Wybory samorządowe 2018. Cztery komitety zarzucają Radiu Opole nierówne traktowanie

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Przedstawiciele komitetów Arkadiusza Wiśniewskiego, Koalicji Obywatelskiej, Kukiz'15 i SLD Lewica Razem przed przekazaniem listu otwartego do władz Radia Opole.
Przedstawiciele komitetów Arkadiusza Wiśniewskiego, Koalicji Obywatelskiej, Kukiz'15 i SLD Lewica Razem przed przekazaniem listu otwartego do władz Radia Opole. Piotr Guzik
Przedstawiciele komitetów Arkadiusza Wiśniewskiego, Koalicji Obywatelskiej, Kukiz'15 oraz SLD zaprezentowali list otwarty do władz Radia Opole. Zarzucają rozgłośni nierówne traktowanie i promowanie wicewojewody Violetty Porowskiej, kandydatki PiS na prezydenta Opola.

Tym, co miało przelać czarę goryczy, była indywidualna rozmowa przeprowadzona z Violettą Porowską w programie "Poglądy i osądy" w środę (19 września), kiedy to na antenie rozgłośni opowiadała o kandydatach PiS do rady miasta.

- Niestety, żaden z innych komitetów nie miał takiej możliwości. Zależy nam na tym, aby wszystkie komitety miały równy dostęp do mediów publicznych - mówił Piotr Mielec z komitetu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.

Oprócz niego na konferencji przed siedzibą Radia Opole pojawili się też przedstawiciele komitetów, które podpisały się pod listem otwartym do władz rozgłośni o równe traktowanie. Byli to ludzie komitetów Koalicji Obywatelskiej (w Opolu w jej skład wchodzą Platforma, Nowoczesna, PSL i Unia Pracy), Kukiz'15 oraz SLD Lewica Razem.

Zbigniew Kubalańca z PO zwracał uwagę na to, iż w okresie kampanii, w dniach od 19 sierpnia do 19 września kandydatka PiS na prezydenta Opola występowała w audycjach "W cztery oczy", "Poglądy i osądy" oraz "Loża Radiowa" sześciokrotnie. - Natomiast pozostali kandydaci na prezydenta Opola byli po jednym razie, zaś pani Apolonia Klepacz z SLD ani razu - wyliczał.

Autorzy listu otwartego dociekają, skąd ta dysproporcja oraz pytają, dlaczego Violetta Porowska jest najczęstszym gościem rozmów w rozgłośni.

Na konferencji Jacek Kasprzyk z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego apelował o pluralizm w mediach publicznych, zaś Przemysław Pospieszyński z PO wskazał, iż Radio Opole na żywo transmitowało konwencję wyborczą PiS w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, podczas gdy odbywająca się dzień później konwencja PSL nie była relacjonowana "równie rzetelnie i gorliwie".

- Przy czym należy zaznaczyć, że nasz list nie jest w żadnym razie atakiem na dziennikarzy Radia Opole. Mamy jednak zastrzeżenia do decyzji podejmowanych na poziomie kierowniczym - mówił Wojciech Jagiełło z Kukiz'15.

Piotr Moc, prezes Radia Opole, w oświadczeniu wysłanym do redakcji “NTO” podkreśla, że dzień przed Porowską kandydatów do sejmiku prezentował Rafał Bartek, lider TSKN, wczoraj robili to Andrzej Buła z PO i Katarzyna Czochara z PiS, a na piątek zaplanowane są rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Piotrem Woźniakiem z SLD.

W dalszej części pisma Piotr Moc zwraca uwagę na fakt, że część kandydatów „to rządowi lub samorządowi urzędnicy, czasem bardzo aktywni, którzy bywają zapraszani nie tylko w kontekście wyborczym, ale także w temacie ich merytorycznej działalności”.

„Kandydaci, którzy takich funkcji nie pełnią, są z natury rzeczy w gorszej sytuacji. Te dysproporcje będziemy się starali niwelować, przede wszystkim w tej właściwej fali kampanii, czyli już po zarejestrowaniu kandydatów. Dodajmy, choć może trudno w to uwierzyć, że były przypadki nieprzyjmowania naszych zaproszeń albo wysyłania w swoim imieniu radnych. Także przez polityków ugrupowań, które dziś zarzucają nam, że ich pomijamy” – argumentuje prezes Radia Opole.

Piotr Moc zaznacza, że rozgłośnia zapewnia komitetom 24-godziny czas antenowy, a emisja bloków wyborczych rozpocznie się dwa tygodnie przed wyborami. I zaznacza, że radio z pokorą przyjmuje uwagi słuchaczy, także krytyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska