Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Wybory parlamentarne 2019. Tomasz Kostuś: Powstanie woj. częstochowskiego kosztem Opolszczyzny to wstęp do likwidacji regionu. Co na to PiS?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Zaktualizowano 
Tomasz Kostuś uważa, że powstanie woj. częstochowskiego kosztem części woj. opolskiego oznaczałoby wstęp do likwidacji Opolszczyzny Piotr Guzik
- Politycy opolskiego PiS do tej pory przekonywali, że nie ma tematu tworzenia województwa częstochowskiego, że to histeria opozycji. Tymczasem czołowi politycy partii rządzącej mówią o tym otwarcie. Jeśli ten plan się ziści, a woj. częstochowskie powstanie kosztem woj. opolskiego, to może to być wstęp do likwidacji naszego regionu – uważa Tomasz Kostuś, poseł KO. Szymon Giżyński, poseł PiS, przekonuje, że nowe województwo nie ma powstać kosztem Opolszczyzny.

- Pani wicewojewoda Violetta Porowska, szefowa PiS w regionie, stwierdziła niedawno, że nasze zaniepokojenie tematem tworzenia woj. częstochowskiego to temat wyciągnięty z tylnej części ciała – przypomina Tomasz Kostuś, kandydujący do Sejmu z 2. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej.

- Tymczasem we wtorek nikt inny, jak marszałek Senatu Stanisław Karczewski, mówił w Częstochowie o konieczności stworzenia nowego województwa ze stolicą w tym mieście. Przy okazji powoływano się na podobne opinie w tej sprawie ze strony Mariusza Błaszczaka, szefa MON, czy Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. Wychodzi więc na to, że opolscy działacze prawicy mamili mieszkańców regionu w tym temacie. I nie jest tak, że opozycja szuka tematu, aby robić larum. To działania rządzących zmuszają nas do reakcji! – podkreśla Tomasz Kostuś.

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Tomasz Kostuś: Chcę jednoznacznej deklaracji

Poseł KO twierdzi, że postanowił bić na alarm, bo nie wyobraża sobie, aby woj. częstochowskie nie powstało kosztem terenów innych województw, w tym woj. opolskiego.

Na kogo głosować?

- Jeśli stracimy powiat oleski, który przed reformą administracyjną z 1998 roku był częścią woj. częstochowskiego, to będzie to oznaczało wstęp do likwidacji woj. opolskiego. Wraz z utratą tego powiatu i zamieszkujących go osób wszelkie wskaźniki ekonomiczne i demograficzne spadną na tyle, że nasz region może zostać rozparcelowany – argumentuje Tomasz Kostuś.
- Dlatego oczekuję jednoznacznej deklaracji ze strony przedstawicieli obozu rządzącego, że podczas tworzenia woj. częstochowskiego integralność terytorialna Opolszczyzny nie będzie naruszona – stwierdza poseł KO.

Szymon Giżyński: Nie ruszymy Olesna

Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa oraz poseł PiS z Częstochowy od lat lobbujący za powstaniem woj. częstochowskiego, zaznacza, że jego utworzenie jest w programie partii rządzącej. – 2,5 roku temu deklarowaliśmy, że weźmiemy się za jego tworzenie w nowej kadencji, ponieważ wtedy z racji aktywności totalnej opozycji nie było atmosfery do rozmów na ten temat – mówi.

Szymon Giżyński przekonuje, że woj. częstochowskie jest potrzebne, ponieważ „Częstochowa jako 13. miasto kraju, ważny ośrodek cywilizacyjny i duchowa stolica Polski, powinna być stolicą województwa”.

Trwa głosowanie...

Czy województwo częstochowskie powinno powstać kosztem części województwa opolskiego?

– Reforma administracyjna sprzed 20 lat była dla Częstochowy i dawnego województwa częstochowskiego krzywdząca. Przyszedł czas, by to zmienić – stwierdza.

Szymon Giżyński przypomina, że przed reformą administracyjną z 1998 roku, Ziemia Oleska była częścią woj. częstochowskiego. – Jednakże jest to istotna część Śląska Opolskiego, a mieszkańcy Olesna i jego śląskich okolic są mocno związani ze swoim regionem. Dlatego zapewniam, że nie będzie tam nawet konsultacji społecznych w temacie włączenia Olesna z jego śląskimi okolicami do planowanego województwa częstochowskiego – mówi.

- Podobnie jest z powiatem lublinieckim w województwie śląskim. W przeszłości on też był częścią woj. częstochowskiego i dobrze na tym wychodził. Jednak tamtejsi politycy deklarują, że mieszkańcom powiatu lublinieckiego dobrze jest w woj. śląskim i my tę wolę szanujemy – podkreśla.

Z których powiatów miałoby więc być utworzone woj. częstochowskie? Na to Szymon Giżyński nie odpowiada.

To budziłoby niepotrzebne emocje w innych regionach. Kampania wyborcza to nie jest czas na rozmowy w tej sprawie. Te potrzebują spokoju i cierpliwości – przekonuje.

„PiS tworzy regiony tam, gdzie przegrywa”

Te tłumaczenia nie przekonują Tomasza Kostusia. – Uważam, że deklaracja o integralności Opolszczyzny powinna paść ze strony premiera Mateusza Morawieckiego albo i Jarosława Kaczyńskiego. W przeciwnym razie w regionie nie będziemy mogli spać spokojnie – twierdzi.

Tomasz Kostuś przekonuje, że powstanie woj. częstochowskiego to część szerszego planu PiS. – Partia rządząca chce tworzyć nowe województwa tam, gdzie przegrywa wybory. Województwa zachodniopomorskie i pomorskie to bastiony opozycji. Dlatego PiS chce stworzyć woj. środkowopomorskie, na terenie którego byłyby Koszalin i Słupsk, w okolicach których prawica ma nieco większe poparcie. Podobnie jest z wykrojeniem Warszawy z woj. mazowieckiego – wylicza.

- Osobiście jestem przeciwnikiem tych zmian. Choćby dlatego, że wywracałyby do góry kwestię pieniędzy unijnych. Nowe regiony miałyby własne pule pieniędzy. I Opolszczyzna by na tym straciła – stwierdza Tomasz Kostuś.

Dowiedz się więcej

polecane: Kolejne niedziele bez handlu. Od stycznia zaostrzenie przepisów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
18 września, 20:17, Gość:

POpolskie to pomyłka historii.Brzeg,Nysa i Namysłów do Dolnośląskiego.W Brzegu 99% ogląda Fakty z Wrocławia.

18 września, 22:47, Jochan und familie:

Ja i wielu innych ogląda N-TV z Berlina, więc przyłączcie nas conajmniej do Drezna.

18 września, 23:52, Gość:

Lepiej do Auschwitz

Może należałoby zapytać mieszkańców powiatu Oleskiego, czy chcą być w województwie częstochowskim, bo już raz byli i wystarczy. W opolskim nam lepiej i nie chcemy zmian. PiS niech sobie sponsoruje Częstochowę, ale nie kosztem mieszkańców powiatu wołowskiego, bo ta zmiana nic dobrego dla nas nie oznacza.

G
Gość

Szkoda, że to nieprawda, ale wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla chce przyłączenia do woj. śląskiego. Widzimy jak zmienił się Racibórz po takiej operacji. Ten potencjał, koleje śląskie łączące nas z tą autentyczną metropolią, mam nadzieję, że to się kiedyś uda. A opolskie? Co nas ten sztuczny twór obchodzi?

M
Michał

Pan Kostuś z uporem maniaka reklamuje się na tym idiotyzmie, który sam wymyślił. Żeby nawet milion osób zapewniło go że to zwykła bujda wyborcza to i tak będzie dalej to powtarzał, bo żadnego programu wyborczego nie ma i żeruje ma nieświadomości prostych nieoczytanych ludzi.

b
bobo
18 września, 16:46, Gość:

Nysa i Brzeg do Dolnego Śląska

18 września, 20:00, Gość:

tak

18 września, 19:13, rew:

nie

tak

b
bobo

BRZEG sie odlaczy z najwieksza przyjemnoscia od opolskiego. Za tym tworem tesknic beda jedynie: miasto Opole, mniejszosc niemiecka, biurokraci, ktorzy utraca swoje stolki (w tym pan Kostus).

G
Gość

Kluczbork do Wrocławia !a reszta niech się goni!

T
Tomet

Kostus nie głosuje na ciebie.

G
Gość
19 września, 7:24, realista_opolski:

Czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę ile kosztuje utworzenie nowego województwa? Policzył to ktoś? No i oczywiście ile kosztuje jego utrzymanie? Cała armia nowych urzędników, adaptacja lub budowa nowych budynków, koszty logistyczne, sprzęt i tysiące innych rzeczy! I po co to wszystko? Dla stołków, dla Opatów z Jasnej Góry, dla głosów wyborców! Do tego chaos administracyjny w trzech województwach, śląskim, łódzkim i opolskim! To też kosztuje i to nie mało! Do tego nowe wybory ... itd. Dlaczego o tym nikt nie mówi! I jeszcze jedno, Drodzy Brzezianie, nie polepszy Wam się ani na jotę po ew. przyłączeniu do woj dolnośląskiego. Dlaczego? Otóż dlatego, że wówczas zlikwidowane będzie woj. opolskie i to Opole będzie "stać" w kolejce po pieniądze. Po drugie jesteście w takiej samej kiepskiej lokalizacji jak Opole, pomiędzy aglomeracją Wrocławia i Katowic i dalej to one będą wysysać najlepsze inwestycje!

19 września, 8:52, Gość:

Opolskie zawsze było belka w oku rządzących, jedyne województwo którw potrafiła w 99% wykorzystać fundusze europejskie i ....jedyne w którym PIS zawsze przegrywał. Więc trzeba je zlikwidować, to łakomy kąsek i dla Wroclawia i Katowic a teraz jeszcze do koleji dołożyli Częstochowę.

Przypominam że ostatnie wybory parlamentarne w opolskim wygrał PIS. Najbliższe również wygra

G
Gość
19 września, 7:24, realista_opolski:

Czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę ile kosztuje utworzenie nowego województwa? Policzył to ktoś? No i oczywiście ile kosztuje jego utrzymanie? Cała armia nowych urzędników, adaptacja lub budowa nowych budynków, koszty logistyczne, sprzęt i tysiące innych rzeczy! I po co to wszystko? Dla stołków, dla Opatów z Jasnej Góry, dla głosów wyborców! Do tego chaos administracyjny w trzech województwach, śląskim, łódzkim i opolskim! To też kosztuje i to nie mało! Do tego nowe wybory ... itd. Dlaczego o tym nikt nie mówi! I jeszcze jedno, Drodzy Brzezianie, nie polepszy Wam się ani na jotę po ew. przyłączeniu do woj dolnośląskiego. Dlaczego? Otóż dlatego, że wówczas zlikwidowane będzie woj. opolskie i to Opole będzie "stać" w kolejce po pieniądze. Po drugie jesteście w takiej samej kiepskiej lokalizacji jak Opole, pomiędzy aglomeracją Wrocławia i Katowic i dalej to one będą wysysać najlepsze inwestycje!

Opolskie zawsze było belka w oku rządzących, jedyne województwo którw potrafiła w 99% wykorzystać fundusze europejskie i ....jedyne w którym PIS zawsze przegrywał. Więc trzeba je zlikwidować, to łakomy kąsek i dla Wroclawia i Katowic a teraz jeszcze do koleji dołożyli Częstochowę.

r
rew

PiS zrobi wszystko, żeby wygrać wybory lokalne. Koszty nie grają roli, dobry podział kraju czy zły też nie gra roli. Szkoda, że naiwni wyborcy tego nie widzą.

G
Gość
18 września, 20:25, Toied:

Nie głosujcie na tego kostusia nic nie ma do powiedzenia a kredyt do spłacenia wielki.

Hau hau (czy ktoś jeszcze pamięta o tej arogancji?) powinien zniknąć z polityki.

G
Gość

Kadłubkowe Opolskie powstało tylko po to, by zadowolić mniejszość niemiecką.

r
realista_opolski

Czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę ile kosztuje utworzenie nowego województwa? Policzył to ktoś? No i oczywiście ile kosztuje jego utrzymanie? Cała armia nowych urzędników, adaptacja lub budowa nowych budynków, koszty logistyczne, sprzęt i tysiące innych rzeczy! I po co to wszystko? Dla stołków, dla Opatów z Jasnej Góry, dla głosów wyborców! Do tego chaos administracyjny w trzech województwach, śląskim, łódzkim i opolskim! To też kosztuje i to nie mało! Do tego nowe wybory ... itd. Dlaczego o tym nikt nie mówi! I jeszcze jedno, Drodzy Brzezianie, nie polepszy Wam się ani na jotę po ew. przyłączeniu do woj dolnośląskiego. Dlaczego? Otóż dlatego, że wówczas zlikwidowane będzie woj. opolskie i to Opole będzie "stać" w kolejce po pieniądze. Po drugie jesteście w takiej samej kiepskiej lokalizacji jak Opole, pomiędzy aglomeracją Wrocławia i Katowic i dalej to one będą wysysać najlepsze inwestycje!

G
Gość

A słuchacie Kostusia i PO czy tam jakiegoś stworu KO czy KO PO.Oni bzdury ludziom opowiadają i obiecują cuda po wygranej A potem płacz i zgrzytanie zębami obywatelom Polski pozostanie.Im uwierzyć?Nigdy!!!!

G
Gość

A PO nic nie mówiło i po wyborach podnieśli wiek emerytalny kobietom kazali pracować 7 lat dłużej

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3