WSZiA w Opolu ma 15 lat

Archiwum uczelni
- Będziemy odpowiadać na potrzeby rynku pracy i ciągle urozmaicać ofertę studiów - mówi rektor.
- Będziemy odpowiadać na potrzeby rynku pracy i ciągle urozmaicać ofertę studiów - mówi rektor. Archiwum uczelni
Rozmowa z profesorem Marianem Duczmalem, rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Mija 15 lat funkcjonowania WSZiA w Opolu. Jak zrodził się pomysł założenia uczelni wyższej?
- Zanim rozpoczęła się działalność WSZiA prowadziliśmy studium policealne, w którym uczyliśmy na takich kierunkach, jak ekonomia, kosmetologia, administracja, informatyka. Kształciliśmy wtedy ponad 1500 osób. Fakt ten zainspirował mnie do utworzenia pierwszej wyższej uczelni niepaństwowej w Opolu. Wspólnie z dr. Tadeuszem Pokusą, dr. Witoldem Potworą, mgr. Józefem Kaczmarkiem opracowaliśmy wniosek do MEN. W 1996 roku wpisano WSZiA do rejestru uczelni wyższych pod numerem 100. Stwierdziliśmy wtedy, że to nasza szczęśliwa liczba.

- Jak wyglądały początki działalności szkoły?
- Własnymi rękami tworzyliśmy całe zaplecze techniczne. Nieraz nosiliśmy krzesła i stoliki pracując na rzecz szkoły od rana do nocy. Na początku nasza siedziba mieściła się w niewielkim budynku na ul. Czaplaka. Naszym pierwszym nabytkiem był budynek na ul. Niedziałkowskiego. Odbudowaliśmy go w 1998 roku ze zrujnowanej przez powódź siedzimy PCK. Trzy lata później rewitalizowaliśmy piękną kamienicę na ul. Ozimskiej. Obecnie dysponujemy trzema dużymi obiektami naukowo-dydaktycznymi i nowoczesną bazą rekreacyjno-sportową.

- Co się zmieniło przez te 15 lat?
- Pierwsza inauguracja roku akademickiego organizowana było dla 788 studentów. Teraz mamy ponad 5 tysięcy studentów. Liczba zatrudnianych przez nas nauczycieli akademickich wzrosła z 40 do 250. Zaczynaliśmy od kierunku marketing i zarządzanie. Obecnie prowadzimy aż 11 kierunków studiów i ponad 60 specjalności na poziomie licencjackim i magisterskim.

- Czy udało się zrealizować najważniejsze założenia sprzed 15 lat?
- Od początku stawialiśmy na przedsiębiorczość. Chcieliśmy, aby nasi studenci, oprócz wiedzy teoretycznej, zdobywali doświadczenie niezbędne na rynku pracy. Dlatego organizujemy staże zawodowe, zatrudniamy praktyków ze świata biznesu, umożliwiamy studentom dziennym podej mowanie pracy zawodowej w trakcie studiów. To założenie udało nam się w pełni zrealizować.

- WSZiA przez 15 lat działalności wyraźnie wpisała się już w krajobraz Opola...
- Prowadzimy badania i analizy rynku gospodarczego, organizujemy warsztaty i szkolenia dotyczące zakładania i prowadzenia firm, prowadzimy projekty ukierunkowane na promocję biznesu. Poza tym przyczyniamy się do promocji miasta i regionu. Zorganizowaliśmy już ponad 80 ogólnopolskich konferencji, opublikowaliśmy 110 książek i 56 raportów. Od kilku lat współpracujemy z różnymi ośrodkami naukowymi z zagranicy. Studiuje u nas 86 obcokrajowców.

- Jakie są plany na przyszłość?
- Chcemy aby nasza szkoła była uczelnią nowoczesną, ale opartą na tradycjach akademickich. Dlatego będziemy odpowiadać na potrzeby rynku pracy i ciągle urozmaicać ofertę studiów. Będziemy otwierać kierunki i specjalności studiów, które będą gwarantować pracę oraz rozszerzymy współpracę międzynarodową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska