Wszystkie zboża w 2015 plonowały gorzej. Sprawdź średnią i wyniki zbiorów [grafika]

Redakcja
pixabay.com, AGW
Zbiory zbóż - według przedwynikowych szacunków Glównego Urzędu Statystycznego - są niższe od ubiegłorocznych o 13%, a rzepaku o 19%. Powierzchnia zasianych zbóż i mieszanek w Polsce według szacunków jest o ok. 10% większa niż przed rokiem. Departament Rolnictwa GUS opublikował wstępne szacunki zbiorów ziemiopłodów rolnych.

Wyjątkiem z poprawą plonowania w zestawieniu z rokiem 2014 jest pszenica ozima. Poza tym zbożem wszystkie inne dały mniej z hektara. Z szacunków wynika, że zbiory zbóż ogółem wyniosły w tym sezonie 27,8 mln t, czyli o około 13% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.  Produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 24,5 mln t, (ok. 10% mniej od 2014 r.), zaś zbiory rzepaku i rzepiku to według szacunków ok. 2,7 mln t, czyli o około 19% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

 

Nasiona są drobniejsze, łuszczyny rzepaku były słabo wypełnione, czego sprawcą było przesuszenie gleb. Powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 2% i wyniosła ponad 0,9 mln ha. Jednak zbiory były znacznie niższe od tych sprzed roku, oszacowano je na ok. 2,7 mln t, czyli o około 18,5% mniej.

 

Winny brak opadów

Kiedy rośliny rosły i najbardziej potrzebowały wody, w wielu rejonach Polski brakowało już wilgoci w glebie. "Warunki wegetacji (szczególnie wilgotnościowe) oraz warunki przeprowadzania prac polowych w czerwcu były zróżnicowane w zależności od rejonu kraju. Największe nasilenie przesuszenia wierzchniej warstwy gruntu wystąpiło w środkowej, środkowo-zachodniej i środkowo-północnej części Polski", podają eksperci GUS. Szczególnie taki stan odbił się na roślinach na słabszych glebach. Lipcowe opady (w pierwszej połowie miesiąca) nieznacznie poprawiły ten stan.Trwało już dojrzewanie rzepaku i rzepiku oraz zbóż ozimych i jarych.

Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

Wysokie temperatury i utrzymujący się brak deszczu sprawiły, że wszystkie gatunki zbóż dojrzewały jednocześnie, jednak sucha pogoda umożliwiła sprawny przebieg żniw. "Niedobory opadów najbardziej niekorzystnie wpłynęły na plonowanie zbóż jarych, ziemniaków, buraków cukrowych oraz roślin strączkowych. Brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie uwidocznił się szczególnie w spadku plonów kukurydzy na ziarno", raportuje Departament Rolnictwa GUS. Problem kukurydzy zaczął się już dużo wcześniej. W początkowym okresie jej wegetacji temperatury były stosunkowo niskie, co opóźniało wschody i rozwój roślin. Letnie miesiące nie sprzyjały kukurydzy, która zasychała, nie wykształcały się kolby, przede wszystkim na słabszych glebach.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wszystkie zboża w 2015 plonowały gorzej. Sprawdź średnią i wyniki zbiorów [grafika] - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska