WSZiA w Opolu. Dla nauki nie ma barier

Katarzyna Błońska
Uczelnia kupiła sprzęt, który osobom niepełnosprawnym pomoże w studiowaniu. Mogą one też liczyć na wsparcie stypendialne.

Są duże monitory, laptopy i syntezator mowy dla osób niedowidzących. Uczelnia oferuje osobom niepełnosprawnym pomoc stypendialną i dostosowany do ich potrzeb akademik.

- Liczba studentów niepełnosprawnych, którzy uczą się na opolskich uczelniach, stale się zwiększa - mówi Wojciech Duczmal, prorektor WSZiA. - Mimo to badania i ogólnopolskie statystyki pokazują, że osoby niepełnosprawne mają trudności w zdobyciu lub uzupełnieniu wykształcenia nie tylko na poziomie wyższym, ale także średnim, a nawet podstawowym. Zaś niskie wykształcenie lub jego brak zmniejsza szanse na znalezienie pracy i samodzielne życie - dodaje.

Uczelnia chce zachęcać osoby niepełnosprawne do podejmowania studiów.
Jak się okazuje, największy odsetek studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności stanowią w Polsce osoby niewidome i słabowidzące.

- Podobnie sytuacja ma się na naszej uczelni. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup dużych monitorów i specjalnego oprogramowania komputerowego, tzw. syntezatora mowy - opowiada Tomasz Muszyński zajmujący się w WSZiA technologiami informacyjnymi. - Program ma za zadanie odczytywanie z ekranu wyświetlonego tekstu. Z tego też powodu jesteśmy na etapie uzupełniania naszej e-biblioteki. Chodzi o to, żeby jak najwięcej podręczników, książek i czasopism dostępnych było w wersji elektronicznej, co umożliwi studentom łatwy dostęp do potrzebnych na zajęcia treści - wyjaśnia.

- Studenci niepełnosprawni mogą korzystać z uczelnianych systemów pomocy materialnej, takiej jak stypendia socjalne, stypendia za wyniki w nauce, dopłatę do zakwaterowania czy zapomogi - mówi Joanna Makowska, przewodnicząca Komisji Stypendialnej w WSZiA. - Dodatkowo istnieją pozauczelniane możliwości refinansowania czesnego, na przykład z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Niebywale pomocny jest edukacyjny program Student II, który może obejmować wszystkie opłaty za studiowanie i dodatkowo finansować zajęcia mające na celu podnoszenie sprawności fizycznej i psychicznej, zakup sprzętów umożliwiających naukę, w tym komputerowych programów. - mówi Joanna Makowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska