WSZiA znalazła speców od Opolszczyzny

Katarzyna Błońska
- W tej edycji było trudniej. Głównie przez większą ilość pytań zamkniętych. Utknąłem na regionalnej roślinności - przyznał Bartłomiej Zydel, jeden z uczestników konkursu.
- W tej edycji było trudniej. Głównie przez większą ilość pytań zamkniętych. Utknąłem na regionalnej roślinności - przyznał Bartłomiej Zydel, jeden z uczestników konkursu. Katarzyna Błońska
Zakończył się finałowy etap konkursu wiedzy o regionie "Opolskie - tutaj zostaję". Organizowała go Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu.

To już druga edycja, cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu organizowanego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W minionym tygodniu 32 laureatów eliminacyjnego etapu rozwiązywało test sprawdzający ich wiadomości nt. Opolszczyzny. Pytania dotyczyły sportu, polityki, kultury, tradycji, nauki, geografii, biologii i infrastruktury.

Uczniowie musieli wiedzieć m.in., gdzie znajdują się najlepsze gleby, jak nazywa się popularna mączno-jajeczna zupa, gdzie występuje rosiczka okrągłolistna albo, jaki sport uprawia Kaja Pniewska.

- Najtrudniejsze były pytania dotyczące roślinności regionu oraz nazwisk senatorów pochodzących z Opolszczyzny. Nie miałem natomiast trudności z pytaniami geograficznymi czy o lokalny sport - opowiada Zbyszek Wojewódka, uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych, fanatyk opolskiego żużla.

Bartłomiej Zydel, uczeń II liceum w Kędzierzynie-Koźlu w zeszłorocznym konkursie zajmował II miejsce. - W tej edycji było trudniej. Głównie przez większą ilość pytań zamkniętych. Oczywiście utknąłem na regionalnej roślinności. Najszybciej poradziłem sobie z zadaniem polegającym na analizie mocnych i słabych stron województwa - opowiada.

Bartek jest stałym bywalcem konkursów wiedzy i olimpiad przedmiotowych. Ma już za sobą zmagania z historii, geografii, praw człowieka. W tej ostatniej zajął czwarte miejsce, dzięki czemu już jako drugoklasista posiada indeks na studia prawnicze na dowolną uczelnie.

Konkurs miał na celu promocję regionu, zachętę młodzieży do odkrywania uroków rodzinnych stron i poszukiwania możliwości zatrudnienia i rozwoju.

- Konkurs daje też sposobność pokazania Opolszczyzny jako miejsca przyjaznego uczniom i studentom, a jego idea koresponduje z programami przeciwdziałania wyjazdom opolskiej młodzieży poza województwo - mówi Elżbieta Piróg z WSZiA, inicjator i organizator konkursu.

Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród odbędą się 24 czerwca 2012 w ramach Festiwalu Nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska