WSZiA w Opolu: Nowe publikacje pracowników uczelni

Aleksandra Kapij
archiwum prywatne
W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu, od połowy grudnia dostępne są trzy nowe pozycje książkowe, których autorami są między innymi wykładowcy uczelni.

Pierwsza z nich to międzynarodowa publikacja zatytułowana „Wybrane problemy edukacji, profilaktyki i opieki na tle porównawczym” pod redakcją dr Marie Mackovej, dra Jarosława Czepczarza oraz dra Sławomira Śliwy.

Książka zawiera przemyślenia badawcze i rozważania naukowe zgromadzone podczas wieloletnich doświadczeń omawianej tematyki przez specjalistów polskich i czeskich. Pokazuje problemy edukacji, profilaktyki i opieki na tle porównawczym dwóch sąsiadujących ze sobą państw, co daje możliwość weryfikacji wiedzy, szukania podobieństw, doświadczeń, jak również popełnianych w omawianym problemie błędów i niepowodzeń edukacyjnych oraz profilaktycznych.

- Dzisiejsza rzeczywistość bardzo często narażona jest na coraz to nowe czynniki ryzyka, dlatego też rozwój wielu zakresów edukacji, jak i programów profilaktycznych przybiera na skali ważność ich powstawania czy aktualizowania. – mówi jeden z autorów dr Jarosław Czepczarz. - Nurt współczesnej profilaktyki musi koncentrować się na działaniach pozytywnych, związanych z promocją zdrowia, rozwojem dzieci i młodzieży, a także środowiska lokalnego – dodaje dr Czepczarz.

Kolejna z nich to publikacja w języku angielskim zatytułowana „Preventive competences of early education teachers” autorstwa dra Sławomira Śliwy. Książka skupia się na tematyce kompetencji prewencyjnych nauczycieli, które są podstawowymi elementami wpływającymi na jakość edukacji dzieci i młodzieży. Dodatkowo prezentuje badania i ich analizę w odniesieniu do wcześniej wspomnianych kompetencji.

- Zebrany materiał daje wgląd w obszar badawczy, który jak dotąd nie był poddany analizie. Być kompetentnym nauczycielem znaczy być dobrze przygotowanym do praktyki w tym zawodzie, a w przypadku prewencji, znaczy mieć dodatkowo specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności jej wykorzystania w pracy i szkole. – mówi autor i prodziekan Wydziału Ekonomiczno-Pedagogicznego WSZiA dr Sławomir Śliwa.

Ostatnią książką, którą można znaleźć w zasobach biblioteki, jest publikacja w języku angielskim pt. „On the issues of education, prevention and rehabilitaion” pod redakcją dra Sławomira Śliwy oraz prof. Zenona Jasińskiego.

Książka składa się z artykułów, które poruszają różnorodne problemy związane z edukacją, prewencją i resocjalizacją we współczesnym społeczeństwie znajdującym się w obliczu wielorakich transformacji systemowych oraz coraz to nowych technologii komunikacyjnych.

- Publikacja została stworzona dla wszystkich zaangażowanych w edukacje, działania profilaktyczne oraz resocjalizacje w naukowej, jak i praktycznej sferze. – mówi jeden ze współautorów prof. dr hab. Zenon Jasiński. Zakres rozważań i interdyscyplinarność wątków w szczególny sposób wzbogaca nurt dyskusji i badania nad oceną poprawy jakości w zakresie poruszanym w książce – kończy prof. Jasiński

Najmłodsi po feriach wracają do stacjonarnej nauki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie