WSZiA uruchomiła wirtualną bibliotekę

archiwum uczelni
- E-book to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających daleko, bez wygodnego dostępu do biblioteki. Jednak nigdy czytnik lub ekran komputera nie zastąpi książki pachnącej biblioteką - mówi Bartłomiej Roczek, pracownik uczelnianej biblioteki.
- E-book to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających daleko, bez wygodnego dostępu do biblioteki. Jednak nigdy czytnik lub ekran komputera nie zastąpi książki pachnącej biblioteką - mówi Bartłomiej Roczek, pracownik uczelnianej biblioteki. archiwum uczelni
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji uruchomiła wirtualną bibliotekę. Książki elektroniczne udostępnia na stronie internetowej.

To publikacje wydawane pod asygnacją mi naszej uczelni - mówi dr Sławomir Śliwa, prodziekan Wydziału Pedagogicznego WSZiA. - Na razie proponujemy darmowy pakiet obszernych podręczników (e-booków) o tematyce pedagogicznej. Są to między innymi pozycje dotyczące edukacji i wychowania, profilaktyki w szkole, diagnozy trudności w uczeniu się, spraw uczniowskich, wolontariatu, zaburzeń rozwojowych, terapii i szeroko rozumianych oddziaływań pedagogicznych itp. To książki przydatne dla studentów różnych specjalności pedagogicznych, ale też polecane nauczycielom, wychowawcom przedszkolnym, pracownikom socjalnym czy terapeutom - mówi.

Uczelnia planuje uzupełnić zbiór o wszystkie podręczniki, monografie i opracowania wydawane przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Możemy się pochwalić całkiem pokaźnym zbiorem książek - mówi prodziekan Śliwa. - Od samego początku działalności nasza szkoła każdego roku wydaje kilkanaście publikacji. To na tą chwile daje ponad 200 pozycji, głównie z zakresu pedagogiki, zarządzania, administracji, ekonomii i logistyki - mówi.
Pomysł uruchomienia wirtualnej biblioteki skierowany jest przede wszystkim do studentów niestacjonarnych, którzy na zajęcia dojeżdżają z drugiego końca Polski, a nieraz nawet zza granicy.

- To będzie dla nich wielkie udogodnienie - mówi prodziekan Śliwa. - Pomimo tego, że wciąż się słyszy o malejącym zainteresowaniu czytaniem książek, w tym szczególnie naukowych, to faktem jest to, że nie sposób napisać pracę licencjacką czy magisterską bez sięgania do źródeł - dodaje.

Badania pokazują, że w dobie powszechnego dostępu do źródeł internetowych, książki nieraz wypychane są na drugi plan. Studenci wolą poszukać informacji w Wikipedii aniżeli w Encyklopedii.

- Skoro wiemy, że żacy przy pisaniu pracy zawsze sięgną do internetu, dlaczego by tego nawyku nie wykorzystać. Dajmy im dostęp do wartościowej literatury - wskazuje Śliwa. Na zachodzie, szczególnie w USA, to rzecz bardzo powszechna. W sieci można znaleźć całe tomy naukowych publikacji. - Wiele wydawnictw, w szczególności zaś autorzy, udostępniają za darmo w sieci swoje publikacje, tak samo jak narzędzia badawcze. W taki sposób popularyzują wiedzę i najnowsze doniesienia z badań - mówi prodziekan.

E-booki WSZiA dostępne są za darmo na stronie internetowej www.wszia.opole.pl. Korzystanie z publikacji nie wymaga rejestrowania się ani też logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska