Targi nto - nowe

Współpraca konsorcjum FORTHEM w ramach pracowni wielojęzyczności

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Na Uniwersytecie w Jyväskyle w Finlandii odbyła się wirtualna konferencja oficjalnie otwierająca współpracę konsorcjum FORTHEM w ramach pracowni wielojęzyczności.

Poprzedziły ją konsultacje z lokalnymi grupami badaczy wielojęzyczności oraz studentami kierunków filologicznych i społecznych, a także przedstawicielami szkół i organizacji trzeciego sektora, zainteresowanych badaniem, diagnozowaniem i rozwiązywaniem problemów związanych z wielojęzycznością w krajach partnerskich konsorcjum, reprezentowanych, poza Jyväskyle, przez uniwersytety w Dijon, Moguncji, Opolu, Palermo, Rydze i Walencji.

Zaprezentowano planowane kierunki rozwoju pracowni i uzgodniono priorytety działań finansowanych w ramach projektu FORTHEM na bazie potencjałów poszczególnych uniwersytetów partnerskich.

Ponieważ misją FORTHEM jest włączanie studentów do wszelkich działań pracowni, na konferencji wykorzystano materiały opracowane przez Agnieszkę Szewczak (I rok English in Public Communication) i Wojciecha Sukiennika (I rok English Philology).

Wszystkie osoby zainteresowane działalnością pracowni, a także możliwościami włączania się w jej działania w najbliższych miesiącach i latach, proszone są o kontakt (Katarzyna Molek-Kozakowska [email protected]).

Możliwe formy współpracy obejmują organizację konferencji i szkół letnich, przetwarzanie danych ankietowych z regionów uczelni partnerskich z możliwością publikacji naukowych lub w ramach prac dyplomowych, opracowywanie polityk i rekomendacji dla samorządów i organizacji, promowanie inkluzywnej edukacji w szkołach i uczelniach, wymianę dobrych praktyk wykorzystywania wielojęzyczności jako kompetencji społecznej, czy kształcenie nauczycieli i trenerów z różnych dyscyplin w pedagogice opartej na świadomości językowej i wrażliwości interkulturowej.

Laboratorium badawcze Multuilingualism in School and Higher Education w ramach projektu FORTHEM zakłada powstanie siedmiu tego typu laboratoriów badawczych. Ich założeniem jest międzynarodowa współpraca naukowa badaczy, studentów oraz ekspertów pozaakademickich. Dotychczas powołano cztery laboratoria badawcze, których działanie w skali całego konsorcjum jest koordynowane przez poszczególne uczelnie partnerskie. Uniwersytet Opolski koordynuje działalność labu Experiencing Europe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska