Wybory do Europarlamentu 2019. Kiedy będą wyniki? Jak głosować? Ilu wybieramy europosłów? Jak Brexit wpływa na głosowanie?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Wybory do Europarlamentu 2019 w Polsce odbędą się 26 maja.
Wybory do Europarlamentu 2019 w Polsce odbędą się 26 maja. pixabay.com
- Trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do wyborów do polskiego parlamentu, w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie ma sztywno przypisanej liczby mandatów dla poszczególnych okręgów - mówi Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

Majowe wybory do Parlamentu Europejskiego miały się odbyć po Brexicie. Ten jednak ma ostatecznie nastąpić już po nich. Tymczasem - jak wskazuje Rafał Tkacz - zarządzenie prezydenta RP o wyborach do PE zakłada, że w kraju wybierać będziemy 52 europosłów.

- To scenariusz zakładający, że Brexit nastąpił. Nieobecność Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej miała dać Polsce jeden dodatkowy mandat. Zastosowano bowiem przelicznik, wedle którego mniejsze kraje uzyskują większą reprezentację. Oprócz tego część miejsc po Wielkiej Brytanii ma pozostać nieobsadzona, pod kątem ewentualnego powiększenia grona państw wchodzących w skład Unii Europejskiej - tłumaczy.

Rafał Tkacz zauważa, ze wobec niepewnego terminu Brexitu przygotowano już projekt ustawy ustalającej który mandat według specjalnego, skomplikowanego przelicznika jest tym najsłabszym.

- Osoba, której przypadnie ten 52. mandat, w razie braku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, nie złoży ślubowania i jej mandat będzie zawieszony - mówi.

Obecnie w okręgu nr 12, skupiającym województwa dolnośląskie i opolskie, jest sześciu europosłów. Czy ten „zawieszony” europoseł może się tutaj trafić?

- To może być osoba z każdego okręgu. Ale trzeba też pamiętać, że w przeciwieństwie do wyborów do polskiego parlamentu, w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie ma sztywno przypisanej liczby mandatów dla poszczególnych okręgów. Może się zdarzyć, że w tym okręgu będzie więcej europosłów, ale może ich też być mniej, niż teraz - stwierdza.

Rafał Tkacz informuje, że w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 odbędą się 26 maja. Rejestracja lista kandydatów kończy się 16 kwietnia. Aby lista została zarejestrowany, komitet musi dostarczyć po 10 tys. podpisów pod listami kandydatów w co najmniej 7 z 13 okręgów, na które w tych wyborach podzielona jest Polska.

W dniu głosowania wyborcy otrzymają jedną kartę w postaci płachty z listami nazwisk kandydatów poszczególnych komitetów. Wyglądem karta ma być zbliżona do tej, jaką otrzymywaliśmy w wyborach samorządowych do sejmiku województwa. Jej rozmiar zależeć będzie od ilości zarejestrowanych komitetów.

Kiedy będą wyniki? To zależy od tempa przeliczania głosów w obwodowych komisjach. Te będą je przekazywać do komisji okręgowych, a one do głównych komisji w poszczególnych okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W przypadku okręgu nr 12 jest to komisja z siedzibą we Wrocławiu. Pierwsze, nieoficjalne wyniki, powinny być znane w poniedziałek do południa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska