Wybory samorządowe 2018. Mniejszość niemiecka wystawi kandydatów w 34 opolskich gminach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na zdjęciu od lewej: Herbert Czaja, Roman Kolek, Rafał Bartek, Zuzanna Donath-Kasiura i poseł MN Ryszard Galla.
Na zdjęciu od lewej: Herbert Czaja, Roman Kolek, Rafał Bartek, Zuzanna Donath-Kasiura i poseł MN Ryszard Galla. Krzysztof Ogiolda
Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka wystawi także pełne listy w czterech okręgach do Sejmiku. Na ich czele znaleźli się: Rafał Bartek, Roman Kolek, Zuzanna Donath Kasiura i Herbert Czaja.

W poniedziałek został powołany Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka. W środę podczas zwołanej w siedzibie TSKN konferencji prasowej liderzy mniejszości zaprezentowali program i „jedynki” na listach do sejmiku wojewódzkiego.

- W komitecie zasiada 21 przedstawicieli z całego województwa opolskiego – mówił podczas konferencji lider TSKN i pełnomocnik wyborczy Rafał Bartek. - We wtorek komitet został zarejestrowany, co potwierdził na piśmie komisarz wyborczy w Opolu.

Startujemy w wyborach, bo uważamy, że nasz region, który boryka się z niebywałymi problemami demograficznymi, równocześnie ma ogromny potencjał ludzki. I dlatego potrzebuje trzeciej drogi, alternatywy wobec trwającej kłótni na górze. Nasz komitet jak zawsze będzie się zajmował tym, co ważne dla regionu, tworząc dla kłótni politycznych przeciwwagę. Dajemy wyborcom szansę wybrania tej trzeciej rozsądnej drogi. Nie będziemy się zajmować tym, co mówią w Warszawie, tylko tym, co powiedzą nam wyborcy tutaj, w naszych domach, w naszym regionie. Do wyborów idziemy nie tylko dbając o interes mniejszości, ale dbając o interes wszystkich mieszkańców i całego regionu

Roman Kolek podkreślił, że MN ma największy komitet obywatelski w regionie. Mniejszość wystawi kandydatów do rad gmin oraz kandydatów na wójtów i burmistrzów w 34 gminach województwa opolskiego (niektórzy kandydaci na wójtów i burmistrzów wystartują z własnych komitetów, ale z poparciem MN).

W siedmiu powiatach kandydaci mniejszości będą się ubiegać o miejsca w radach powiatów. Wreszcie, w czterech na pięć okręgów w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego mniejszość wystawi pełne listy kandydatów (z zachowaniem parytetów). Reprezentanci mniejszości niemieckiej nie wystartują jedynie w okręgu brzesko-nyskim.

W programie TSKN znalazły się m.in. następujące zapisy:
Dla KWW Mniejszość Niemiecka województwo opolskie to miejsce, w którym na pierwszym miejscu jest zdrowa rodzina, w której rodzice mają pracę, zarabiają godne pieniądze i mają czas dla swoich pociech. Dzieci mają możliwość zdobywania wykształcenia na najwyższym poziomie, a przede wszystkim rozwijania umiejętności językowych, ponieważ to język niemiecki jest najważniejszym atutem gospodarczym i kulturalnym regionu.

Województwo opolskie to miejsce otwarte dla innowacji, ale wspierające swoje lokalne produkty czy lokalne firmy, oferując im łatwy start i wspierając w inwestycjach i w promocji.

Województwo opolskie to miejsce, gdzie dbamy o naturę i zapobiegamy zanieczyszczeniu środowiska dla dobra naszych dzieci i wnuków. To miejsce, gdzie dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, rozwijają swoje potencjały, mają możliwość z sukcesami angażować się społecznie, a wolny czas spędzają aktywnie.

- Nasze hasło wyborcze brzmi: „Opolskie. Wspólna sprawa” - informuje Zuzanna Donath-Kasiura. - I jest odzwierciedleniem naszego programu i naszego sposobu myślenia. Jesteśmy ludźmi zakorzenionymi w tradycji i w wierze chrześcijańskiej, ale jednocześnie ludźmi nowoczesnymi, otwartymi, którzy szanują godność każdego człowieka i reprezentują prawa i wartości demokracji. Wiemy, że bogactwo Śląska to wspólnota jego mieszkańców – osób o różnym pochodzeniu, które tutaj, w regionie budują swój dom.

Poseł MN na Sejm RP Ryszard Galla zaprezentował kandydatów nr 1 na listach mniejszości do Sejmiku. „Jedynkami” zostali: w okręgu nr 1 (miasto Opole i powiat opolski) Rafał Bartek, lider TSKN i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych; w okręgu nr 2 (powiat namysłowski, kluczborski i oleski) Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu, wieloletni radny sejmiku; w okręgu nr 3 (powiat głubczycki, krapkowicki i prudnicki) Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN, odpowiedzialna za projekty kulturalne TSKN w okręgu nr 4 (powiat kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki) Roman Kolek, były wicedyrektor NFZ Opole, wieloletni radny sejmiku, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Jestem przekonany, że wszyscy nasi kandydaci, jeśli zostaną wybrani, będą dobrymi radnymi sejmiku – podkreślił Ryszard Galla.

OPOLSKIE INFO - 17.08.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska