WSB. Nasz dyplom jest rozpoznawalny

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Dr Katarzyna Mizera.
Dr Katarzyna Mizera. Archiwum
Rozmowa z dr Katarzyną Mizerą, prodziekanem na Wydziale Ekonomicznym Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

- Otrzymaliście akredytację na kierunku ekonomia. Pewnie nie było to proste, bo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podniosło wymagania. Proszę opowiedzieć, jak się do tego przygotowywaliście?
- Proces akredytacji jest teraz bardziej skomplikowany, m.in. z tego względu, że od półtorej roku polskie uczelnie funkcjonują w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego, co oznacza prowadzenie kształcenia wg tzw. Krajowych Ram Kwalifikacji. Ten rok akademicki jest pierwszym, podczas którego uczelnie oceniane były już z wdrożenia nowych przepisów. WSB już w 2011 roku, jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce, złożyła do MNiSW wniosek o nowy kierunek studiów opracowany wg nowych wymogów.

- Jaki warunki musieliście spełnić?
- Zgodnie w wymogami, musieliśmy w określonym czasie przygotować i przesłać do PKA szczegółowy raport, opisujący oceniany program kształcenia. Potem pięcioosobowa Komisja Oceniająca przeprowadziła dwudniową wizytację, podczas której wnikliwie weryfikowała wszystkie szczegóły: analizowała rozmaite dokumenty, prace studentów, przeglądała bazę i zasoby dydaktyczne. Krótko mówiąc, uczelnia i oceniany kierunek zostały prześwietlone na wskroś.

- Czy coś jeszcze trzeba poprawić na akredytowanym kierunku?
- Ekonomia na WSB w Opolu otrzymała ocenę pozytywną. "W pełni", spełniamy wszystkie kryteria określone przez PKA, co w skali oceny programowej komisji jest odpowiednikiem oceny bardzo dobrej. Jednym z nielicznych zaleceń, jakie przekazała nam PKA, była intensyfikacja działalności międzynarodowej wydziału. Sumiennie realizujemy to zalecenie i już 5 i 8 marca organizujemy w Opolu Dni Międzynarodowe WSB, na których poprzez liczne prelekcje, warsztaty, spotkania i inne atrakcje będziemy propagować międzynarodową współpracę. Finalizujemy także kolejne umowy na realizację zagranicznych praktyk i staży dla naszych studentów.

- Co informacja o posiadaniu akredytacji znaczy dla studentów?
- Akredytacja ma dostarczyć wiarygodnej informacji o tym, że pozytywnie oceniona uczelnia zapewnia właściwie opracowane programy i dobrą jakość kształcenia. Kandydaci na studia powinni wybierać rozważnie - porównywać nie tylko ofertę studiów, które ich interesują, ale także same uczelnie - ich wiarygodność, niezależne rankingi i oceny,

- Jakie macie dalsze plany rozwoju?
- Już od nowego roku akademickiego wprowadzamy innowacyjne rozwiązania programowe, które wyposażą naszych studentów w jeszcze bardziej praktyczne umiejętności. Z myślą o większości naszych studentów - posiadających doświadczenie zawodowe - pracujemy także nad systemem uznawania pozaformalnych i nieformalnych efektów kształcenia. Nadal wzbogacamy też ofertę studiów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska