Wybory parlamentarne 2019. Jak i gdzie głosować? Jak będą wyglądać karty do głosowania? Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Wybory 2019 do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00.
Wybory 2019 do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedziele 13 października. W skali całego kraju wybieramy w nich 460 posłów na Sejm oraz 100 senatorów. Lokale wyborcze będą działać w godz. 7.00-21.00. Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego tłumaczy co zrobić, aby móc głosować poza miejscem zamieszkania.

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu - termin

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października 2019 roku.

Prezydent RP Andrzej Duda zarządził je na pierwszy możliwy termin.

To powoduje, że kalendarz wyborczy jest bardzo napięty. Komitety mają czas na rejestrację do poniedziałku, 26 sierpnia. Muszą to zrobić w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie do godz. 16.15.

- Do tej pory zarejestrowano ponad 30 komitetów - informuje Rafał Tkacz.

Potem powołane będą okręgowe komisje wyborcze. To właśnie do nich poszczególne komitety będą zgłaszać listy kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu.

Tutaj termin upływa we wtorek 3 września o północy. Potem rozpocznie się weryfikacja zgłoszeń, a potem druk obwieszczeń wyborczych oraz kart wyborczych.

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu - karty do głosowania

Rafał Tkacz zaznacza, że obecnie nie można jeszcze wskazać, jak dokładnie będą wyglądały karty do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019. Uzasadnia to faktem, że nie wiadomo jeszcze ile komitetów będzie ostatecznie zatwierdzonych.

O ile w przypadku wyborów do Senatu można się spodziewać kartki w formacie A4, o tyle rozmiar karta do głosowania w wyborach do Sejmu uzależniony jest od ostatecznej liczby list oraz kandydatów w danym okręgu. Im będzie ich więcej, tym większy będzie format karty. A jeśli będzie ich bardzo dużo to wtedy będzie musiała to być broszurka - tłumaczy.

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu - jak oddać ważny głos

Co zrobić, aby nasz głos był ważny?

Dyrektor Tkacz wskazuje, że na każdej z kart oddajemy jeden głos, stawiając znak co najmniej dwóch przecinających się linii - najlepiej symbol "X" - w kratce przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć.

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu - głosowanie poza miejscem zamieszkania

Co należy zrobić, aby zagłosować poza miejscem zamieszkania? Tutaj dyrektor opolskiej delegatury KBW wskazuje dwie drogi.

  1. Pierwsza to udać się do urzędu, w którym jesteśmy w rejestrze wyborców i odebrać tam zaświadczenie o prawie do głosowania. Z tym zaświadczeniem możemy głosować w dowolnie wybranym obwodzie, nie musimy tego nikomu zgłaszać. 13 października udajemy się do lokalu wyborczego, przedstawiamy zaświadczenie komisji, która dopisuje nas do listy i oddajemy głos - instruuje.
  2. Jeżeli natomiast nie chcemy udać się do urzędu, w którym jesteśmy zameldowani po zaświadczenie o prawie do głosowania, możemy udać się do urzędu w miejscu, w którym będziemy przebywać w dniu 13 października i tam dopisać się do spisu wyborców. W tym przypadku trzeba zadeklarować w której komisji obwodowej komisji pojawimy się w dniu wyborów parlamentarnych. Potem wystarczy się tam pojawić i zagłosować - wskazuje Rafał Tkacz.

Zaznacza, że w obu tych przypadkach otrzymamy karty właściwe dla okręgu wyborczego, w którym akurat przebywamy. To oznacza, że - przykładowo - mieszkaniec Opola głosujący we Wrocławiu otrzyma kartę do głosowania na kandydatów do Sejmu i Senatu zarejestrowanych w okręgu wrocławskim, nie w opolskim. Osobom głosującym poza granicami kraju będzie wydawana karta z kandydatami z okręgu Warszawa-Śródmieście.

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu - godziny głosowania

Głosowanie w wyborach parlamentarnych 2019 odbywać będzie się w godzinach 7-21.

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu - kiedy wyniki głosowania

Kiedy będą wyniki? Rafał Tkacz ma nadzieję, że już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

- Przy czym w przypadku Sejmu będziemy wtedy mówili o wynikach głosowania w danym okręgu. Wyniki wyborów poznamy dopiero po tym, jak dane z całego kraju spłyną do Państwowej Komisji Wyborczej. Ta ustali, które komitety przekroczyły w skali kraju 5-procentowy próg wyborczy w przypadku partii i komitetów, bądź 8-procentowy próg wyborczy w przypadku komitetów koalicyjnych. Tylko one będą potem brały udział w podziale mandatów sejmowych. Dlatego mam nadzieję, że wieczór w poniedziałek, 14 października, to realny czas, gdy poznamy wyniki wyborów - mówi Rafał Tkacz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska