WSZiA Opole. Integracja? Jak najbardziej...

Łukasz Fiebich
W ramach programu Integracja bez granic zorganizowano m.in. wyjazdy do Krakowa.
W ramach programu Integracja bez granic zorganizowano m.in. wyjazdy do Krakowa. Archiwum uczelni
Studenci z Ukrainy, Gruzji, Kazachstanu i Rosji w większości tworzą zagraniczną społeczność akademicką w WSZiA.

Nowy rok akademicki rozpoczyna na uczelni prawie 500 żaków z zagranicy. Część z nich kontynuuje studia, dla innych to dopiero pierwszy rok. Wszyscy pochodzą ze Wschodu i adaptują się do polskich warunków. Najwięcej problemów, szczególnie na początku zazwyczaj sprawia język polski.

- Choć wielu osobom wydaje się, że nasze języki brzmią podobnie, to polska gramatyka jest bardzo trudna - opowiada studentka Kateryna Senchenko. Uczelnia zapewnia jednak zajęcia z języka polskiego, dzięki którym bardzo szybko można nauczyć się wszystkiego, co potrzebne do codziennego komunikowania się - dodaje.

Olga Prykhodko, prowadząca lekcje języka polskiego, namawia do systematyczności. - Ponadto bardzo ważne są konwersacje. - Zawsze namawiam studentów, żeby jak najczęściej używali języka polskiego. Na zajęciach uczymy się gramatyki, ale dużą uwagę poświęcamy na swobodną naukę języka - wyjaśnia Prykhodko. Niejednokrotnie odgrywamy scenki przedstawiające sytuacje dnia codziennego, w których studenci mogą próbować swoich sił - podsumowuje.

Wszystkie działania kierowane do obcokrajowców podejmowane są w ramach kontynuacji projektu Integracja bez granic. - Na ten rok akademicki przewidzieliśmy dodatkowo zajęcia z kulturoznawstwa - wyjaśnia Marcin Oleksiuk z WSZiA. Na takich spotkaniach studenci poznają historię naszego kraju, zwyczaje, tradycje, kulturę, a także polskie przysłowia, legendy i wzorce zachowań kulturalnych, jakie obowiązują w Polsce - dodaje Oleksiuk.

Uczelnia będzie organizowała również wycieczki w celu pokazania walorów krajobrazowych regionu. - Chcemy pokazać studentom, że nie trzeba pokonywać setek kilometrów, aby zobaczyć ciekawe miejsca, historyczne budowle, zamki, czy miejsca z historią - tłumaczy Marcin Oleksiuk.

Ponadto wszyscy studenci mogą zgłaszać swoje pomysły na eventy, które będą integrowały obcokrajowców ze środowiskiem przyjmującym. Najciekawsze propozycje zostaną zrealizowane oraz sfinansowane przez uczelnię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska