Wybory prezydenckie 2020. W Nysie ktoś wydał komisjom niewłaściwe pieczęcie. Błąd szybko naprawiono

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
29 obwodowych komisji wyborczych w gminie Nysa (na 35 komisji) dostało z urzędu gminy niewłaściwe pieczęcie. Zamiast pieczątek komisji wyborczych były to pieczęcie komisji referendalnych. Część kart z takimi pieczęciami trafiła do głosujących.

Błąd udało się szybko naprawić i na kartach do głosowania przybito właściwe pieczęcie - mówi Agnieszka Mikulska, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. - To jest traktowane jako dopisek na karcie i nie ma wpływu na ważność karty do głosowania.

Pieczęcie komisji wyborczych i referendalnych są przechowywane w urzędzie gminy. Przed godziną 6 rano, gdy przedstawiciele obwodowych komisji wyborczych przychodzili do urzędu po karty do głosowania i pieczęcie, ktoś omyłkowo wydał im niewłaściwe pieczątki.

W 29 komisjach zaczęto nimi opieczętowywać karty do głosowania, zanim się zorientowano w pomyłce. Szybko do komisji dostarczono właściwe pieczątki, które zostały przystawione na kartach.

Niektóre miały jednak trzy pieczątki, zamiast dwóch.

Zgodnie z art. 41 ordynacji wyborczej, dopiski i inne znaki poczynione na karcie do głosowania, nie mają wpływu na ważność oddanego głosu. Nieważna jest natomiast karta bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej, albo z pieczątką innej komisji.

Jak informuje Agnieszka Mikulska, w całym województwie opolskim zanotowano w II turze wyborów 25 nieważnych kart do głosowania. Część nie miała pieczątki obwodowej komisji wyborczej. Część została wrzucona do urny w niewłaściwej komisji, przez osoby, które wybrały głosowanie korespondencyjne.

Informacje o trzeciej pieczęci w Nysie sami głosujący przekazali do sztabów wyborczych obu kandydatów.

- Będę o tym rozmawiał z urzędnikami wyborczymi - zapowiada Daniel Palimąka ze sztabu Rafała Trzaskowskiego.

- Kontaktowaliśmy się w niedzielę z komisarzem wyborczym w Nysie. To jest traktowane jako nieistotny dopisek na karcie do głosowania - mówi Wojciech Grubiak ze sztabu Andrzeja Dudy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska