Wybory parlamentarne 2019. Mniejszość niemiecka chce mieć dwóch posłów i dwóch senatorów

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kandydaci przekonywali jak będą realizować wyborcze hasło: „Opolskie! Ma znaczenie”. Zapowiadali nie tylko dbałość o tożsamość, kultywowanie języka i edukację, ale także o drogi w regionie, i ścieżki rowerowe, poziom opieki lekarskiej, wsparcie dla lokalnego biznesu oraz równe traktowanie kobiet i mężczyzn i równą płacę dla obu płci.
Kandydaci przekonywali jak będą realizować wyborcze hasło: „Opolskie! Ma znaczenie”. Zapowiadali nie tylko dbałość o tożsamość, kultywowanie języka i edukację, ale także o drogi w regionie, i ścieżki rowerowe, poziom opieki lekarskiej, wsparcie dla lokalnego biznesu oraz równe traktowanie kobiet i mężczyzn i równą płacę dla obu płci. Krzysztof Ogiolda
- Nasi kandydaci są najlepsi z najlepszych - zapewniano w opolskim hotelu „Weneda”, gdzie odbyła się konwencja Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka.

- Dzięki zaangażowaniu setek ludzi zarejestrowaliśmy nie tylko komitet, ale i wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu – mówił otwierając konwencję lider TSKN Rafał Bartek. - Ktoś może zapytać: Po co wam to? Zacytuję wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II: Szacunek okazywany mniejszościom należy uznać za kamień probierczy zgodnego współżycia społecznego i wskaźnik dojrzałości osiągniętej przez państwo i jego instytucje. A my widzimy, jak to wygląda: Na nowo utrudnia się dostęp do nauki języka niemieckiego, wnioski o ustawianie dwujęzycznych tablic nie są przez lata rozpatrywane, a prawa mniejszości przy powiększeniu miasta łamane.

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

- Musimy pamiętać, że udział w polityce nie może być dla nas celem samym w sobie – dodał Rafał Bartek. - Na pierwszym miejscu stawiamy wartości, w tym chrześcijańskie. Przekonania, zaangażowania miłość do Heimatu. Nie mamy centrali ani w Warszawie ani w Berlinie, tylko w waszych domach. Sojusze i porozumienia – chcę podkreślić – są możliwe, ale merytoryczne, a nie taktyczne i nie za wszelką cenę. Opolskie ma znaczenie, ale i 13 października ma znaczenie. Dla mnie miał je zawsze. O to zadbali moi rodzice. (Rafał Bartek ma tego dnia urodziny – przyp. red.). Zawsze tego dnia odbieram gratulacje. Jestem przekonany, że w tym roku będą podwójne.

Kandydaci przekonywali jak będą realizować wyborcze hasło: „Opolskie! Ma znaczenie”. Zapowiadali nie tylko dbałość o tożsamość, kultywowanie języka i edukację, ale także o drogi w regionie, i ścieżki rowerowe, poziom opieki lekarskiej, wsparcie dla lokalnego biznesu oraz równe traktowanie kobiet i mężczyzn i równą płacę dla obu płci.

Poseł mniejszości i lider listy do Sejmu Ryszard Galla przekonywał. - Ta lista to są najlepsi z najlepszych. Pochodzą z różnych części województwa i głęboko w sercu noszą dobro tej ziemi. Są fachowcami z różnych dziedzin. Jako lider listy czuję się odpowiedzialny. Nie jesteśmy partią. Chcemy zrobić coś dobrego dla mieszkańców regionu. Ale jak się nie zmobilizujemy i nie pójdziemy głosować nikt nie będzie miał dla nas litości. Szanują nas przez naszą siłę i profesjonalizm. Nie inaczej.

Ryszard Galla zapowiedział, że komitet mniejszości liczy na dwa mandaty poselskie i dwa senatorskie.

Jako ostatni wystąpili kandydaci do Senatu Rafał Bartek i Roman Kolek. Ten ostatni zapewniał o gotowości do współpracy z mniejszością. A jako pasjonat biegania wezwał zebranych, by 13 października ruszyli do urn: Na miejsca. Gotowi. Start! - wołał.

O oprawę muzyczną konwencji zadbała orkiestra „Glogovia Brass”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska