Współpraca we wspólnej Europie

Beata Cichecka
W piątek władze nyskiego starostwa podpiszą umowę o partnerskiej współpracy z niemieckim powiatem Mainz - Bingen.

Będzie to pierwsze takie porozumienie zawarte przez samorząd powiatowy Nysy. W 1999 roku wysłał on listy intencyjne do kilku miast, zapraszając je do nawiązania bliższej współpracy. Najszybciej odpowiedział 200-tysięczny powiat Mainz-Bingen, leżący w Nadrenii-Palatynacie. Jego przedstawiciele gościli w Nysie we wrześniu ubiegłego roku, podczas nadania powiatowi herbu. W lutym bieżącego roku nyski starosta złożył niemieckim partnerom rewizytę, w trakcie której uzgodniono szczegóły umowy o współpracy.
- Liczymy przede wszystkim na pomoc w rozwiązaniu problemu bezrobocia - mówi starosta Nysy Zbigniew Majka. - Będąc w Mainz-Bingen, podpatrywałem tam sprawdzone sposoby, które przynajmniej w części chciałbym przenieść na nasz grunt. Niemcy zaoferowali nam swoje wsparcie w pozyskaniu funduszy na ten cel bezpośrednio z Brukseli. Zamierzamy także współpracować w dziedzinie pomocy niepełnosprawnym. Oprócz tych dwóch najważniejszych elementów umowa obejmie również wymianę młodzieży oraz małych i średnich przedsiębiorców.
Umowa partnerska zostanie podpisana w piątek, podczas uroczystej sesji w nyskim muzeum. Odbędzie się tam również konferencja na temat komunalnej współpracy polsko-niemieckiej w ramach integracji europejskiej. Uczestniczyć w niej będą m.in.: Rosemarie Müller z Parlamentu Europejskiego, Danuta Jazłowiecka, dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Ewa Mróz, dyrektor Centrum Europejskiego przy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, oraz reprezentacje szkolnych klubów europejskich. Starosta powiatu Mainz-Bingen Claus Schick przedstawi zebranym szczegółowe plany przyszłej współpracy polsko-niemieckiej.
Wydarzenie to zainauguruje drugą imprezę herbową. Organizatorzy nadali jej charakter integracyjnego średniowiecznego jarmarku europejskiego. Zostanie on otwarty w sobotę o godz. 11.00 na placu Solnym. W tym dniu Nysa nabierze charakteru dawnego księstwa. Miasto opanują rycerze, średniowieczni mieszczanie, rzemieślnicy, wróżki, wiedźmy, żacy i błazny. W programie imprezy przewidziano pokazy walk rycerskich i tańca średniowiecznego, gry i zabawy plebejskie, prezentację średniowiecznej kultury państw europejskich, a także występy zespołów wokalnych, tanecznych, muzycznych, chórów, orkiestr dętych i kapel podwórkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska