Wybory 2020 Opolskie. Wóz strażacki za frekwencję dla gminy Skarbimierz. Jakie zainteresowanie wyborami w różnych częściach regionu?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Wóz strażacki za najwyższą frekwencję w II turze wyborów prezydenckich w woj. opolskim otrzymać ma gmina Skarbimierz.
Wóz strażacki za najwyższą frekwencję w II turze wyborów prezydenckich w woj. opolskim otrzymać ma gmina Skarbimierz. Szymon Starnawski /Polska Press
Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich w woj. opolskim wyniosła 59,92 proc. To najlepszy wynik od ćwierćwiecza. Mimo tego pod względem udziału mieszkańców w głosowaniu nasz region wypadł najsłabiej w Polsce. Najniższa frekwencja była w "mniejszościowych" częściach Opolszczyzny.

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 po raz kolejny organizowano akcję "Bitwa o wozy". W jej ramach gmina mająca do 20 tys. mieszkańców, w której zanotowano najwyższą frekwencję w danym regionie, ma zapewniony nowy wóz strażacki wart 800 tys. zł finansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przewidziano po jednym wozie na województwo.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w woj. opolskim taką gminą była Praszka. Frekwencja wyniosła tam 66,51 proc., a wygrał Andrzej Duda, zdobywając blisko 46,9 proc. głosów. W niedzielnej dogrywce Praszka znów była w frekwencyjnym topie, jednak nawet gdyby była najlepsza, to - wedle zasad akcji - wozu nie mogła już wygrać.

Zwycięzcą w akcji "Bitwa o wozy" w drugiej turze wyborów prezydenckich okazała się jednak gmina Skarbimierz. Dwa tygodnie temu to ona przegrała z Praszką, mając frekwencję na poziomie 66,11 proc. Tym razem zainteresowanie wyborami w gminie Skarbimierz było większe, wyniosło bowiem 69,37 proc. I to ona otrzyma nowy wóz strażacki dla jednej z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Dodajmy, że w gminie Skarbimierz wygrał Andrzej Duda, zdobywając blisko 56,6 proc. głosów.

Frekwencyjny rekord na Opolszczyźnie. Choć region najgorszy w kraju

W woj. opolskim zagłosowało prawie 455,5 tys. osób. Uprawnionych do głosowania było blisko 766,5 tys. osób. To przełożyło się na frekwencję na poziomie 59,92 proc. Wynik ten jest o ponad trzy punkty procentowe wyższy, niż ten z głosowania w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

- To rekord w wyborach w XXI wieku. Nie udało się jednak pobić rekordu wszystkich wyborów. Ten nadal dzierżą wybory prezydenckie z 1995 roku, kiedy to frekwencja w woj. opolskim wyniosła 61,3 proc. - wskazuje Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wybory 2020 Opolskie. Rafał Trzaskowski wygrał w większości miast powiatowych regionu.

Wybory 2020 Opolskie. Andrzej Duda lepszy w powiatach. Rafał...

Choć w woj. opolskim ustanowiono rekord, to nasz region po raz kolejny wypadł pod tym względem najsłabiej w kraju. Dość powiedzieć, że był jedynym, w którym nie przekroczono progu 60 proc. frekwencji, choć trzeba zaznaczyć, że niewiele do tego zabrakło.

Frekwencja w Polsce wyniosła 67,82 proc. Najwyższa była w województwie mazowieckim, gdzie wyniosła 71,82 proc.

Najwyższa frekwencja w Opolu, najniższa w Lasowicach Wielkich

Największy odsetek osób poszedł do urn w stolicy województwa. Zagłosowało tu 69,54 proc. uprawnionych. To wynik o około 3,5 punktu procentowego wyższy, niż przed dwoma tygodniami. Przypomnijmy, że opolski ratusz organizował akcję profrekwencyjną przed niedzielną drugą turą deklarując, jeśli ta będzie wyższa, niż w turze pierwszej, to w weekend 18-19 lipca miejskie instytucje kultury oraz sportowe będą dostępne bezpłatnie.

Z kolei najniższą frekwencję w regionie odnotowano w gminie Lasowice Wielkie w powiecie kluczborskim. Tutaj w głosowaniu w drugiej turze udział wzięło 45,58 proc. uprawnionych. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu niechlubne miano gminy z najniższą frekwencją na Opolszczyźnie przypadło Zębowicom, gdzie frekwencja wyniosła 42,48 proc.

Patrząc przez pryzmat powiatów, to najniższą frekwencję zanotowano w częściach województwa uchodzących za "mniejszościowe", czyli gdzie odsetek przedstawicieli mniejszości niemieckiej jest stosunkowo wysoki.
Najsłabiej pod tym względem wypadł powiat krapkowicki - 53,34 proc. Następny jest powiat strzelecki - 54,11 proc., a po nim opolski - 55,94 proc. W powiatach tych wygrywał Rafał Trzaskowski.

Z kolei najwyższą frekwencję po Opolu zanotowano w powiecie namysłowskim - 64,39 proc. Kolejny jest powiat brzeski - 63,34 proc. Frekwencję na poziomie ponad 61 proc. zanotowano w powiatach głubczyckim i nyskim. W każdym z nich wygrywał Andrzej Duda.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska