Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować w lokalu wyborczym, jak korespondencyjnie? Jakie będą środki ostrożności? Kiedy poznamy wyniki?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca.
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Piotr Guzik
28 czerwca, w dniu wyborów prezydenckich 2020, członkowie komisji wyborczych będą siedzieć w większej odległości od siebie. Wyznaczone będą też limity osób, które mogą w jednym czasie przebywać w danym lokalu wyborczym. Nie brakowało osób chętnych do pracy w komisjach, za to zainteresowanie wyborami korespondencyjnymi w regionie okazało się znikome. Zobacz, jak oddać ważny głos i gdzie się zgłosić, jeśli chcesz głosować poza miejscem zamieszkania bądź zameldowania.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21.

Na terenie województwa opolskiego powołanych będzie komplet 871 obwodowych komisji wyborczych. Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, wskazuje, że do pracy w komisjach zgłosiło się około 6400 osób.

- Wszystkie mają skład co najmniej minimalny. To sytuacja zgoła odmienna od wyborów, które były planowane na 10 maja - przyznaje.

Wybory prezydenckie 2020. Jakie środki ostrożności w lokalach wyborczych?

Rafał Tkacz zapowiada, że członkowie obwodowych komisji wyborczych będą wyposażeni w specjalne środki ochronne zapewnione przez ministerstwo zdrowia:

  • maseczki,
  • przyłbice,
  • rękawiczki
  • płyny dezynfekcyjne

Będą też siedzieć w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie.

- W lokalach wyborczych zapewniony będzie też płyn dezynfekcyjny dla osób przychodzących głosować. Zalecane jest przy tym, aby do głosowania oprócz dowodu osobistego zabrać też własny długopis, pomimo tego, w lokalach będą też regularnie dezynfekowane ogólnodostępne długopisy. Jednorazowe długopisy nie będą bowiem zapewnione - zaznacza Rafał Tkacz.

W lokalach wyborczych obowiązywać będą też limity osób, które w jednym czasie mogą przebywać wewnątrz. - Wedle rozporządzenia, na jedną osobę przypadają cztery metry kwadratowe powierzchni. Dlatego limity będą zależne od wymiarów samego lokalu. W sytuacji, gdyby pojawiło się więcej głosujących, będą musieli poczekać na zewnątrz, zachowując odpowiednie odstępy - wskazuje dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować korespondencyjnie?

W poniedziałek (16 czerwca) upłynął termin zgłaszania się do głosowania w formie korespondencyjnej. W województwie opolskim zainteresowanie było znikome. Z informacji opolskiej delegatury KBW wynikało, że na około 800 tysięcy osób uprawnionych do głosownia z takiej możliwości postanowiło skorzystać około 4 tysięcy osób, w tym około 600 mieszkańców Opola.

- Do 23 czerwca osoby chcące głosować korespondencyjnie mają otrzymać pakiety z kartami do głosowania. Następnie do 26 czerwca mają czas na to, aby taki głos wysłać na terenie swojej gminy - mówi Rafał Tkacz.

Takie pakiety trafią potem do komisji wyborczych. W dniu głosowania będą otwierane i wrzucane do urn przez osoby wyposażone w środki ochronne. Z tego względu sama procedura liczenia głosów i ogłoszenia wyników może się nieco wydłużyć. Mimo tego wiele wskazuje na to, że wstępne wyniki wyborów prezydenckich 2020 będą znane w poniedziałek 29 czerwca o poranku.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować, gdy trafimy na kwarantannę

Pojawia się jednak pytanie co z osobami, które nie zgłosiły woli głosowania korespondencyjnego, a które w międzyczasie trafią na kwarantannę z racji podejrzenia zakażeniem koronawirusem bądź styczności z osobą, u której go stwierdzono. Okazuje się, że i takie osoby mogą wziąć udział w głosowaniu.

- W tym przypadku obowiązują dwa terminy. Do 23 czerwca do głosowania korespondencyjnego do właściwych urzędów gmin mogą się zgłosić osoby, które od teraz aż do wtedy będą objęte kwarantanną. Zaś do 26 czerwca zgłaszać mogą się osoby, wobec których zastosowany będzie taki środek zapobiegawczy po pierwszym z przytoczonych terminów - wskazuje Rafał Tkacz.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania bądź zameldowania?

Osoby, które są zameldowane poza miejscem swojego zamieszkania, do 23 czerwca mają czas na to, aby udać się do urzędu gminy i zwrócić się o dopisanie do spisu wyborców tej obwodowej komisji, która obejmuje ich adres zamieszkania.

- Natomiast osoby, które w dniu wyborów będą poza miejscem, w którym zazwyczaj głosują, na przykład z racji wyjazdu na urlop, mają czas do 26 czerwca, aby zgłosić się do swojego urzędu gminy o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim dokumentem udajemy się w dniu wyborów do dowolnego lokalu wyborczego w kraju bądź za granicą i na tej podstawie otrzymujemy kartę do głosowania - mówi Rafał Tkacz.

Wybory prezydenckie 2020. Jak będzie wyglądać karta do głosowania i oddać ważny głos?

Karty do głosowania będą miały format A4. Wydrukowanych będzie na nich 11 nazwisk kandydatów na prezydenta RP.

- Aby nasz głos był ważny, spośród nich wybieramy jednego kandydata poprzez postawienie w kratce przy jego nazwisku znaku "X", czyli co najmniej dwóch przecinających się linii - instruuje Rafał Tkacz.

Jeśli żaden z kandydatów w wyborach w dniu 28 czerwca nie zdobędzie więcej, jak 50 proc. głosów, dwa tygodnie później, w dniu 12 lipca, odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich 2020. Weźmie w niej dwóch kandydatów z najwyższym poparciem po pierwszej turze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska