WSZiA zbada, czy nasza młodzież identyfikuje się z...

  WSZiA zbada, czy nasza młodzież identyfikuje się z Opolszczyzną

  fot. Mariusz Jarzombek

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Chcemy wiedzieć, czy młodzi ludzie czują się Opolanami, Polakami czy też może Europejczykami - mówi dr Zenona Nowak, kierująca zespołem badawczym. - Wyniki będą ciekawe, bo żyjemy w tyglu kulturowym - dodaje.
  Justyna Słowiak (z lewej) wyjeżdża z Opola do Warszawy, bo tylko tam może rozwijać swą pasję w Zakładzie Paleobiologii UW, natomiast Sabrina Leś zdecydowała,

  Justyna Słowiak (z lewej) wyjeżdża z Opola do Warszawy, bo tylko tam może rozwijać swą pasję w Zakładzie Paleobiologii UW, natomiast Sabrina Leś zdecydowała, że zostanie w Opolu. ©fot. Mariusz Jarzombek

  Rozmowa

  Rozmowa


  z Jackiem Suskim, dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu

  - Jak przekonać młodych ludzi do tego, że powinni integrować się z regionem, skoro z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba absolwentów szkół wyższych, którzy nie mogą znaleźć pracy?
  - To wynika z czegoś innego. Nasz region jest wyjątkowo, powiedziałbym, "studencki". Osiem uczelni wyższych każdego roku produkuje tylu absolwentów, ilu nie jest w stanie wchłonąć rynek pracy. Owszem znalezienie zajęcia wymaga sporo czasu, ale warto się nagimnastykować, bo jesteśmy jednym z regionów, gdzie najlepiej się zarabia.

  - Naprawdę?
  - Tak. Mamy bodaj szóste miejsce w kraju. Średnia pensja to 3 tysiące zł. Przed nami są takie regiony jak Mazowsze czy Wielkopolska.

  - A jeśli ktoś nie chce pracować w Opolu czy okolicach?
  - To wcale nie musi opuszczać rodziny. Mamy to szczęście, że spokojnie da się dojeżdżać do Wrocławia, Katowic czy Gliwic do pracy. Opole, moim zdaniem, to dobre miejsce do mieszkania.

  - A do założenia własnej firmy?
  - Także, co widać po liczbie wniosków składanych o dofinansowanie działalności. Zwykle jest ich dziesięciokrotnie więcej niż pieniędzy.

  - Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani?
  - Niezmiennie programiści i urzędnicy, ale z praktyką.  W badaniach wzięło udział 700 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Wypełniali ankiety z pytaniami dotyczącymi stopnia związania z miastem rodzinnym, miejsca, w którym w przyszłości chcą mieszkać czy stosunku do innych nacji.

  Wstępne wyniki badań pokazują, że licealistów z Opolszczyzną wiążą albo słabe więzi, albo takie, których do końca nie potrafią określić. Bardzo ważna za to jest rodzina.

  - To pokazuje, jak wielkie pole do popisu mają władze lokalne, szkoły oraz uczelnie wyższe. Ten wynik powinien być sygnałem, że trzeba pracować nad wychowaniem społeczeństwa, które wiedziałoby, kim jest i skąd pochodzi oraz tolerowałoby wszelką inność. To bardzo ważna sprawa, zwłaszcza na Opolszczyźnie, czyli w wielkim kulturowym tyglu - mówi dr Zenona Nowak, dziekan Wydziału Politologii i Socjologii WSZiA.


  Pomysł na przeprowadzenie projektu zrodził się w zeszłym roku, kiedy WSZiA zorganizowała konkurs pod hasłem "Opolszczyzna - mój dom".

  - Odzew był mizerny, a poziom prac, które otrzymaliśmy średni. Jednocześnie urząd marszałkowski zaczynał kampanię "Opolskie - tutaj zostaje", więc idealnie wpisaliśmy się w trend i udało nam się pozyskać grant na badania - mówi dr Nowak.

  Nad projektem pracuje zespół socjologów i politologów: dr Alicja Lisowska, dr Adrianna Paroń, Szymon Rubisz i dr Adam Ustrzycki. Pełny raport znany będzie w połowie grudnia.

  A co sądzą na ten temat sami licealiści?

  Justyna Słowiak, najmłodsza opolska paleobiolożka, przyznaje: - Chcę wyjechać do Warszawy, ale nie dlatego, że nie czuję się Opolanką. Po prostu mam specyficzną pasję, którą mogę kontynuować tylko w Zakładzie Paleobiologii Uniwersytetu Warszawskiego - tłumaczy. - Większość moich znajomych chce zostać, bo im tu dobrze.

  - Powinno się wyjeżdżać. To sposób na zdobywanie doświadczenia. Tyle że młodych trzeba przekonać, że mają do czego wracać. Scementowanie tych więzi z regionem to zadanie uczelni - mówi prof. Jerzy Skubis, rektor PO.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Partnerzy

  Sponsorzy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018