WSZiA: Nawet z telefonu trzeba korzystać „z głową”

Łukasz Fiebich
Scenka przygotowana przez studentki. Często siadamy przy jednym stole, ale liczy się tylko towarzystwo telefonu.
Scenka przygotowana przez studentki. Często siadamy przy jednym stole, ale liczy się tylko towarzystwo telefonu. Archiwum uczelni
Ciekawe badania przeprowadziły studentki pedagogiki WSZiA w Opolu. Wszystko odbyło się w ramach projektu pedagogicznego, a podsumowaniem działań było spotkanie, podczas którego między innymi przedstawiono wyniki badań.

„Jak telefon - to tylko z głową” to temat przewodni projektu, który zrealizowały studentki pedagogiki opiekuńczej i terapii pedagogicznej. - Pierwszym krokiem było opracowanie oraz przeprowadzenie badań wśród naszych kolegów i koleżanek z uczelni - wyjaśnia Anna Olszewska, jedna z realizatorek projektu. - Wyniki, jakie uzyskałyśmy, były dla nas nie lada zaskoczeniem - dodaje.

Były wyniki badań i scenka rodzajowa

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach najczęstszym narzędziem służącym do kontaktu z bliskimi jest telefon komórkowy. Ponad połowa badanych osób uważa, że odczuwa niepokój w sytuacjach, kiedy nie ma przy sobie komórki - tłumaczą studentki. Sytuacja odwrotna przedstawia się podobnie - kiedy telefon jest w naszej kieszeni lub torebce, większość osób odczuwa wówczas komfort psychiczny.

- Ciągła potrzeba korzystania z telefonu komórkowego może być poważnym problemem - mówi Aurelia Łazaj, studentka WSZiA. W konsekwencji prowadzić może do uzależnienia i pojawienia się zjawiska, które nazywamy fonoholizmem.

Podsumowaniem projektu było spotkanie, podczas którego studentki zaprezentowały wyniki przeprowadzonych badań, a także przedstawiły scenki, które, choć niektórych dziwiły, coraz częściej występują we współczesnym życiu. Akcja jednej z nich toczyła się w domu, podczas niedzielnego obiadu, gdzie przy stole cała rodzina wpatrywała się w smartfony.

Zarówno historie, przedstawione podczas spotkania, jak i wyniki ankiet zmusiły uczestników spotkania do refleksji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska