Współpraca polsko - portugalska szansą dla dobrych inżynierów

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Zależy nam na współpracy w takich dziedzinach jak energetyka, elektronika i mechanika - podkreśla Joaquim Mourato (pierwszy z prawej). Obok prof. Bronisław Misztal, ambasador RP w Portugalii, i prof. Marek Tukiendorf, rektor PO.
Zależy nam na współpracy w takich dziedzinach jak energetyka, elektronika i mechanika - podkreśla Joaquim Mourato (pierwszy z prawej). Obok prof. Bronisław Misztal, ambasador RP w Portugalii, i prof. Marek Tukiendorf, rektor PO. Sławomir Mielnik
Za rok, najpóźniej za dwa lata polscy studenci będą mogli uzyskać dyplomy uczelni z Portugalii. Dyskutowali o tym członkowie Konferencji Rektorów Uczelni Technicznych obu krajów.

Członkowie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i przedstawiciele CCISP - Rady Koordynującej Uczelni Technicznych w Portugalii spotkali się na Politechnice Opolskiej.

- To kolejny etap współpracy. Prezydia spotykają się, by przygotować tematy na szczyt plenarny, który odbędzie się w tym roku na Politechnice Białostockiej - mówi prof. Marek Tukiendorf, rektor PO.

- Chcemy wyjść poza schemat programu Erasmus, który zakłada przede wszystkim wymianę studentów i częściowo kadry naukowej - mówi Piotr Kokorczak, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej. Dlatego podejmowano dyskusje o tym, jak poszerzyć współpracę o wspólne badania i programy studiów.

Bliżej do Brazylii

Portugalia może też pomóc w kontaktach z Brazylią.

- Ta współpraca stanowi dla nas gwarancję, że coraz większa liczba studentów z tamtego regionu mogłaby podjąć naukę na naszych politechnikach - podkreśla Kokorczak.

Polska w Brazylii bardzo dobrze się kojarzy, jesteśmy rozpoznawalni dzięki temu, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacja Perspektywy rozpoczęły silną akcję promocyjną poprzez uczestnictwo w targach.

- Informacja, że w Polsce kształci się dobrych inżynierów, została przesłana i tam zaakceptowana - mówi Kokorczak.

Prof. Bronisław Misztal, ambasador RP w Portugalii, podkreśla, że jeśli nam się uda zaopatrzyć polskich studentów w portugalskie dyplomy równolegle do dyplomów polskich, to uczyni ich to bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy.
- Portugalski dyplom, czy drugi dyplom w ogóle, ma być instrumentem wzmacniającym rolę macierzystego dyplomu na rynku pracy - mówi ambasador. - Dla każdego studenta otrzymanie dyplomu innej uczelni jest zawsze wartościowe. Nie tylko z punktu widzenia nauki, ale także z punktu widzenia kulturowego - dodaje prof. Joaquim Mourato, przewodniczący Rady Koordynującej Uczelni Technicznych w Portugalii (CCISP). Jeśli udałoby się nam podpisać te umowy w tym roku, to zapewne w przyszłym roku albo najdalej za dwa lata mielibyśmy pierwszą falę naszych absolwentów zaopatrzonych w dyplom portugalski i Portugalczyków z dyplomem polskim. Co do dyplomów polsko-brazylijskich to na razie science fiction.

- Ale Brazylia przystąpiła do programu Horyzont 2020 i myślę, że do 2020 roku możemy uzyskać płynność między rynkami obu kontynentów - mówi prof. Misztal.

Droga na Wschód

Polska jest z kolei ważnym dla Portugalii partnerem, bo otwiera drogę na Wschód. - Zależy nam na współpracy w takich dziedzinach jak energia, elektronika i mechanika - dodaje prof. Joaquim Mourato.

Na Politechnice Opolskiej rocznie studiuje około 50 studentów z Portugalii, to jedna z najsilniejszych grup studentów zagranicznych, która przyjeżdża na PO. Współpraca ta zaczęła się blisko dekadę temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska