Wszystko o emeryturach

Redakcja
8 stycznia 2009 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. (fot. sxc)
8 stycznia 2009 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. (fot. sxc)
Sebastian Knecht z Wydziału Obsługi Klientów ZUS w Opolu odpowiada na pytania czytelników.

Maria z Nysy: - W tym roku kończę 60 lat i chcę przejść na emeryturą. Słyszałam jednak, że będzie ona liczona i inny sposób niż obecnie. Czy to prawda?

- Tak. Od 1 stycznia 2009 zmieniły się zasady wyliczania świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Uzyskają je osoby po ukończeniu podstawowego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 la, jeśli chodzi o mężczyzn.

W pani przypadku ustalenie wysokości emerytury odbędzie się systemem mieszanym, to znaczy: 80 proc. emerytury będzie wyliczone na dotychczasowych zasadach, a 20 proc. po nowemu.

Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota: zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowany kapitał początkowy.

Karol z Otmuchowa: - Kiedy wygasa prawo do emerytury kapitałowej?

- Prawo wygasa w przypadku śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego, z dniem poprzedzającym dzień, w którym członek OFE ukończy 65. rok życia lub gdy zostaną wyczerpane środki zgromadzone na rachunku OFE.

Mieszkanka Dębskiej Kuźni: - Od 20 la pracuję w szczególnych warunkach. W kwietniu 2009 roku ukończę 55 lat i zamierzam wystąpić z wnioskiem przyznanie mi emerytury pomostowej. Czy muszę rozwiązać umowę o pracę, aby ZUS przyznał mi i wypłacił emeryturę pomostową, bo słyszałam, że nie ma już takiego obowiązku?

- 8 stycznia 2009 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która uchyliła przepis tej ustawy (art. 103 ust. 2a).

Przewidywał on, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Zmiana ta jedynie nie dotyczy ustaw o emeryturach pomostowych. Rozwiązanie stosunku pracy jest bowiem jednym z warunków przyznania tego świadczenia i jego niespełnienie powoduje wydanie przez ZUS decyzji odmownej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska