WSZiA wie co zrobić, by dzieci uczyły się lepiej

archiwum uczelni
Dzieci lepiej się uczą, jeśli mogą czegoś dotknąć własnymi rękami.
Dzieci lepiej się uczą, jeśli mogą czegoś dotknąć własnymi rękami. archiwum uczelni
O funkcjonowaniu mózgu i wszystkich procesach w nim zachodzących wiadomo coraz więcej. Najnowsze badania pozwalają śledzić, co dzieje się w ludzkim umyśle. W WSZiA zostanie uruchomiona nowa specjalność, która będzie pokazywała potencjał tkwiący w mózgach uczniów. Uczelnia opracowała specjalny program, w oparciu o który zostanie uruchomiona nowa specjalność - pedagogika wczesnoszkolna z elementami neurodydaktyki.

Pracownicy Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji o funkcjonowaniu mózgu uczniów wiedzą już sporo i wiedzę tę wykorzystują, szkoląc przyszłych nauczycieli.

- Aby nauka we współczesnej szkole była przyjemna i efektywna, należy stosować takie metody, które sprzyjają uczniom w przyswajaniu wiedzy, wzbudzają naturalną ciekawość poznawczą dziecka i prowokują do eksperymentowania i doświadczania - mówi dziekan Wydziału Pedagogicznego, dr Sławomir Śliwa. To główne założenia neurodydaktyki. Szkoła nie może być miejscem, do którego uczeń przychodzi z przymusu, ani miejscem, w którym się nudzi - dodaje dr Śliwa.

Dydaktycy będą przekonywać studentów - przyszłych nauczycieli - do tego, że trening mózgu jest bardzo istotny na każdym etapie rozwoju, a najnowsze metody, o których mówi neurodydaktyka, pozwalają wykorzystać niezwykły potencjał tkwiący w mózgach uczniów.
- Wiele działań prowadzonych podczas studiów będzie miało charakter praktyczny - mówi Mirosław Hanulewicz, asystent WSZiA. - Chcemy pokazać, jak ważny w procesie zdobywania wiedzy jest wybór metod kształcenia czy dobór odpowiednich narzędzi - dodaje Hanulewicz.

- Na lekcjach, które będą przygotowywane w oparciu o podstawy neurodydaktyki, pojawią się zestawy interaktywne, będą eksperymenty i doświadczenia - opowiada dr Śliwa. Nie zabraknie też ćwiczeń rozwijających kreatywność czy działań mających na celu rozwijanie zainteresowań uczniów - dodaje.

Nową specjalność uczelnia planuje uruchomić na studiach I i II stopnia. Nabór już się rozpoczął, zajęcia mają się rozpocząć z początkiem nowego roku akademickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska