WSB Opole. W XXI wieku studiowanie online może stać się czymś naturalnym

Materiały uczelni
Studiowanie online może być interesującym doświadczeniem, może nawet koniecznym w XXI wieku - mówi dr Warzyniak.
Studiowanie online może być interesującym doświadczeniem, może nawet koniecznym w XXI wieku - mówi dr Warzyniak. mat. WSB
Rozmowa z dr Joanną Wawrzyniak, managerem kierunku Pedagogika w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu na temat pracy edukacyjnej i pedagogice dorosłych w dobie pandemii.

Zajmuje uje się pani m.in. adragogiką, czyli kształceniem dorosłych. Jak w ten obszar uderzył koronawirus?
Wirus, jak wiemy, uderzył we wszystkie obszary. Nie miał więc powodu omijać kształcenia dorosłych, a w tym obszarze zauważam swoistą kumulację pozytywnych i negatywnych zjawisk. Po pierwsze: kształcenie przeniosło się do sieci i to wymusiło na studentach - zwłaszcza tych starszych wiekiem i niechętnych technologiom - konieczność zapoznania się z nimi, nauki obsługi rozmaitych narzędzi do kształcenia zdalnego, poszukiwania materiałów (biblioteki też są nieczynne). Jednym słowem: wymuszony rozwój technologiczny, który z pewnością przyniesie same korzyści. Po drugie: wymuszona organizacja lub modyfikacja organizacji czasu wolnego, nauki i pracy w domu.

Nie bez znaczenia jest tu fakt, że większość studentów WSB, to osoby dorosłe i pracujące…
Dorośli studenci mają zwykle pracę zawodową. W tym okresie często realizowaną również zdalnie, a także dzieci, które w tym samym czasie jeśli są uczniami, to mają naukę zdalną, no i - jak już wspomniałyśmy - sami studiują zdalnie. To wszystko to nagromadzenie obowiązków w jednym czasie, miejscu i w zasadzie przestrzeni - zdalnej. Jest to bardzo duży kłopot dla dorosłych studentów, począwszy od organizacji czasu tak, by ze wszystkich obowiązków na czas się wywiązać, przez zapewnienie sobie i rodzinie właściwej do nauki i pracy przestrzeni. Do tego w często nie za wielkim mieszkaniu. W grę wchodzą też „braki sprzętowe”, które mogą uniemożliwić podołanie nauce, pracy i studiowaniu.

Wykładowcy i studenci przenieśli się w tryb nauki online. To spore wyzwanie dla jednych i drugich. Uczelnia z założenia to rzeczywisty kontakt, a dziś sale wykładowe zamieniliśmy na domowe gabinety, salony, kuchnie... Co jeszcze, poza dystansem, zmieniło się z pedagogicznego punktu widzenia w nauczaniu?
Studiowanie online może być interesującym doświadczeniem, może nawet koniecznym w XXI wieku. Do tego przydatnym, lecz z pewnością nie zastąpi bezpośredniego kontaktu człowieka, który chce się uczyć i ma pytania do osoby, który uwielbia przekazywać wiedzę, rozmawiać ze studentami, dyskutować, pracować warsztatowo, w dynamice wydarzeń i procesie grupowym. W tych aspektach izolacja to prawdziwy koszmar.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska