Poprzedziły ją konsultacje z lokalnymi grupami badaczy wielojęzyczności oraz studentami kierunków filologicznych i społecznych, a także przedstawicielami szkół i organizacji trzeciego sektora, zainteresowanych badaniem, diagnozowaniem i rozwiązywaniem problemów związanych z wielojęzycznością w krajach partnerskich konsorcjum, reprezentowanych, poza Jyväskyle, przez uniwersytety w Dijon, Moguncji, Opolu, Palermo, Rydze i Walencji.
Zaprezentowano planowane kierunki rozwoju pracowni i uzgodniono priorytety działań finansowanych w ramach projektu FORTHEM na bazie potencjałów poszczególnych uniwersytetów partnerskich.
Ponieważ misją FORTHEM jest włączanie studentów do wszelkich działań pracowni, na konferencji wykorzystano materiały opracowane przez Agnieszkę Szewczak (I rok English in Public Communication) i Wojciecha Sukiennika (I rok English Philology).
Wszystkie osoby zainteresowane działalnością pracowni, a także możliwościami włączania się w jej działania w najbliższych miesiącach i latach, proszone są o kontakt (Katarzyna Molek-Kozakowska molekk@uni.opole.pl).