Wybory na Opolszczyźnie po podliczeniu ok. 20 procent głosów. KO i PiS idą łeb w łeb, mogą mieć po 4 mandaty w Sejmie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Marcin Ociepa, Tomasz Siemoniak i Paweł Kukiz mogą być niemal pewni mandatów.
Marcin Ociepa, Tomasz Siemoniak i Paweł Kukiz mogą być niemal pewni mandatów.
Paweł Kukiz i Marcin Ociepa z PiS i Tomasz Siemoniak z KO z największym poparciem na Opolszczyźnie. Ich mandaty są już raczej pewne. W poniedziałek 16 października o 9 rano w okręgu policzono ok. 20 procent ważnych głosów.

Jak wynika z podliczonych już ok. 20 procent głosów oddanych w okręgu 21 (województwo opolskie) wygrywa z lekką przewagą Koalicja Obywatelska (30,3 procent), przed PiS (29,8 procent). Ta proporcja może się zmienić po podliczeniu głosów w największych miastach regionu.

Na kolejne komitety oddano – 12,5 procent na Trzecią Drogę, 10,5 procent na Mniejszość Niemiecką, 6,7 procent na Konfederację, i 6,7 procent na Nową Lewicę.

Przy systemie podziału mandatów taki rozkład poparcia może oznaczać po 4 mandaty dla KO i PiS, oraz po jednym dla pozostałych czterech komitetów.

Wyniki wyborów 2023 na Opolszczyźnie

Prawdopodobnie mandat zachowa Ryszard Galla (ok. 3 tys. głosów), który jest zdecydowanym liderem listy Mniejszości Niemieckiej) i ma dwukrotną przewagę nad Rafałem Bartkiem.

Na liście Konfederacji zdecydowanie przoduje Włodzimierz Skalik (2,7 tysiąca). Z kolei na liście Nowej Lewicy najwyższy wynik i dużą przewagę nad pozostałymi kandydatami ma dotychczasowa poseł Marcelina Zawisza.

Z kandydatów Trzeciej Drogi najwyższe poparcie zebrał pierwszy na liście Adam Gomoła (3,5 tys) z ugrupowania Szymona Hołowni. Dwa razy mniej głosów dostał Marcin Oszańca z PSL.

Kukiz i Ociepa z najlepszymi wynikami w PiS

Na liście PiS o godzinie 9 w poniedziałek najwięcej głosów uzyskali Marcin Ociepa i Paweł Kukiz (obaj po ok. 6,7 tysiąca głosów). Trzecia na liście Katarzyna Czochara otrzymała po podliczeniu 20 procent głosów ok. 3,4 tysiąca głosów. Na czwartym miejscu jest Violetta Porowska (nieco ponad 2 tysiące głosów), ale depcze jej po piętach Janusz Kowalski (niecałe 2 tysiące głosów).

Na liście KO najwyższe poparcie uzyskał pierwszy z kolei kandydat czyli Tomasz Siemoniak (6,7 tysiąca). Witold Zembaczyński cieszy się poparciem ok. 4,7 tysiąca głosujących. Do Sejmu wejdą też raczej Tomasz Kostuś (2,5 tys. Głosów) i Danuta Jazłowiecka (2,3 tysiąca).

W wyborach do Senatu z okręgu obejmującego zachodnią Opolszczyznę największe poparcie otrzymał Jerzy Czerwiński z PiS (43,7 procent głosów), przed Tadeuszem Jarmuziewiczem z KO (40,5 proc) oraz Zbigniewem Fabijaniakiem z Konfederacji (16 procent).

We wschodniej części województwa najwięcej głosów zebrał Beniamin Godyla (KO) – 45 procent. Drugi jest Grzegorz Peczkis z PiS – 28 procent.

W Opolu i powiecie opolskim szanse na miejsce w Senacie ma Piotr Woźniak z Nowej Lewicy (Koalicja Obywatelska w ramach porozumienia nie wysuwała tu swojego kandydata), na którego głosowało 47 procent wyborców. Kolejny jest Henryk Lakwa z Mniejszości Niemieckiej (29 procent) a trzeci Marcin Lorenc startujący z listy PiS (23 proc.).

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska