Wybory Prezydenckie 2020. Komisje wyborcze w maskach i w przyłbicach? Co zrobić by w lokalu było bezpiecznie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Głosujący w lokalach powinni mieć na twarzy maseczki. W naszym regionie, gdzie zachorowań wciąż jest dużo, będzie to szczególnie ważne.
Głosujący w lokalach powinni mieć na twarzy maseczki. W naszym regionie, gdzie zachorowań wciąż jest dużo, będzie to szczególnie ważne. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Roman Kolek, wicemarszałek województwa uczestniczył w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Było one konsultacją przed wydaniem rozporządzenia ministra zdrowia nt. warunków bezpieczeństwa w lokalach wyborczych 28 czerwca.

- Proponowano różne warianty zapewnienia bezpieczeństwa członkom komisji wyborczych – mówi Roman Kolek. - Brano pod uwagę możliwość, że komisje będą pracować za zasłonami z pleksi, ale bez przyłbic. Zastanawiano się też nad wysokością przesłon oddzielających komisje od głosujących. Zaproponowałem, by każdy z członków komisji miał na sobie zarówno przyłbicę, jak i maseczkę FFP1. Sama przesłona z pleksi nie wystarczy choćby dlatego, że przecież członkowie komisji nie siedzą cały czas w jednym miejscu. Przyłbice i maseczki ma zapewnić strona rządowa. Przesłony dostarczy gmina, rząd za nie zapłaci.

Strona samorządowa opowiedziała się za obowiązkową dezynfekcją rąk. Zarówno przez osoby wchodzące do lokalu, jak i z niego wychodzące. W lokalach zostaną umieszczone dozowniki. O obowiązku dezynfekcji będą przypominać specjalne spoty przed wyborami.

- Rozporządzenie określi, ile osób jednocześnie będzie mogło przebywać w lokalu w zależności od jego powierzchni – dodaje Roman Kolek. - Raczej nie będzie ich wiele, bo przecież na stałe będą w nim co najmniej trzej członkowie komisji. Trzeba się liczyć z bardzo długimi kolejkami przed siedzibami komisji wyborczych. Zwłaszcza w mniejszych środowiskach po mszach niedzielnych. Stojący w kolejkach wyborcy powinni zachować dystans społeczny, czyli 2 metry odległości. Trzeba się liczyć z tym, że nie oddamy głosu szybko. Głosujący w lokalach powinni mieć na twarzy maseczki. W naszym regionie, gdzie zachorowań wciąż jest dużo, będzie to szczególnie ważne. Chodzi o to, by wybory nie spowodowały jakiejś katastrofy. Co do tego uczestnicy konsultacji byli zgodni.

- Rozmawialiśmy także o częstotliwości dezynfekowania lokali w czasie dnia wyborczego – podsumowuje wicemarszałek. - Nie było mowy o długopisach. Najbezpieczniej będzie przynieść je po prostu ze sobą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska