał, że skarżący uprawdopodobnili zaistnienie trudnych do odwrócenia skutków wydanego zarządzenia. Zwrócił uwagę, że pomimo iż w wyniku połączenia instytucji kultury pracownicy łączonych instytucji stają się pracownikami Muzeum i zachowują uprawnienia wynikające ze stosunku pracy na podstawie art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), to jednak dokonane zmiany organizacyjne (w tym zmiany w stosunkach pracy) przesądzają o konieczności wstrzymania zaskarżonego zarządzenia.

Sąd wziął również pod uwagę stanowisko uczestnika postępowania, z którego wynika, że rozważa możliwość odwołania umowy darowizny, mocą której Gmina Miasta Gdańska darowała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nieruchomości przeznaczone na cel publiczny w postaci „budowy i prowadzenia Muzeum II Wojny Światowej – miejsca pamięci o tragizmie wojny i jej ofiarach”, na co wskazywał również Rzecznik Praw Obywatelskich.

W ocenie Sądu powyższe okoliczności uprawdopodabniają zaistnienie trudnych do odwrócenia skutków zarządzenia, co jest wystarczającą prze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: WSA wstrzymał połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska