Wstydliwy problem na Opolszczyźnie. Jest jeszcze wiele mieszkań bez ubikacji, łazienki i bieżącej wody

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na całej Opolszczyźnie GUS w czasie spisu powszechnego w 2021 roku doliczył się ponad 17 tysięcy mieszkań bez ustępu.
Na całej Opolszczyźnie GUS w czasie spisu powszechnego w 2021 roku doliczył się ponad 17 tysięcy mieszkań bez ustępu. Jarosław Jakubczak
Prawie 25 tysięcy mieszkań na Opolszczyźnie nie ma własnej łazienki i ubikacji. To jest poważny problem.

W powiatowym Prudniku bez indywidualnej łazienki i ubikacji jest 700 mieszkań w starych, jeszcze przedwojennych kamienicach. Mieszkańcy muszą korzystać ze wspólnych toalet na piętrze.

[cyt]- Jest tego dużo i jest to nasza bolączka, ale cały zasób mieszkaniowy gminy mamy większy niż w sąsiednich gminach – komentuje Władysław Podróżny, prezes Zakładu usług Komunalnych w Prudniku, który administruje mieszkaniami gminy. /cyt]

W ostatnich latach gminę Prudnik było stać na modernizacje pojedynczych mieszkań, z wydzieleniem łazienek. W najbliższym czasie 50 mieszkań dostanie własne toalety, bo władze miejskie zamierzają gruntownie zmodernizować trzy stare kamienice, dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu.

Prezes miejskiej spółki mieszkaniowej tłumaczy, że przy czynszu za mieszkanie socjalne wysokości 1 złotówki za metr kwadratowy nie jest w stanie wygospodarować pieniędzy na takie remonty. Sami mieszkańcy takich lokali też nie kwapią się do robienia łazienek na własną rękę i za własne pieniądze. Czekają na gminę, argumentując, że mają za niskie dochody.

Problem nie dotyczy tylko Prudnika.

Na całej Opolszczyźnie GUS w czasie spisu powszechnego w 2021 roku doliczył się ponad 17 tysięcy mieszkań bez ustępu, 24,5 tysiąca bez łazienki i 13,5 tysiąca bez bieżącej wody z wodociągu. Mieszkania bez takich podstawowych instalacji są uważane za substandardowe.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała ostatnio pod tym względem zasoby mieszkaniowe 20 polskich miast (nie kontrolowano miast na Opolszczyźnie). Inspektorzy NIK doliczyli się w nich w nich w sumie 700 budynków mieszkaniowych bez podstawowych instalacji.

W 6 gminach NIK znalazł budynki mieszkalne w zasobach komunalnych w tak złym stanie, że zagrażał on zdrowiu i życiu mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska