Wybory parlamentarne 2019. Ważne instytucje w każdym powiecie? Marcin Ociepa chce wzmocnienia pozycji Opolszczyzny w kraju

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
- Opolszczyzna będzie silna tylko wtedy, jeśli w regionie będą znajdowały się ważne dla kraju instytucje - mówi Marcin Ociepa.
- Opolszczyzna będzie silna tylko wtedy, jeśli w regionie będą znajdowały się ważne dla kraju instytucje - mówi Marcin Ociepa. Miłosz Bogdanowicz
Marcin Ociepa, pochodzący z Opola wiceminister przedsiębiorczości i technologii, a także kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, przedstawił w niedzielę Pakiet na Rzecz Silnej Opolszczyzny. Głównym jego założeniem jest tworzenie nowych lub odtwarzanie niegdyś obecnych w regionie instytucji. - Mam pomysły dla każdego powiatu - podkreśla Ociepa.

- Dla mnie jest to najważniejsza konferencja tej kampanii. Chcę przedstawić pakiet, który będzie świadectwem odpowiedzialności za nasz region i wskazówką na kolejne 4 lata dotyczącą tego, co należy robić, by realnie wzmacniać potencjał naszego województwa - mówi Marcin Ociepa.

Wiceminister dodał, że "negatywne emocje, które często towarzyszą kampanii wyborczej, nie przyczynią się do utrzymania samodzielności województwa opolskiego". - To będzie możliwe tylko dzięki merytorycznej dyskusji i konkretnym działaniom. Silna Opolszczyzna to silne powiaty, a każdy z nich zasługuje na wsparcie. Dlatego będę dążył do tego, by tworzyć, odtwarzać lub ściągać nowe instytucje na Opolszczyznę - słyszymy.

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

I tak w samym Opolu miałaby powstać zapowiadana już wcześniej Krajowa Szkoła Administracji Samorządowej, Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Obwodnica Południowa.

Olesno miałoby zyskać Centrum Kultury i Szkolenia Ochotniczych Straży Pożarnych, Strzelce Opolskie mieszkania pracownicze oraz oczyszczalnię ścieków dla terenów przemysłowych, Krapkowice Muzeum Rzeki Odry, Kluczbork stację pomiarową Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Kędzierzyn-Koźle oddział Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Namysłów punkty obsługi klienta Tauronu i PGNiG, Brzeg filię którejś z opolskich uczelni wyższych (UO lub mającego powstać KSAS-u). W Nysie powstałaby hala przemysłowa strefy ekonomicznej, w Głubczycach nowe towarowe przejście graniczne, a w Prudniku Centrum Myśli bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Dowiedz się więcej

- Wiele z tych jednostek, jak choćby oddział RZGW, Centrum Kardynała Wyszyńskiego czy brygadę WOT, chciałoby mieć u siebie niejedno województwo. Zadanie nie będzie więc łatwe, ale pamiętajmy, że proces likwidacji regionu rozpoczyna się od likwidacji instytucji. To miało miejsce za rządów Platformy Obywatelskiej. My się na to nie godzimy, stąd właśnie te pomysły - podsumowuje wiceminister Ociepa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska