Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: Egipt, woda i Nobel w jednym [odc. 1] Końskie Sielpia Oblęgorek

redakcja
Ponad 2000 kilometrów długości, 400 zabytków, 230 Miejsc Obsługi Rowerzystów, 15 parków krajobrazowych, 5 parków narodowych, 5 województw Polski wschodniej, 4 religie. Do tego nieskażona przyroda, pyszne jedzenie, tanie noclegi, gościnni ludzie - tak w skrócie można opisać najdłuższą trasę dla rowerzystów w Polsce - Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Zapraszamy na filmową relację z naszej wyprawy.

Symbolicznym początkiem (lub jak kto woli końcem) trasy jest miejscowość Końskie w województwie świętokrzyskim, ale my naszą wędrówkę zaczynamy w Sielpi. To znane i bardzo lubiane świętokrzyskie kąpielisko, położone 40 kilometrów od Kielc i 13 kilometrów od Końskich. Od kilkudziesięciu lat Sielpia słynie z niedrogich domków letniskowych i pensjonatów, ukrytych wśród sosnowego lasu, które turyści chętnie wynajmują, by rozkoszować sią kąpielami w zbiorniku na rzece Czarnej Koneckiej. Latem Sielpia bardzo przypomina swoją leniwą atmosferą nadmorskie kurorty z gwarnymi promenadami spacerowymi. Szerokie plaże i molo, obsadzone krzewami i sosnami, które wydzielają pachnące olejki eteryczne, park linowy, rowery wodne, to tylko niektóre atrakcje tego miejsca. Sielpia przez całe lato tętni życiem, pełna turystów i plażowiczów.

Odkąd powstał Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, doskonale oznakowany i wygodny, turystów jest jeszcze więcej, bo wiele osób wsiada na rower w Kielcach - stolicy Województwa Świętokrzyskiego i jedzie właśnie do Sielpi.
Tutaj także znajduje się jedno z 230 Miejsc Obsługi Rowerzystów, czyli rodzaj wiaty ze stojakami na rowery, z toaletą, mapą szlaku i stolikami, przy których można zjeść posiłek i odpocząć.

Ale Sielpia to także doskonałe miejsce wypadowe, żeby odwiedzić pobliskie miasto Końskie. Tu chyba największym zaskoczenie jest… Oranżeria Egipska, przynosząca turystów w czasy starożytnego Egiptu. Pawilon ten jest tak naprawdę częścią pałacu, którego budowę zapoczątkował Kanclerz Wielki Koronny Jan Małachowski - dawny właściciel Końskich i dóbr o nazwie "Końskie Wielkie". Końskie i jego mieszkańcy zawdzięczają Małachowskiemu wyjednanie od króla Augusta III praw miejskich w 1748 roku.
W 1870 roku zespół pałacowy przeszedł na własność rodu Tarnowskich, który w nim zamieszkał. W okresie II wojny światowej pałac zajęli Niemcy, a po wojnie, ówczesne władze zadecydowały o wybudowaniu na terenie zespołu pałacowo-parkowego obiektów użyteczności publicznej. Wtedy powstały tu: szkoła, przedszkole, a od strony północnej część parku przeznaczono na osiedle i ulicę.

W drugą przeciwną stronę od Sielpi trasa prowadzi do Oblęgorka, w którym mieszkał polski noblista Henryk Sienkiewicz Dziś w pałacyku pisarza funkcjonuje jego muzeum. Można tu obejrzeć samą Nagrodę Nobla, prywatne apartamenty pisarza i oryginalne pamiątki po nim, a także tłumaczenia jego powieści na najprzeróżniejsze języki świata. Co roku muzeum Henryka Sienkiewicza odwiedza coraz więcej turystów, a interaktywna wystawa z ukrytymi drzwiami w bibliotece, bardzo się podoba szczególnie młodszym dzieciom.

Już w okolicach Oblęgorka zaczyna być widać Góry Świętokrzyskie, choć tak naprawdę te najwyższe szczyty wyrastają ponad horyzont dopiero kilkadziesiąt kilometrów dalej. Cały odcinek trasy Green Velo z Końskich przez Sielpię i Oblęgorek do Kielc ma długość 78 kilometrów. Więcej szczegółów o całej trasie, można znaleźć na stronie www.greenvelo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo: Egipt, woda i Nobel w jednym [odc. 1] Końskie Sielpia Oblęgorek - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska