Wszystko o zasiłkach opiekuńczych (4)

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
W ostatniej części naszego cyklu prezentujemy wysokość zasiłku opiekuńczego oraz informujemy, jakie dokumenty trzeba dostarczyć, by móc skorzystać z tego świadczenia.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 procent podstawy jego wymiaru, czyli najprościej mówiąc - wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy. Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku o ten zasiłek na formularzu ZUS Z-15.
Formularz powinien być złożony przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy.
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko - jest oświadczenie ubezpieczonego w tej sprawie,
- izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej - decyzja właściwego inspektora sanitarnego zarządzającego izolację,
- porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli to zdarzenie uniemożliwia mu sprawowanie opieki - zaświadczenie lekarskie, wystawione na zwykłym blankiecie przez lekarza, stwierdzające okres niemożności sprawowania opieki.
Identyczny dokument potrzebny jest w razie pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w szpitalu.

Dokumentem stanowiącym podstawę wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA przez lekarza upoważnionego do wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Ubezpieczony jest zobowiązany złożyć to zaświadczenie do zakładu pracy lub ZUS-u w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. W razie nie dotrzymania tego terminu, zasiłek opiekuńczy jest obniżany o 25 procent za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Sankcji tej nie stosuje się, jeżeli niedostarczenie zaświadczenia lekarskiego nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
W przypadku niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki orzeczonej za granicą, dokumentem do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. Musi ono być wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem.

Zaświadczenie musi też określać początkową i końcową datę niezdolności do pracy. W odniesieniu do zaświadczeń lekarskich wystawionych w języku urzędowym kraju UE lub Islandii, Norwegii, Lichtensztajnu. oraz Szwajcarii nie wymaga się od ubezpieczonego przetłumaczenia na język polski. W razie potrzeby tłumaczenia zaświadczenia dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku ubiegania się o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym jest potwierdzane oświadczeniem ubezpieczonego. Do wypłaty zasiłku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, płatnik składek powinien złożyć również zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 lub ZUS Z-3a.
Poradnik powstał dzięki pomocy pracowników ZUS w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska