Wybierając kurs dokształcający, warto przeanalizować rynek

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Sprzedawcy, opiekunowie oraz asystenci osób niepełnosprawnych, graficy komputerowi i webmasterzy - dziś na te zawody jest największe zapotrzebowanie.

- Jeśli ktoś myśli nad ukończeniem kursu dokształcającego, warto go zrobić właśnie w tych dziedzinach - radzi Danuta Respekta z Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opolu, które organizuje szkolenia komercyjne, czyli płatne oraz darmowe, dofinansowane przez Unię.

Wśród mieszkańców Opolszczyzny popularnością cieszą się również kursy księgowości, czy kadr i płac. Nie ma już jednak dużego zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny. - Mimo że są chętni, nie organizujemy często tego typu kursów. Bo ich ukończenie nie gwarantuje znalezienia etatu - tłumaczy Danuta Respekta.

O tym, jakie szkolenia oferuje WZDZ, nie decyduje przypadek, a dobrze przygotowana analiza rynku pracy. Firma prowadzi ją sama, ale korzysta też z informacji z zewnątrz. WZDZ należy m.in. do sieci Krajowego Systemu Usług Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego zadaniem jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz wszystkich zrzeszonych w nim organizacji.

Dodatkowo w opracowaniu listy szkoleń pomocne są publikacje przygotowywane przez urzędy pracy. Na przykład raport zawodów nadwyżkowych i deficytowych sporządzany przez WUP w Opolu. Dla instytucji szkoleniowych, takich jak WZDZ, nieodzowną pomocą w analizie rynku jest również internet oraz prasa i telewizja. Przykład?

- Niedawno Polskę obiegły niepokojące informacje o braku spawaczy. Instytucje szkoleniowe od razu zareagowały. Na rynku zaczęło pojawiać się mnóstwo szkoleń z tego zakresu - mówi Danuta Respekta. Dziś deficytu w tej branży już nie ma. Dlatego tak ważne są badania. - Kursy zawodowe organizuje się po to, by pomagały w znalezieniu pracy, a nie po to, by po prostu były - mówi ekspert.

Kto jest zainteresowany szkoleniami w WZDZ? Osoby w każdym wieku i o różnych kwalifikacjach. Ostatnio dużą popularnością cieszą się szkolenia dotowane przez Unię Europejską, bo są za darmo.

- Jednak nie brakuje również chętnych na szkolenia, za które trzeba zapłacić - twierdzi Danuta Respekta. - Nawet osoby bezrobotne gotowe są zainwestować w nie swoje oszczędności. Bo szukają każdej szansy na znalezienie pracy.

Na zakończenie, ekspert z dziedziny szkoleń ma ważną radę dla wszystkich zainteresowanych dokształcaniem: - Teoria zawsze musi iść w parze z praktyką. To gwarantuje solidne przygotowanie, a co za tym idzie, powodzenie na rynku pracy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska