Wybory parlamentarne 2019. Tomasz Kostuś: Powstanie woj. częstochowskiego kosztem Opolszczyzny to wstęp do likwidacji regionu. Co na to PiS?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Tomasz Kostuś uważa, że powstanie woj. częstochowskiego kosztem części woj. opolskiego oznaczałoby wstęp do likwidacji Opolszczyzny
Tomasz Kostuś uważa, że powstanie woj. częstochowskiego kosztem części woj. opolskiego oznaczałoby wstęp do likwidacji Opolszczyzny Piotr Guzik
- Politycy opolskiego PiS do tej pory przekonywali, że nie ma tematu tworzenia województwa częstochowskiego, że to histeria opozycji. Tymczasem czołowi politycy partii rządzącej mówią o tym otwarcie. Jeśli ten plan się ziści, a woj. częstochowskie powstanie kosztem woj. opolskiego, to może to być wstęp do likwidacji naszego regionu – uważa Tomasz Kostuś, poseł KO. Szymon Giżyński, poseł PiS, przekonuje, że nowe województwo nie ma powstać kosztem Opolszczyzny.

- Pani wicewojewoda Violetta Porowska, szefowa PiS w regionie, stwierdziła niedawno, że nasze zaniepokojenie tematem tworzenia woj. częstochowskiego to temat wyciągnięty z tylnej części ciała – przypomina Tomasz Kostuś, kandydujący do Sejmu z 2. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej.

- Tymczasem we wtorek nikt inny, jak marszałek Senatu Stanisław Karczewski, mówił w Częstochowie o konieczności stworzenia nowego województwa ze stolicą w tym mieście. Przy okazji powoływano się na podobne opinie w tej sprawie ze strony Mariusza Błaszczaka, szefa MON, czy Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. Wychodzi więc na to, że opolscy działacze prawicy mamili mieszkańców regionu w tym temacie. I nie jest tak, że opozycja szuka tematu, aby robić larum. To działania rządzących zmuszają nas do reakcji! – podkreśla Tomasz Kostuś.

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Tomasz Kostuś: Chcę jednoznacznej deklaracji

Poseł KO twierdzi, że postanowił bić na alarm, bo nie wyobraża sobie, aby woj. częstochowskie nie powstało kosztem terenów innych województw, w tym woj. opolskiego.

Na kogo głosować?

- Jeśli stracimy powiat oleski, który przed reformą administracyjną z 1998 roku był częścią woj. częstochowskiego, to będzie to oznaczało wstęp do likwidacji woj. opolskiego. Wraz z utratą tego powiatu i zamieszkujących go osób wszelkie wskaźniki ekonomiczne i demograficzne spadną na tyle, że nasz region może zostać rozparcelowany – argumentuje Tomasz Kostuś.
- Dlatego oczekuję jednoznacznej deklaracji ze strony przedstawicieli obozu rządzącego, że podczas tworzenia woj. częstochowskiego integralność terytorialna Opolszczyzny nie będzie naruszona – stwierdza poseł KO.

Szymon Giżyński: Nie ruszymy Olesna

Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa oraz poseł PiS z Częstochowy od lat lobbujący za powstaniem woj. częstochowskiego, zaznacza, że jego utworzenie jest w programie partii rządzącej. – 2,5 roku temu deklarowaliśmy, że weźmiemy się za jego tworzenie w nowej kadencji, ponieważ wtedy z racji aktywności totalnej opozycji nie było atmosfery do rozmów na ten temat – mówi.

Szymon Giżyński przekonuje, że woj. częstochowskie jest potrzebne, ponieważ „Częstochowa jako 13. miasto kraju, ważny ośrodek cywilizacyjny i duchowa stolica Polski, powinna być stolicą województwa”.

Trwa głosowanie...

Czy województwo częstochowskie powinno powstać kosztem części województwa opolskiego?

– Reforma administracyjna sprzed 20 lat była dla Częstochowy i dawnego województwa częstochowskiego krzywdząca. Przyszedł czas, by to zmienić – stwierdza.

Szymon Giżyński przypomina, że przed reformą administracyjną z 1998 roku, Ziemia Oleska była częścią woj. częstochowskiego. – Jednakże jest to istotna część Śląska Opolskiego, a mieszkańcy Olesna i jego śląskich okolic są mocno związani ze swoim regionem. Dlatego zapewniam, że nie będzie tam nawet konsultacji społecznych w temacie włączenia Olesna z jego śląskimi okolicami do planowanego województwa częstochowskiego – mówi.

- Podobnie jest z powiatem lublinieckim w województwie śląskim. W przeszłości on też był częścią woj. częstochowskiego i dobrze na tym wychodził. Jednak tamtejsi politycy deklarują, że mieszkańcom powiatu lublinieckiego dobrze jest w woj. śląskim i my tę wolę szanujemy – podkreśla.

Z których powiatów miałoby więc być utworzone woj. częstochowskie? Na to Szymon Giżyński nie odpowiada.

To budziłoby niepotrzebne emocje w innych regionach. Kampania wyborcza to nie jest czas na rozmowy w tej sprawie. Te potrzebują spokoju i cierpliwości – przekonuje.

„PiS tworzy regiony tam, gdzie przegrywa”

Te tłumaczenia nie przekonują Tomasza Kostusia. – Uważam, że deklaracja o integralności Opolszczyzny powinna paść ze strony premiera Mateusza Morawieckiego albo i Jarosława Kaczyńskiego. W przeciwnym razie w regionie nie będziemy mogli spać spokojnie – twierdzi.

Tomasz Kostuś przekonuje, że powstanie woj. częstochowskiego to część szerszego planu PiS. – Partia rządząca chce tworzyć nowe województwa tam, gdzie przegrywa wybory. Województwa zachodniopomorskie i pomorskie to bastiony opozycji. Dlatego PiS chce stworzyć woj. środkowopomorskie, na terenie którego byłyby Koszalin i Słupsk, w okolicach których prawica ma nieco większe poparcie. Podobnie jest z wykrojeniem Warszawy z woj. mazowieckiego – wylicza.

- Osobiście jestem przeciwnikiem tych zmian. Choćby dlatego, że wywracałyby do góry kwestię pieniędzy unijnych. Nowe regiony miałyby własne pule pieniędzy. I Opolszczyzna by na tym straciła – stwierdza Tomasz Kostuś.

Dowiedz się więcej

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska